Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Ako si vybrať dokonalé náušnice podľa typu vašej tváre

zmyselná brunetka s veľkými visiacimi náušnicami v červených šatách - detail tváre
Dokonalé náušnice by ste si mali vybrať podľa svojho typu tváre. Poradíme vám, ako ho zistíte. Spoločne vyberieme štýl náušníc, ktorý vám perfektne sadne.

Obsah článku

Ak máte okrúhlu tvár, ideálnou voľbou sú napríklad visiace náušnice. Dokážu tvár opticky predĺžiť a zúžiť. Ako však zistíte, aký typ tváre máte vy? Existuje na to niekoľko šikovných spôsobov. Postačí vám napríklad aj obyčajné pravítko. Vďaka tomu si budete môcť vybrať presne ten štýl náušníc, ktorý vám pristane najviac.

Výber náušníc je individuálnou záležitosťou. Vyberáme si ich zväčša podľa toho, čo sa nám páči a čo nie. Mali by ste však myslieť aj na to, že nie všetky náušnice pristanú každému. V klenotníctvach si môžeme vyberať z desiatok rôznych druhov, štýlov, motívov a materiálov. Visiace, kôstkové či kruhové náušnice – ako zistíte, ktorý typ bude vhodný práve pre vás?

Pri výbere správnych náušníc, ktoré vám dokonalo pristanú, vám veľa napovie predovšetkým typ vašej tváre. Najčastejšie sa stretávame s týmito typmi: oválna, okrúhla, štvorcová, obdĺžniková, srdcová, trojuholníková a diamantová tvár.

Podľa typu tváre si nemusíte vybrať len náušnice. Pomôže vám to aj pri rozhodovaní sa u kaderníčky. Tak ako náušnice, ani niektoré účesy nepristanú všetkým typom tváre. Správny typ tváre vám uľahčí rozhodovanie aj pri výbere dioptrických a slnečných okuliarov. Jednotlivé typy tváre majú tiež rozličné pravidlá pri kontúrovaní, čo ocenia dámy, ktoré si potrpia na svojej bezchybnej vizáži.

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý typ tváre je ten váš, tu je názorná ukážka.

Ako si určiť správny typ tváre

Ani po pohľade na jednotlivé typy tváre si nie ste istá, aký je ten váš? Existujú dve jednoduché metódy, ako to môžete zistiť. Obidve môžete urobiť v pohodlí domova, pretože na to budete potrebovať len pár vecí.

Metóda s pravítkom

Ide o jednoduchú metódu, pri ktorej budete potrebovať len pravítko a kalkulačku. Ako prvý krok odmerajte dĺžku svojej tváre. Vypnite si vlasy z tváre a nájdite najvyšší bod, tam kde začína línia vlasov. Pravítko priložte na toto miesto a odmerajte až po miesto, kde končí vaša brada. Môžete si tesne pod bradu vložiť prst, aby bolo vaše meranie presnejšie.

Pokúste sa držať pravítko rovno, aby ste predišli odchýlkam v meraní. Klasické pravítko je na túto metódu lepšie než krajčírsky meter, pretože ten by ste pri meraní mohli ohnúť. Tým by ste dosiahli skreslené výsledky, ktoré by vám aj tak veľmi nepomohli.

Keď zistíte dĺžku svojej tváre, vydeľte tento výsledok číslom 3 (výsledok B). Potom odmerajte miesto od konca nosa po bradu. Položte pravítko tesne pod nos, prst vložte pod bradu a odmerajte túto časť (výsledok C).

Ak je výsledok B väčší než výsledok C, máte obdĺžnikovú alebo štvorcovú tvár. Ak je B menšie ako C, vaša tvár má okrúhly alebo diamantový tvar. Ak sú výsledky B a C rovnaké, prípadne len s malými odchýlkami, ide o srdcový alebo oválny typ tváre. V prípade, že je vaša brada špicatá, ide o srdcový tvar. Ak máte bradu okrúhlu, pôjde o oválny typ tváre.

Takýmto spôsobom zistíte len približný typ vašej tváre. Budete tak mať ľahšie rozhodovanie. Pozrite sa na obrázok vyššie, ktorý vám pri tom pomôže, prípadne vyskúšajte druhú metódu.

Svoj typ tváre môžete zistiť aj pomocou pravítka.

Metóda s fotkou alebo odrazom v zrkadle

Ak sa vám zdá metóda s pravítkom nepresná, môžete vyskúšať túto. Máte dve možnosti. Prvou možnosťou je, že si urobíte selfie fotku. Vypnite si vlasy do gumičky, aby ste ich nemali okolo tváre. Môžete to urobiť aj s mokrými vlasmi, pôjde to ľahšie. Držte mobil rovno pred tvárou, aby ste predišli fotke z iného uhla. Túto fotku si následne vytlačte, prípadne otvorte na počítači a zväčšite.

Ak sa nechcete fotiť, postavte sa čo najbližšie pred zrkadlo, najlepšie na vzdialenosť predpaženej ruky. Taktiež si vypnite vlasy. Vezmite starý rúž, ceruzku na oči alebo niečo, čím budete môcť kresliť na zrkadlo. Obkreslite na zrkadlo tvar svojej tváre. Ďalší postup bude pri oboch metódach rovnaký.

Pomocou fixky (alebo inej pomôcky) zvýraznite nasledovné body: najvyšší bod tváre (tam, kde začína línia vlasov), najnižší bod tváre (brada), začiatok a koniec šírky čela, lícne kosti a čeľusť. Tieto body spojte pomocou pravítka, aby ste dostali čiary podobné ako na vzorovom obrázku nižšie (chýba na ňom čiara cez čelo, ale ako pomôcka poslúži dobre).

Zvýraznite body vašej tváre a spojte ich pravítkom, aby ste dosiahli rovné čiary.

Keď máte tieto body pospájané do čiar, bude potrebné ich zmerať. K rozmeru medzi lícnymi kosťami priraďte písmeno A. Zmerajte šírku čeľustných kostí, ktorá bude zodpovedať písmenu B. Písmeno C bude patriť dĺžke vašej tváre. K šírke čela priraďte písmeno D. Touto metódou môžeme rozlíšiť päť najčastejších typov tváre.

Oválna tvár -Rozmer A je menší ako C. Rozmery B a D majú približne rovnakú veľkosť a zároveň sú menšie ako rozmer A.

Okrúhla tvár – Rozmery A a C majú približne rovnakú veľkosť. Taktiež rozmery B a D sú takmer totožné. Rozmery B a D sú ale zároveň menšie ako rozmer C.

Štvorcová tvár – Rozmery A, B a C sú zhruba rovnako veľké.

Obdĺžniková tvár – Rozmer A je menší ako C. Zároveň sú rozmery A, B a D približne rovnako veľké.

Srdcová tvár – Rozmery A a D sú zhruba rovnaké. Rozmer B je súčasne menší ako rozmery A a D.

Výber vhodných náušníc podľa typu tváre

Aké sú základné črty jednotlivých typov tváre? Čo majú spoločné a čím sa, naopak, odlišujú? Ak sa chystáte vybrať si náušnice, mali by ste prihliadať práve na to, čo ktorému typu tváre pristane. Ak by ste si vybrali pár náušníc, ktorý nie je vhodný konkrétne pre vašu tvár, negatívnym spôsobom by to mohlo ovplyvniť celkový dojem z vášho výzoru.

Oválna tvár

Oválna tvár je považovaná za ideál, najmä kvôli svojej symetrickosti. Základnou charakteristikou oválnej tváre je to, že je dlhšia ako širšia. Najvýraznejšie na celej tvári sú lícne kosti. Tvár sa od spánkov jemne zužuje smerom ku guľatej brade.

Ak ste majiteľkou oválnej tváre, máte naozaj šťastie. Môžete si vybrať akékoľvek náušnice, pretože takmer všetky vám pristanú. Vašu tvár najviac zvýraznia kruhové náušnice, ale tiež oválne visiace náušnice. Ak chcete niečo jednoduchšie, môžete siahnuť po klasických napichovacích náušniciach. Jediný pozor si dajte, aby visiace náušnice neboli dlhšie než je vaša brada. Mohli by vám tvár zbytočne opticky predĺžiť.

šťastná usmievavá žena s veľkými kruhovými náušnicami
Kruhové náušnice dokážu krásne zvýrazniť dlhšie typy tváre.

Okrúhla tvár

Okrúhlu tvár je pomerne jednoduché rozoznať. Jej dĺžka a šírka sú približne rovnaké a pôsobí symetricky. Najširšou a najvýraznejšou časťou sú lícne kosti. Čeľusť a brada sú pomerne dosť zaoblené.

Ak máte okrúhlu tvár, mali by ste si vyberať náušnice, ktoré ju opticky predĺžia a zúžia. Tým vytvoria kontrast so zaoblenými tvarmi. Ideálnou voľbou budú visiace náušnice a pokojne si môžete dovoliť aj extra predĺžené modely až po ramená. Vyvarovať by ste sa mali kruhovým náušniciam, ktoré by tvár ešte viac rozšírili. Pri kôstkových náušniciach vymeňte guličkový tvar za výrazné hranaté tvary ako štvorec alebo trojuholník.

Štvorcová tvár

Štvorcová tvár, niekedy tiež označovaná ako hranatá, sa vyznačuje predovšetkým hranatou bradou. Tvár je rovnako dlhá ako široká a jej zaoblenie je minimálne. Rovnako široké by mali byť aj čelo, lícne kosti a sánka.

Ostré línie štvorcovej tváre by ste mali zjemniť najmä guľatými dizajnmi. Ideálne budú rôzny štýly kruhových náušníc. Väčšie či menšie kruhy, nebojte sa experimentovať. Pokojne siahnite aj po visiacich náušniciach. Dávajte ale pozor, aby nekončili zarovno s bradou. Napichovacie náušnice sú tiež dovolené, no radšej vynechajte hranaté tvary.

Obdĺžniková tvár

Obdĺžniková tvár je podobná tej štvorcovej. Taktiež sú charakteristické výrazné hranaté línie. Rozdielom je, že obdĺžniková tvár je dlhšia. Jej dĺžka je teda väčšia ako jej šírka. Čelo, lícne kosti a brada sú približne v jednej rovine.

Rovnako ako pri štvorcovej tvári, aj majiteľky obdĺžnikovej tváre by mali siahnuť najmä po guľatých a okrúhlych tvaroch. Ideálne budú rôzny štýly kruhových náušníc. Taktiež si môžete dovoliť kôstkové náušnice, najlepšie v tvare bodky alebo guľky. Naopak, vyhnite sa dlhým visiacim náušniciam, ktoré by vašu tvár opticky ešte viac predĺžili.

Srdcová tvár

Srdcovej tvári dominuje širšie čelo. Smerom k ostrej alebo špicatej brade sa tvár zužuje. Charakteristickým znakom srdcovej tváre je aj začiatok línie vlasov. Vlasy zvyčajne rastú vpredu do špičky, rovnako ako začína tvar srdca.

Ideálnou voľbou pre srdcovú tvár budú visiace náušnice, ktoré by ale nemali končiť nižšie, než je úroveň brady. V spodnej časti môžu byť rozšírené, dosiahnete tak ešte lepší a vyváženejší efekt. Nič nepokazíte ani kruhmi či kôstkovými náušnicami. Vyhnite sa náušniciam v tvare srdca a obráteného trojuholníka. Mohli by vás zbytočne rozšíriť.

Pre srdcový typ tváre sú vhodné visiace náušnice, ktoré sú v spodnej časti rozšírené.

Trojuholníková tvár

Trojuholníkový typ tváre je veľmi podobný srdcovej tvári. Najväčším rozdielom je línia vlasov, ktorá nemá srdcový tvar. Trojuholníkovej tvári dominuje vyššie čelo. Tvár sa zužuje k špicatej brade.

Trojuholníkovej tvári najviac pristanú taktiež visiace náušnice, ktoré sú v spodnej časti rozšírené. Pristanú vám tiež kruhové a napichovacie náušnice. Rovnako sa vyhnite náušniciam v tvare obráteného trojuholníka alebo srdca.

Diamantová tvár

Diamantový typ tváre je najširší na úrovni lícnych kostí. Čelo a brada sú rovnako úzke, s výraznejšími a ostrejšími hranami. Dĺžka tváre je väčšia ako šírka.

V prípade, že máte diamantovú tvár, najviac vám pristanú veľké a výrazné náušnice. Veľké kruhy alebo lustrové náušnice budú správnou voľbou. Nič nepokazíte ani kôstkovými náušnicami v v guľatom alebo štvorcovom tvare. Ak by ste chceli visiace náušnice, zvoľte skôr kratší variant. Príliš dlhé a tenké náušnice by vašu tvár zbytočne predĺžili.

Ako si vybrať náušnice podľa tónu pleti

Vďaka typu vašej tváre už poznáte štýl náušníc, ktorý vám pristane najviac. Viete však, v akej farbe, resp. z akého materiálu by ste si ich mali zadovážiť? Výber farebného variantu náušníc by ste nemali podceňovať, pretože ak si vyberiete nesprávne, môže to skaziť celkový dojem.

Pri výbere farebného odtieňa zlata, prípadne iného materiálu náušníc, je potrebné zamerať sa na tón vašej pleti. Máte skôr svetlejšiu alebo tmavšiu pokožku?

Teplý tón pleti

O teplom tóne pleti môžeme hovoriť v prípade, ak máte tmavšiu pokožku, zväčša so žltým alebo broskyňovým nádychom. Na slnku sa nespálite tak ľahko a pekné hnedé opálenie vám vydrží dlhší čas. Ak sa pozriete na svoje žily na zápästí, ich odtieň je mierne zelenkastý.

Ak na vás táto charakteristika sedí, máte teplý tón pleti. Najviac vám pristanú hrejivo zafarbené kovy, napríklad žlté alebo ružové zlato. Náušnice zo žltého zlata sú nadčasové a pôsobia veľmi luxusne. Ich hodnota pretrváva aj po rokoch. Náušnice z ružového zlata sú vďaka svojej netypickej farbe originálne a zaujmú hneď na prvý pohľad. Vhodné sú najmä pre dámy, ktoré túžia po výraznom šperku a neboja sa skúšať aj niečo nové.

zlaté visiace náušnice položené na otvorenej knihe
Náušnice zo žltého zlata sú vhodné najmä pre dámy s teplým tónom pleti.

Studený tón pleti

Ak máte skôr svetlú pokožku s ružovým nádychom, ktorá sa na slnku veľmi ľahko spáli, váš tón pleti je studený. Ak sa pozriete na žily na zápästí, ich farba by mala mať modrý alebo fialový odtieň.

Osobám so studeným tónom pleti pristanú predovšetkým chladivo zafarbené kovy, napríklad biele zlato, striebro či platina. Náušnice z bieleho zlata patria v súčasnosti k najpredávanejším a najobľúbenejším. Ľahko sa kombinujú aj s inými šperkami.

Neutrálny tón pleti

V prípade, že nedokážete jednoznačne určiť, či máte teplý alebo studený tón pleti, pôjde pravdepodobne o neutrálny tón pleti. Vyskytuje sa menej často, no pre dámy je veľkou výhodou. Ak máte neutrálny tón pleti, pristanú vám všetky farby kovov, tie hrejivé aj chladivé. Nech si vyberiete ktorékoľvek zlaté náušnice, urobíte dobre. Je teda len na vás, či siahnete po žltom, bielom alebo ružovom zlate.

Pár tipov na záver

Vo všeobecnosti teda môžeme povedať, že dlhším typom tváre (oválna, obdĺžniková) pristanú viac širšie náušnice, napríklad kruhové. Naopak, kratšie a širšie tváre (okrúhla, štvorcová) by si mali vyberať dlhšie a užšie visiace náušnice, ktoré tvar opticky predĺžia. V prípade tváre s ostrou líniou brady (srdcová, diamantová), by ste mali siahnuť po dlhších náušniciach, ktoré sú v spodnej časti rozšírené.

Kôstkové, teda napichovacie náušnice sú vhodné pre všetky typy tváre. Pozor by ste mali dávať jedine na to, v akom tvare si ich zvolíte. Pri okrúhlej tvári si nevyberajte guličkové tvary. Pri srdcovom a trojuholníkovom type nie sú vhodné tvary srdca a obráteného trojuholníka. V prípade štvorcovej alebo obdĺžnikovej tváre sa zase vyhnite ostrým hranám.

Okrem typu vašej tváre je pri výbere správnych náušníc dôležitá aj výška vášho krku. Ak máte krátky krk, nemusia vám pristať dlhé visiace náušnice siahajúce až po ramená. Naopak, ak máte pekný dlhý krk, dlhé visiace náušnice ho ešte viac zvýraznia.

Nech už sa budete pri výbere náušníc rozhodovať akokoľvek, v prvom rade by sa vám dané náušnice mali páčiť. Zohľadniť ale môžete aj typ vašej tváre alebo tón pleti. Dosiahnete tak, že budete vyzerať ešte lepšie.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať