Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Klenoty – symbol krásy, vznešenosti a bohatstva v minulosti aj dnes

zlaté svadobné obrúčky s diamantmi na tmavom podklade
Klenoty ako symbol krásy, vznešenosti a bohatstva dávajú odpradávna svojim nositeľom pocit jedinečnosti a dôležitosti. Starať sa o seba a tých, ktorých milujeme znamená aj dopriať im to, čo je v našich silách.

Obsah článku

Klenoty boli a stále budú znakom oddanosti, lásky ale aj poklony alebo úcty k druhému človeku. Možno práve preto sa čoraz častejšie stávajú súčasťou darčeka pre blízku osobu.

Druhy klenotov

Určite poznáte rôzne druhy klenotov, od náušníc a náramkov, až po zásnubné prstene. Zásnubné prstene patria ku klenotom, ktoré sú dnes veľmi populárne a ľudia si pri ich výbere často dajú záležať. Veď niet sa čo čudovať, zásnubný prsteň patrí medzi klenoty, ktorý bude na ruke nosiť žena, ktorá sa rozhodla pre spoločný život s mužom, ktorý jej ho podaroval.

Práve preto, by mal byť zásnubný prsteň výnimočný, krásny a mal by byť pre jeho nositeľku hotovým pokladom. Nie je klenotníctvo ako klenotníctvo. Kvalitné klenotníctva ponúkajú aj niečo viac než klasicky krásne šperky. Ponúkajú totiž klenoty, ktoré sú vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov na svete a ich vizuálnu stránku zdobia drahé kamene, ktoré sú naozaj unikátne.

diamantový zásnubný prsteň zo žltého zlata s diamantmi v štýle halo
Honosný, bohato zdobený zásnubný prsteň v štýle Halo

Ak už bolo spomínané, k obľúbeným klenotom patria napríklad aj náušnice. Bižutéria môže byť pekná, nič sa však nevyrovná šperkom, ktoré sú pravé. Tie vám totiž vydržia omnoho dlhšie, riziko alergickej reakcie je podstatne nižšie a viete, že nosíte kvalitu, ktorá za to stojí.

Na trhu dnes nájdete množstvo nádherných náušníc, ktoré sú naozajstnými klenotmi. V kurze sú momentálne honosné náušnice zdobené rôznymi farebnými kameňmi a náušnice, ktoré sú špecifické drobnými detailami.

krásne diamantové náušnice zo žltého zlata
Nádherné, detailne zdobené náušnice Paris očaria na prvý, druhý aj dvadsiaty pohľad

Jarný nádych šperkov

Na jar je vhodné siahnuť po kúskoch, ktoré sú o niečo farebnejšie a vedia upútať pozornosť. Čo sa týka farby, je to individuálne. V kurze je ale populárna červená, vínová alebo ružová farba, ktorá vnesie jar nielen do prírody, ale aj do šperkov ktoré nás zdobia. Čo sa týka náhrdelníkov, obľúbené je honosnejšie zdobenie s výraznými detailmi.

Pokiaľ by ste chceli potešiť svoju nežnejšiu polovičku ideálnym darčekom, môže to byť aj šperk v podobe krásneho náramku alebo prsteňa.

Veľmi unikátne sú briliantové klenoty. Na prianie klienta sa môže briliant zakomponovať do akéhokoľvek šperku, a tak môžete darovať niečo výnimočné, a zároveň krásne.

Klenoty z bieleho, žltého a ružového zlata

Klenoty dnes môžete nájsť v rôznych farebných prevedeniach zlata.

Klenoty z bieleho zlata

Začneme bielym zlatom. Z bieleho zlata sa dnes vyrába množstvo šperkov od náušníc až po honosné náhrdelníky či prstene. Biele zlato je charakteristické predovšetkým zliatinou zlata, získané prímesami iných kovov bledého sfarbenia, napríklad zinkom, meďou alebo striebrom. 

Niekedy sa môže stať, že zákazník v domnení, že si kúpil klenot z bieleho zlata začne po čase pozorovať zmeny vo farbe zlata. Miestami má pocit, že zlato akosi zožltlo, resp. zmenilo odtieň sfarbenia. Prečo? Pretože v niektorých zlatníctvach sa môžete stretnúť so šperkmi, ktoré sú pokovované. To v podstate znamená, že šperky zo žltého zlata boli na biele zlato len pokované. V tomto prípade je možné tovar vrátiť a využiť právo reklamácie.

Je nesmierne dôležité, aby ste šperky kupovali výlučne v serióznych klenotníctvach, kde vám za kvalitu patrične ručia, napríklad aj formou osvedčenia alebo noriem, ktoré spĺňajú.

Klenoty z bieleho zlata sú dnes veľmi obľúbené. Jednak je to z toho dôvodu, že táto farba zlata sa hodí prakticky každému a k hocičomu a jednak, že toto zlato je kombinovateľné aj s inými drahými kameňmi a briliantmi, ktoré na ňom vyniknú.

romantický diamantový zásnubný prsteň z bieleho zlata
Romantický prsteň z bieleho zlata s diamantom v tvare srdca

Muži často vyhľadávajú práve zásnubné prstene z bieleho zlata. Ak chcú svoju polovičku navyše potešiť aj niečím výnimočným a skvostným, na rad prichádza briliant. Na trhu je viacero druhov zásnubných prsteňov s briliantmi v rôznych prevedeniach a usporiadaniach. Diamantové klenoty sú jednoducho výnimočné a ich nositeľky sú takýmto výberom bez pochýb nadšené.

Každý diamant je hodnotený podľa významných faktorov akými je brus, čistota, karát a farba. Súdiac na základe týchto kritérií sú brilianty delené do viacerých skupín, na základe ktorých môžete v samotnom finále rozoznať ich kvalitatívnu úroveň.

Klenoty zo žltého zlata

Medzi luxusné klenoty patria aj šperky zo žltého zlata. Aj keď žlté zlato nie je vyhľadávané až tak často ako v minulosti aj dnes sa nájde mnoho jeho zástancov a milovníkov. Navyše sa v roku 2020 vracia opät do módy.

dámska a pánska obrúčka zo žltého zlata
Súprava obrúčok zo žltého zlata Eleni a Akane

Klenoty zo žltého zlata sú odpradávna považované za znak ľudí, ktorí sa pýšia svojim bohatstvom. Zlaté klenoty neboli typické len pre korunovačné predmety dávnych kráľov a princov. Aj dnes je žlté zlato súčasťou príbytkov mnohých vplyvných ľudí a takisto súčasťou ich šperkov, ktoré pôsobia nádherne, nehovoriac o letnom období, kedy sa na opálenej pokožke mimoriadne ligocú.

Farba zlata je daná predovšetkým dvoma faktormi. Tými sú typy kovov v zliatine a takisto percentuálny podiel kovu v zliatine. Najčastejšie používané sú zliatiny medi. Žlté zlato je v skutku nádherné a dá sa kombinovať aj s inými drahými kameňmi, dokonca aj s farebnejšími s ktorými dokážu dotvoriť nádherný kontrast.

Klenoty z ružového zlata

Čo sa týka ružového zlata, to vzniká takisto prímesou zliatiny medi, ktorá zlatu dodá ružovkastý odtieň. Tento typ zlata je v kurze už dlhšiu dobu. Nádherná farba tohto zlata dodá šarm každej žene a pozdvihne jej ženskosť. Veľmi krásne vynikne napríklad v podobe náhrdelníka.

nádherný diamantový náhrdelník zo žltého zlata
Retiazka s diamantovým príveskom San zo žltého zlata

Pokiaľ si myslíte že kombináciou ružového zlata s iným niečo pokazíte, nemusíte sa obávať. Práve naopak, dôležitý je výsledný dojem a preto sa nebojte zaexperimentovať a skombinovať ružové zlato, napríklad s tým bielym. Myslíte však na to, aký outfit máte na sebe a riaďte sa aj heslom, že všetkého veľa škodí. Nič to však nemení na veci, že by ste sa nemohli pokúsiť o malý kompromis.

Diamantové a briliantové klenoty

Ak máme na mysli luxusné klenoty, myslíme tým klenoty, ktoré sú jedinečné, krásne a nenahraditeľné. Medzi tie patria klenoty s briliantmi, ktoré stvorila sama príroda. Ľudia si často mýlia pojmy diamant a briliant. Je však medzi nimi značný rozdiel a my vám ukážeme presne aký.

Diamanty sú neopracované a surové kamene, ktoré sú vo svojej prirodzenej forme.

Briliant je v podstate diamant, ktorý je už opracovaný a vybrúsený do tvaru, ktorý odráža najviac svetla. Pokiaľ by sme sa zamerali na okrúhly diamantový brus, ktorý má až 56 trojuholníkových faziet, zistili by sme, že práve tieto fazety umožňujú briliantu maximalizovať jeho diamantový lesk.

Sú rozdelené do viacerých kategórií, podľa toho, aký tvar majú. Môžeme rozoznávať napríklad Princess, Pear, Radiant, Cushion a podobne.

Takisto ich môžeme rozlišovať aj na základe štyroch najdôležitejších parametrov, ktorými sú brus, čistota, karát a farba. Vo všeobecnosti sú tieto parametre označované aj ako 4C . Označenie 4C pochádza z anglických výrazov, a to Cut ako brus, Colour ako farba, Clarity ako čistota a Carat ako karát alebo váha.

Každý z týchto parametrov je jedinečný a dokáže diametrálne rozdeliť aj dve takmer identické diamanty, na základe aj voľným okom nebadateľných parametrov.

Brus diamantu určuje kvalitu výbrusu a je rozdelený do viacerých kategórií ako excelentný, veľmi dobrý alebo dobrý. Karát, teda váha diamantu je určovaná v karátoch. Čistota diamantu je rozdelená do viacerých kategórií začínajúc FL, končiac kategóriou I3 kde sú vady resp. inklúzie diamantu viditeľné už voľným okom. Nakoniec je to color, teda farba diamantu rozdelená do kategórií počnúc kategóriou písmena D, kde patria bezfarebné diamanty až po písmeno N.

Laicky povedané, briliant je opracovaný diamant. Teda diamant, ktorý už prešiel nejakým opracovaním a úpravou.

Chcete darovať klenot? Myslite na týchto pár pravidiel výberu!

Pokiaľ ste sa rozhodli, že chcete svojej partnerke kúpiť klenot, ktorý ju poteší všímajte si tieto faktory:

  • Materiál, z ktorého je klenot vyrobený
  • Rýdzosť materiálu a kvalita jeho spracovania
  • Príležitosť, na ktorú chcete klento darovať

Čo sa týka materiálu, chceme tým povedať, že vyberajte šperk podľa toho, čo najčastejšie vaša partnerka nosí. Ak si teda svoju šperkovnicu otvorí, klenot ktorý ste jej podarovali, by mal ladiť s tým čo si chce dať na seba.

V otázke materiálu, by ste sa mali zamerať na kov, z ktorého je klenot vyrobený. Pokiaľ ste si všimli, že vaša partnerka preferuje výlučne strieborné šperky alebo šperky z bieleho zlata, so žltým zlatom, by ste nemuseli zabodovať.

Pri rýdzosti je dobré si všímať počet karátov. Niektoré dámy si radi potrpia na klenoty, ktoré majú vyšší počet karátov. O ich počte vás informujú v samotnom klenotníctve alebo zlatníctve a takisto ním bude označený aj príslušný šperk.

Dbajte takisto na príležitosť, pre ktorú je šperk určený. Pokiaľ jej chcete darovať niečo, čo bude nosiť bežne počas každého dňa, stavte na jednoduchosť, napríklad v podobe náramku alebo retiazky s jednoduchým kamienkom.

Naopak ak sa jedná o významnejšiu udalosť, je vhodné zamieriť pozornosť aj na šperky, ktoré sú prepracovanejšie poprípade majú v sebe zakomponovaný briliant a iné drahé kamene.

Neviete si napriek tomu vybrať? Nevadí. Stačí, keď nám napíšete alebo zavoláte a my vám s výberom vhodného klenotu radi poradíme.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať