Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Ako vybrať diamantové náušnice? Tieto veci pri nákupe neprehliadnite

diamantové náušnice z bieleho zlata s jedným diamantom v tvare round
Na čo treba myslieť pri nákupe náušníc? Oplatí sa ich kúpiť aj online? Poradíme vám, ako si vyberiete dokonalé diamantové náušnice na akúkoľvek príležitosť.

Obsah článku

Ak premýšľate nad kúpou diamantových náušníc, určite nekupujte prvé, ktoré vám padnú do oka. Dôležité je zvážiť, na akú príležitosť ich potrebujete. Taktiež venujte čas výberu správnej farby zlata. Zvoľte si overené klenotníctvo, prípadne kvalitný e-shop so šperkami. Tie by vám mali k nákupu automaticky dať aj certifikát o pravosti daných diamantov.

Takmer každá žena túži po diamantovom šperku. Hovorí sa, že diamant je najlepším priateľom ženy. Keď sa k tomu pridá známy slogan, že diamanty sú večné, je ťažké takémuto šperku odolať. Diamantové náušnice sú dokonalým darčekom na narodeniny, Vianoce, prípadne na výročie vášho vzťahu. Svoju partnerku takýmto spôsobom určite milo prekvapíte a potešíte zároveň.

Diamantové náušnice si však môžu kupovať aj dámy samy. Sú ideálnou náhradou za diamantový zásnubný prsteň, ktorý nemajú momentálne od koho dostať. Náušnice patria k šperkom, ktoré nosíme každý deň a dámska šperkovnica by mala ukrývať aspoň niekoľko párov. Prečo si neurobiť radosť a nevlastniť aspoň jeden pár kvalitných diamantových náušníc vhodných na každú príležitosť?

Nezáleží na tom, či ste pán, ktorý chce potešiť svoju milovanú partnerku, alebo dáma, ktorá si chce urobiť radosť novým šperkom. Pred nákupom diamantových náušníc by ste mali zvážiť niekoľko dôležitých aspektov.

Stanovte si rozpočet

Rozpočet je veľmi dôležitý. Hneď na začiatku by ste si mali jasne vymedziť sumu, ktorú môžete na základe vašej finančnej situácie utratiť. Hodnota diamantových náušníc sa totiž pohybuje od niekoľkých stoviek až po tisícky eur. Na cenu má vplyv viacero faktorov, od typu materiálu náušníc až po vlastnosti a parametre diamantu známe ako 4C.

diamantové náušnice uložené na červenom vankúšiku
Stanoviť si rozpočet na nákup náušníc je dôležité. Aspoň vás neprekvapí výsledná cena.

Hodnota diamantových náušníc sa môže odvíjať aj od toho, na akú príležitosť ich kupujete. Ak ide o dôležité výročie vášho manželstva alebo významné spoločenské podujatie, cena náušníc môže byť aj vyššia. Svojej partnerke tak dáte jasne najavo, ako veľmi vám na nej záleží. Ak náušnice kupujete ako bežný darček na narodeniny, prípadne ich chcete používať na každodenné nosenie, pokojne kúpte aj tie lacnejšie. Sú tiež kvalitné, no pri možnej strate by vás minutá suma až tak nemrzela.

Prečo sa oplatí investovať do diamantových náušníc

Diamant je jednoducho diamant. Ide o jeden z najtvrdších a najodolnejších kameňov na tomto svete. Diamantové náušnice sa spájajú predovšetkým s prestížou, bohatstvom, luxusom, ale tiež aj tradíciami. Diamantové šperky sú veľmi odolné a svoju hodnotu nestrácajú ani rokmi. Preto sa často stávajú súčasťou rodinného dedičstva, ktoré sa dedí z generácie na generáciu.

Rozdiel medzi diamantom, zirkónom a moissanitom

Ak by ste chceli pri nákupe náušníc ušetriť, v klenotníctve vám môžu ponúknuť náhradu drahého kameňa. Na osadenie šperkov sa zvyknú namiesto diamantov používať tiež zirkóny, prípadne moissanity. Aj keď na prvý pohľad môžu vyzerať takmer rovnako, sú medzi nimi viaceré rozdiely.

Zirkón je na rozdiel od diamantu krehkejší a mäkší. Kým diamant sa krásne leskne aj po rokoch, každý zirkón postupom času stráca svoj lesk, až kým nezmatnie. Takáto zmena je výraznejšie viditeľná práve na šperkoch, ktoré sú nosené pravidelne. Svoje náušnice určite nechcete nechať odpočívať v šperkovnici a chcete ich ukazovať na obdiv.

Moissanit je vzácny a v prírode sa vyskytuje len zriedka. Z toho dôvodu je vyrábaný predovšetkým v laboratóriách. Aj keď je výzorovo podobný diamantu, moissanit je ľahší. Umelo vyrábaný kameň však nikdy nemôže dosiahnuť rovnaké chemické vlastnosti ako diamant, ktorý sa nachádza v prírode.

Ak sa rozhodujete pre kameň, ktorý bude osadený do vašich náušníc, najlepšou voľbou bude predsa len diamant. Ten si aj po rokoch používania dokáže udržať svoje pôvodné vlastnosti. Diamanty sú nielen odolné, ale aj spoľahlivé. Diamantové náušnice nestratia svoj lesk, ako by sa vám to mohlo stať pri náušniciach so zirkónom.

Vyberte si materiál a farbu kovu

Pri výbere správnych náušníc by ste mali venovať pozornosť aj materiálu, resp. kovu, z ktorého sú vyrobené. Striebro sa neodporúča z dôvodu jeho nízkej životnosti. Strieborné náušnice môžu časom sčernieť a taktiež sa môže jemne zdeformovať ich tvar. Kombinácia nestáleho striebra a večných diamantov by preto nebola ideálna.

Obľúbeným kovom je tiež platina. Platina a diamanty vytvárajú dokonalé spojenie, ktoré je veľmi trvácne. Platina je odolná, nepoškriabe sa tak ľahko, nesčernie a je hypoalergénna. Nevýhodou je ale vyššia cena a predovšetkým vyššia hmotnosť. Práve pri náušniciach by mohla byť vysoká hmotnosť problémom. Z nosenia platinových náušníc by vás mohli rozbolieť uši.

Ak sa rozhodnete investovať do diamantových náušníc, odporúčame preto siahnuť po zlate. Kombinácia zlata a diamantov je veľmi populárna. Môžete si dokonca vybrať z trochu farebných prevedení zlata. Chceli by ste diamantové náušnice z bieleho, ružového alebo žltého zlata? Podľa čoho by ste sa mali rozhodovať?

Žlté, ružové alebo biele zlato?

Každá farba zlata sa vyrába pridaním iných kovov k rýdzemu zlatu. Práve tieto kovy ovplyvňujú výslednú farbu zlatého šperku. Zlaté náušnice si môžete vybrať na základe rôznych aspektov. Rozhodovať sa môžete podľa typu vašej pokožky (typu pokožky vašej partnerky), podľa zbierky ďalších šperkov v šperkovnici alebo podľa vlastností, ktoré žlté, biele a ružové zlato majú.

diamantové kôstkové náušnice z bieleho zlata v štýle halo
Náušnice z bieleho zlata patria k veľmi obľúbeným a tiež predávaným náušniciam.

Jednotlivé farby zlata viac pristanú konkrétnym typom pokožky. Ak máte napríklad svetlejší typ a chladnejší tón pokožky, ideálnou voľbou pre vás budú náušnice z bieleho zlata. Pre osoby s tmavším typom a teplejším tónom pokožky sú vhodné náušnice zo žltého zlata. Náušnice z ružového zlata pristanú osobám so svetlejším aj s tmavším typom pokožky.

Pozrieť sa môžete aj na zbierku svojich šperkov, prípadne šperkovnicu vašej partnerky. Ak v nej prevláda jedna farba zlata, aj nové diamantové náušnice si môžete zakúpiť v tomto prevedení. Nemusíte sa však báť ani kombinovania rôznych materiálov, resp. farieb zlata. Obľúbenou farebnou kombináciou je spojenie bieleho a žltého zlata. Ružové zlato zas vynikne v kombinácii s bielym zlatom. Ružové zlato v kombinácii so žltým zlatom znie extravagantne, no výsledný efekt vás milo prekvapí.

Aké sú najväčšie výhody jednotlivých typov zlata, ktoré by vás mohli pri nákupe diamantových náušníc ovplyvniť?

Výhody bieleho zlata

Biele zlato patrí v súčasnosti k najpredávanejšiemu. Najlepšie vynikne práve v kombinácii s diamantom, pretože lesk bieleho zlata ešte viac zvýrazní žiarivosť drahého kameňa. Biele zlato je tiež odolnejšie proti poškrabaniu, pretože prechádza procesom ródiovania. To zvyšuje nielen kvalitu, ale predovšetkým celkovú životnosť šperkov vyrobených z bieleho zlata.

Výhody ružového zlata

Výhodou ružového zlata je najmä jeho originálny vzhľad a netradičná farba. Niekomu pripadá extravagantná, preto je obľúbenou voľbou skôr pre mladšie ženy. Tie rady skúšajú niečo nové a chcú svoju zbierku šperkov obohatiť o trendy šperk. Ružová farba je zároveň jemná a romantická. Z toho dôvodu pôsobia šperky z ružového zlata veľmi žensky.

Výhody žltého zlata

Žlté zlato patrí k nadčasovej klasike. Je vyjadrením luxusu, elegancie a zároveň tradícií. Jeho hodnota sa nestráca ani rokmi. Najväčšou výhodou žltého zlata je jeho vysoká hypoalergénnosť. Ak chcete zamedziť vzniku alergickej reakcie, práve žlté zlato je najlepšou voľbou.

Štýl náušníc je dôležitý

Pri výbere diamantových náušníc je dôležité zamerať sa na ich konkrétny štýl. Môžete si vybrať kôstkové, teda napichovacie náušnice, ale tiež kruhové alebo visiace náušnice. Pri výbere štýlu náušníc vám môže pomôcť napríklad typ vašej tváre. Jednotlivé štýly náušníc pristanú konkrétnym typom tváre viac alebo menej. Potrebné je tiež zvážiť príležitosť, pri akej budete tieto diamantové náušnice nosiť.

Na akú príležitosť náušnice potrebujete

Ak hľadáte diamantové náušnice, ktoré by ste mohli používať na každodenné nosenie, odporúčame siahnuť po menších náušniciach. Ideálnou voľbou budú jednoduché kôstkové alebo hroznové náušnice. Jednoduché kôstkové náušnice sú zväčša osadené jedným hlavným diamantom v tvare Princess alebo Round. Diamantové náušnice s jedným solitérom doplnia akýkoľvek outfit a sú vhodné aj na spoločenské udalosti.

diamantové náušnice s diamantom v tvare princess
Diamantové náušnice v tvare Princess pôsobia výraznejšie a väčšie.

Hroznové napichovacie náušnice sú výraznejšie zdobené a vyzerajú veľmi elegantne. Osadenie je použité zväčša v štýle Halo. Jeden centrálny diamant je obklopený menšími kamienkami rovnakej veľkosti. Tie dokážu opticky zväčšiť hlavný kameň, vďaka čomu náušnice pôsobia ešte luxusnejšie. Hroznové náušnice sú vhodné nielen na bežné nosenie, ale aj na akúkoľvek príležitosť.

Na bežné nosenie sú tiež vhodné menšie kruhové náušnice a objímky. Ide o typ kruhových náušníc, ktoré obopínajú ucho z obidvoch strán. Na osadenie sa zvykne používať niekoľko menších diamantov. Tieto náušnice sú tiež vhodné aj do práce, pretože vám nebudú prekážať a ani nebudete cítiť, že ich máte na uchu.

Ak hľadáte skôr výraznejšie náušnice, ideálnou voľbou budú visiace náušnice, konkrétne hojdacie alebo lustrové náušnice. Tieto typy náušníc nie sú veľmi vhodné na bežné nosenie, pretože vám môže pri práci prekážať ich dĺžka a hojdanie. Taktiež sa môžu zakvačiť do oblečenia. Nevýhodou je tiež vyššia hmotnosť, preto sú vhodné skôr na spoločenské udalosti, nie na celodenné nosenie.

Tvar diamantu

Pri výbere diamantových náušníc sa môžete rozhodovať aj podľa tvaru diamantu. Tento aspekt však nie je kľúčový, ide skôr o preferencie dámy a o to, čo sa jej páči. Na osadenie diamantových náušníc sa najčastejšie používajú diamanty v tvare Round, Princess alebo Pear.

Okrúhly diamant v tvare Round patrí ku klasike, ktorou nikdy nič nepokazíte. Diamant má vďaka tomuto výbrusu dokonalý lesk a žiarivosť. Diamanty v tvare Princess majú zaostrené hrany v tvare štvorca a už na prvý pohľad sú väčšie a výraznejšie. Sú vhodné skôr pre ženy, ktoré túžia po výraznejších náušniciach. Diamant v tvare Pear pripomína svojím vzhľadom slzu alebo kvapku. Dôležitá je jeho symetria, ktorá sa uplatňuje najmä pri visiacich náušniciach.

Osadenie diamantu

Pozornosť by ste mali venovať aj spôsobu osadenia konkrétneho diamantu v náušniciach. Typy osadení diamantu sa používajú rovnaké, ako aj pri zásnubných prsteňoch. K najčastejším patrí krapničkové osadenie, lunetové osadenie, drážkové osadenie alebo osadenie v štýle Halo. Jednotlivé typy osadenia majú svoje výhody aj nevýhody.

Obľúbeným typom osadenia je krapničkové. Diamant sa nachádza v kovovom lôžku, pričom je zaistený krapničkami. Tie vyzerajú ako pazúre alebo malé háčiky. Tento typ sa používa často pri diamantových kôstkových náušniciach s jedným solitérom, najčastejšie v tvare Princess. Kameň je uchytený len na jeho hranách, čím vyniká jeho veľkosť, lesk a výbrus. Nevýhodou tohto typu osadenia je možné uvoľnenie diamantu a jeho prípadná strata. Krapničky sa tiež môžu zachytiť do oblečenia.

diamantové kôstkové náušnice z bieleho zlata s diamantom v tvare Round
Lunetové osadenie je síce bezpečné, no diamant v náušniciach vynikne trochu menej.

Bezpečnejším typom je lunetové osadenie. Hlavný diamant je osadený do hĺbky a je olemovaný kúskom kovu. Tým pádom nehrozí jeho uvoľnenie ani strata. Nezachytáva sa ani do oblečenia. Nevýhodou lunetového osadenia je nižšie vyniknutie samotného kameňa. Má tiež nižší lesk, pretože lemujúci kov bráni prieniku dostatočného svetla.

Drážkové osadenie alebo osadenie v štýle Halo vyzerajú elegantnejšie a luxusnejšie, pretože sú zložené z viacerých menších diamantov. V prípade drážkového osadenia sú jednotlivé kamienky uložené tesne vedľa seba. Zovreté sú kovovým lemom, ktorý ich drží bezpečne na mieste. Osadenie v štýle Halo sa používa najmä pri hroznových kôstkových náušniciach. Jeden centrálny diamant je obklopený viacerými maličkými kamienkami. Výhodou obidvoch týchto typov osadenia je vysoký lesk diamantov.

Náušnice na mieru

Ak potrebujete pomôcť s výberom náušníc, prípadne túžite po originálnom a jedinečnom šperku, môžete si nechať vyrobiť náušnice aj na mieru. Neváhajte nám napísať a spolu s našimi dizajnérmi navrhneme a vytvoríme diamantové náušnice presne podľa vašich predstáv a požiadaviek. Môžete si vybrať štýl náušníc, ktorý je pre vás najvhodnejší a taktiež tvar diamantu a jeho osadenie.

Výroba náušníc na mieru je vhodnou voľbou práve v prípade, ak túžite po náušniciach, aké nemá nikto iný.

Náušnice ako súčasť setu

Naopak, ak sa nechcete veľmi trápiť s rozhodovaním, prípadne s kombinovaním šperkov vo vašej šperkovnici, môžete si rovno zakúpiť hotový set šperkov. Ten väčšinou pozostáva práve z náušníc, náramku a náhrdelníka, ktoré k sebe dokonalo ladia. Set šperkov je vhodný na bežné nosenie, no tiež na spoločenskú udalosť.

K setu šperkov už nemusíte dopĺňať žiadne ďalšie šperky. Set je navrhnutý tak, aby vyzeral elegantne a luxusne zároveň.

Oplatí sa kupovať náušnice v online zlatníctve?

Pri výbere šperkov sa naskytá pravidelne otázka, či je potrebné navštíviť kamennú predajňu. To už však dávno neplatí. Nebojte sa nakupovať aj v kvalitnom online zlatníctve. Nezabudnite však na jeho overenie, na ktoré vám poslúžia recenzie spokojných zákazníkov.

Výhodou nakupovania v online zlatníctve je často nižšia cena šperkov oproti kamenným predajniam. Každý e-shop by mal mať zverejnené podmienky nákupu, servisu alebo prípadnej reklamácie. Tieto veci určite neprehliadnite. V prípade, ak by ste si vybrali diamantové náušnice z našej kolekcie na Ardiama.sk, k nákupu získate automaticky aj doživotnú záruku a servis. V prípade, ak by sa s náušnicami čokoľvek stalo, chybu vám opravíme.

Nezabudnite si pýtať certifikát

Pri nákupe diamantových náušníc by ste nemali zabudnúť na certifikát, ktorý overuje pravosť a kvalitu konkrétnych diamantov. Spoľahlivé a dôveryhodné klenotníctva by vám tento certifikát mali poskytnúť automaticky. Ak sa tak nestane, máte právo si ho pri nákupe vyžiadať.

šesť diamantov uložených vedľa seba na tmavomodrom pozadí
Pri nákupe diamantových náušníc nikdy nezabudnite na certifikát, ktorý overuje ich pravosť.

Nie je jedno, aký certifikát pri nákupe dostanete. Existujú spoľahlivé laboratóriá, ktoré ich vystavujú. Za tie najdôveryhodnejšie môžeme považovať Gemology Institute od America (GIA), Antwerp World Diamond Centre (HRD) alebo International Gemological Institute (IGI). Ak dostanete certifikát vydaný jednou z týchto organizácií, budete mať istotu, že ste kúpili kvalitný šperk.

Pár tipov na záver

Zhrňme si všetko, na čo by ste mali pri nákupe diamantových náušníc myslieť. V prvom rade by ste si mali stanoviť rozpočet, ktorý môžete za náušnice minúť. Aj keď na trhu existujú lacnejšie náhrady za diamant ako zirkón či moissanit, diamant bude najlepšou voľbou. Je to najodolnejší drahý kameň, ktorý sa vyznačuje luxusom a prestížou.

Diamanty vás nikdy nesklamú. Svoju hodnotu si dokážu udržať aj desiatky rokov. Z toho dôvodu je lepšie investovať do kombinácie diamantov a zlata. Ak by ste si vybrali striebro, náušnice by sa mohli časom znehodnotiť, striebro by sčernelo a zmenil by sa aj jeho tvar. Zlato je hypoalergénne, takže vám nehrozí ani vznik alergickej reakcie.

Pri výbere bieleho, žltého alebo ružového zlata sa môžete riadiť svojimi preferenciami, ale tiež typom svojej pokožky. Náušnice je dôležité vyberať aj podľa toho, na akú príležitosť ich potrebujete. Ak chcete náušnice na bežné nosenie, lepšou voľbou budú menšie druhy náušníc, napríklad kôstkové alebo kruhové náušnice. Ak hľadáte výraznejšie náušnice na spoločenské podujatie, siahnite po visiacich a lustrových náušniciach.

Výber tvaru a osadenia diamantu je zväčša vašou osobnou voľbou podľa toho, čo sa vám páči a čo nie. Nebojte sa diamantové náušnice kúpiť aj v online klenotníctve, kde dokonca môžete aj ušetriť. Nezabudnite si však pri nákupe vypýtať certifikát, ktorý overuje kvalitu a pravosť diamantov. Veríme, že aj vy nájdete tie pravé diamantové náušnice, ktoré budú odzrkadľovať váš štýl. Aké náušnice by ste si na základe našich odporúčaní vybrali?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať