Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Kedy sa začali nosiť prvé náhrdelníky? Ich história je veľmi bohatá

žena s výrazným náhrdelníkom a náramkom v hnedej farbe
Najznámejší náhrdelník na svete je ten, ktorý je osadený diamantom Hope. Má veľkú hodnotu, no zároveň sa o ňom tvrdí, že je prekliaty a prináša nešťastie.

Obsah článku

Kedysi sa náhrdelníky vyrábali z prírodných materiálov ako pierka, rastliny či mušle. Neskôr ich vystriedali vzácne kovy, perly a napokon diamanty. Jedným z najznámejších náhrdelníkov je náhrdelník s diamantom Hope, ktorý má vyčíslenú hodnotu približne 350 miliónov dolárov. Hovorí sa o ňom, že je prekliaty, pretože svojim majiteľom spôsobil smrť. Inšpirovali sa ním dokonca aj vo filme Titanic.

Náhrdelník je druh šperku, ktorý sa nosí okolo krku. Niekedy sa náhrdelníkom označuje aj šperk, ktorý sa zvyčajne nosieva zavesený na retiazke. Pri tomto type sa však častejšie stretávame s označením prívesok. Existuje veľa rôznych druhov náhrdelníkov, ktoré majú bohatú históriu.

Kedy sa nosili prvé náhrdelníky?

Pri hľadaní prvého náhrdelníka sa stretávame s dvoma časovými údajmi. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa prvý náhrdelník datuje už 25 000 rokov dozadu. Išlo o jednoduchý náhrdelník vyrobený z rybích kostí, ktorý bol nájdený v jaskyni v Monaku. Častejšie sa však hovorí o tom, že prvé náhrdelníky pochádzajú neolitických hrobov nájdených v Alpách z rokov 4200 až 3400 pred Kristom.

Náhrdelníky sa nosili takmer počas celej histórie. Výnimkou bol začiatok 17. storočia, kedy sa vytratili z obľúbenosti. Dôvodom bolo najmä oblečenie, ktoré sa v tej dobe nosilo. Populárne boli prevažne vysoké goliere a ľudia preto nevideli zmysel v nosení náhrdelníkov. Keď sa vysoké goliere prestali nosiť a do módy sa dostali ženské výstrihy, na výslnie sa tiež vrátili náhrdelníky spolu s príveskami.

Z čoho sa vyrábali náhrdelníky a prívesky

Prvé náhrdelníky sa vyrábali z organických a prírodných materiálov. Najčastejšie išlo o kosti, pierka, rastliny, zuby, kamene či mušle. V starovekom Egypte používali na výrobu náhrdelníkov aj sklo a keramiku. Tieto materiály neskôr nahradil kov. V západnej kultúre bola väčšina náhrdelníkov vyrobená zo zlata, diamantov a perál. Diamantový náhrdelník bol jedným z najvýznamnejších symbolov pôvabu, bohatstva a prestíže.

výrazný zlatý náhrdelník s veľkým príveskom
Na výrobu náhrdelníkov sa v minulosti väčšinou používalo zlato.

Perly sa stali obľúbené medzi rímskymi ženami počas renesancie a začiatkom 18. storočia. Perlové náhrdelníky veľmi často nosila kráľovná Alžbeta I., ktorá v Anglicku udávala trendy. Neskôr začali perlové náhrdelníky nosiť aj ostatné ženy, ktoré si ich, samozrejme, mohli dovoliť.

Náhrdelníky nosievali aj muži

Tak isto ako nosenie náušníc, ani náhrdelníky neboli výslovne ženskou záležitosťou. Muži nosili náhrdelníky v priebehu celej histórie. Počas 15. a 17. storočia tak robili preto, aby nimi preukázali svoje spoločenské postavenie. Niektoré náhrdelníky pripomínali golier, inokedy nosili zlaté retiazky omotané okolo krku. Tí najbohatší muži nosili namiesto náhrdelníkov pokrývky ramien vykladané drahými kameňmi.

Prvý skutočný pánsky náhrdelník vyrobili Kelti. Nazvali ho Torc (prípadne Torq) a išlo o kovový polkruh nosený okolo krku, pričom otvorená časť smerovala dopredu. V stredoveku sa začalo viac rozlišovať medzi ženskými a mužskými náhrdelníkmi. Mužské boli menej zdobené, vyrobené prevažne zo vzácnych kovov. Vyššia trieda uprednostňovala zlato a striebro, zatiaľ čo nižšia trieda sa musela uspokojiť s bronzom a meďou.

Náhrdelník ako súčasť setu

Až do 18. storočia nosila väčšina žien náhrdelníky ako súčasť setov. Tento set tvorili náramok, náušnice, prívesok, brošňa a čelenka, prípadne tiara. Takýto set bol dokonale zladený a jednotlivé šperky k sebe pasovali. Náhrdelník bol určený pre večerné oblečenie s väčším výstrihom. V prípadne menšieho výstrihu alebo vyššieho goliera sa namiesto náhrdelníka nosila brošňa.

Postupom času sa stali sety šperkov menej žiadané a dôvodom bolo aj to, že sa šaty stávali skôr príležitostným odevom. Do popredia sa dostávali originálne náhrdelníky prispôsobené rôznym príležitostiam a preferenciám danej majiteľky. Na výrobu náhrdelníkov sa začali používať lacnejšie materiály ako plast. To spôsobilo, že sa trendy mohli meniť rýchlejšie. Vďaka tomu sa aj náhrdelníky či iné šperky obmieňali častejšie.

Aké typy náhrdelníkov poznáme

Ako sme už spomínali, označenie náhrdelník sa môže používať pre viacero druhov šperkov. Aké typy náhrdelníkov rozlišujeme a aké sú medzi nimi rozdiely?

Prívesok

Prívesok je typ šperku, ktorý nosíme zavesený na retiazke okolo krku, prípadne na náramku na ruke. Ide v podstate o ozdobu zavesenú na inom šperku. Prívesky majú rôzne podoby a môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Najobľúbenejšie sú prívesky vyrobené zo zlata a striebra, prípadne osadené diamantmi či inými drahými kameňmi.

V minulosti patrili k najpoužívanejším príveskom amulety. Niektoré kultúry verili tomu, že amulety majú magickú moc a ochránia ich pred katastrofami a nadprirodzenými silami. V súčasnosti sú prívesky tiež akýmisi talizmanmi. Jednotlivé druhy, tvary či štýly príveskov majú svoj vlastný význam. Na základe toho sa často rozhodujeme, aký prívesok si zakúpime.

strieborná retiazka s príveskom v tvare krížika na bielom pozadí
Náhrdelník sa často zamieňa s pojmom prívesok. Ide o malý šperk zavesený na retiazke.

Medailón

Medailón je typ prívesku, ktorý sa taktiež nosí zavesený zväčša na retiazke. Ide o malý prívesok vo forme plochého, okrúhleho alebo oválneho puzdra, ktoré sa dá otvárať. Medailón sa nosieva najmä zo sentimentálnych dôvodov. Ľudia si vo vnútri medailóna uchovávajú fotografie svojich blízkych, prípadne prameň vlasov či iné maličkosti, ku ktorým majú citový vzťah.

Medailóny sa tiež vyrábajú z rôznych kovov a často sú zdobené drahokamami. V stredoveku sa medailóny nosili z náboženských dôvodov a ukrývali vo vnútri svätcovu relikviu. V 16. storočí kráľovná Alžbeta I. darovala medailóny so svojím portrétom jej obľúbeným dvoranom. Vo Viktoriánskom období v 19. storočí boli medailóny významným zásnubným darom, prípadne sa darovali na znak lásky a oddanosti.

Choker

Choker je typ náhrdelníka, ktorý tesne obopína krk. Na rozdiel od klasických náhrdelníkov sa choker vyrába z najrôznejších materiálov. Zväčša ide o kožu, látku, plast, no tiež môže byť vyrobený zo vzácnych kovov a drahých kameňov. Veľmi častá je vzájomná kombinácia týchto materiálov.

História choker náhrdelníka

História choker náhrdelníka nie je jasne definovaná, no siaha stovky rokov do minulosti. Veľa zdrojov sa prikláňa k tomu, že chokre boli prvýkrát videné v roku 1798 počas Francúzskej revolúcie. Francúzske emigrantky mali okolo krku uviazanú červenú stužku, čím chceli vzdať poctu tým, ktorí prišli o život vďaka gilotíne.

Hovorí sa tiež o tom, že prvý raz bol choker vyobrazený na začiatku 16. storočia. Konkrétne išlo o maľbu Anne Boleynovej a jej známy perlový náhrdelník s príveskom s písmenom B. Nosila ho tesne okolo krku, čo v tej dobe nebolo bežné. Koncom 19. storočia bola tenká čierna alebo červená stužka uviazaná okolo krku dokonca znamením prostitútok.

História diamantových náhrdelníkov

Diamantové náhrdelníky nemajú tak bohatú históriu. Prvé používanie diamantov v klenotníctve sa datuje približne do 15. storočia. Svoj rozmach zažili skôr v 17. a 18. storočí, kedy boli objavené nové diamantové ložiská. Jedným z prvých najznámejších diamantových náhrdelníkov v histórii bol šperk, ktorý nechal vyrobiť Napoleon Bonaparte. V roku 1811 ho daroval svojej cisárovnej Márii Lujze po narodení ich spoločného syna.

Diamantové náhrdelníky boli aj v tomto období určené skôr pre panovníkov a bohatých ľudí. Diamanty si nemohol dovoliť každý a slúžili na vyjadrenie spoločenského postavenia. V minulosti sa objavili desiatky zaujímavých náhrdelníkov, niektoré z nich sme dokonca mohli vidieť aj vo filmoch. Tým najznámejším náhrdelníkom zo všetkých je náhrdelník s diamantom Hope.

Najznámejší náhrdelník na svete

História diamantu s názvom Hope siaha až do roku 1653. Obchodník Jean-Baptiste Tavernier si tento diamant priviezol z ciest po Ázii. V tom čase mal hmotnosť približne 115 karátov. O 15 rokov neskôr ho predal francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XIV. Ten ho nechal upraviť a zrezať, z čoho vznikol 67-karátový drahokam. Jeho nádherná farba bola opísaná ako intenzívna oceľovomodrá a diamant dostal pomenovanie “Modrý diamant koruny” alebo “Francúzsky modrý”.

V tomto období bol zasadený do zlata a zavesený na stužke na krku, ktorú nosil kráľ pri slávnostných príležitostiach. V roku 1791 sa Ľudovít XVI. spolu s Máriou Antoinettou pokúsili o útek z Francúzska a ich klenoty boli odovzdané vláde. O rok neskôr bol tento diamant ukradnutý. Objavil sa až v roku 1812 a vlastnil ho londýnsky obchodník s diamantmi Daniel Eliason. Ďalším majiteľom sa stal Henry Philip Hope a práve po ňom dostal diamant svoje súčasné pomenovanie.

Diamant Hope je charakteristický svojou sýtomodrou nádhernou farbou.

Neskôr prešiel Hope diamant rukami viacerých vlastníkov, až kým sa nedostal do spoločnosti Cartier. V roku 1911 ho spoločnosť predala pani Evalyn Walsch McLeanovej a práve v jej vlastníctve sa diamant stal príveskom na nádhernom diamantovom náhrdelníku. Po jej smrti bol náhrdelník s Hope diamantom vystavený v mnohých exponátoch.

V roku 1958 bol náhrdelník darovaný Inštitútu Smithsonian a stal sa ich hlavnou atrakciou. V súčasnosti má diamant približne 45 karátov. Prívesok tvorí ďalších 16 bielych diamantov, ktoré Hope diamant obklopujú. Retiazka náhrdelníka je tvorená ďalšími 45 bielymi diamantmi. Jeho hodnota je vyčíslená na približne 200 až 350 miliónov dolárov.

Je diamant Hope naozaj prekliaty?

S diamantom Hope sa viažu rôzne povery a príbehy. Niektorí ľudia o ňom tvrdia, že je prekliaty, pretože viacerí jeho majitelia umreli za zvláštnych okolností. Tieto legendy viedli k vzniku filmovej série The Hope Diamond Mystery z roku 1921. Jej tvorcovia však boli skritizovaní za viaceré faktografické nepresnosti.

Náhrdelníková aféra

Náhrdelníková aféra sa odohrala v roku 1785 a išlo o aféru spojenú s údajnou kúpou veľmi drahého diamantového náhrdelníka. Kúpiť si ho mala francúzska kráľovná Mária Antoinetta na začiatku Veľkej francúzskej revolúcie, kedy krajina trpela hospodárskou krízou. Panovníčka bola známa tým, že rada utráca za luxusné šaty či šperky. Z toho dôvodu sa ľud vzbúril proti vláde jej a kráľa Ľudovíta XVI.

V skutočnosti išlo len o intrigy grófky Jeanne de la Motte, ktorá mala náhrdelník zaobstarať údajne pre kráľovnú, no nechala si ho ona spolu so svojimi spoločníkmi. Aj napriek tomu, že si Mária Antoinetta tento náhrdelník nikdy nezakúpila, nepokoje neustali. Francúzsky ľud začal kráľovnú nenávidieť. Podľa nich mohla jej márnotratnosť za krach štátnej pokladne a chudobu poddaných v krajine. Tieto udalosti napokon viedli k rozpusteniu starého režimu, a teda k francúzskej revolúcii.

Zaujímavosťou je, že táto aféra s náhrdelníkom sa stala predlohou pre vznik literárneho a filmového diela. Dvojdielna kniha dostala názov Kráľovnin náhrdelník a napísal ju spisovateľ Alexandre Dumas v rokoch 1849 a 1850. Filmová dráma Aféra s náhrdelníkom bola natočená v roku 2001 a hlavnú úlohu stvárnila herečka Hillary Swank.

Najdrahšie diamantové náhrdelníky v histórii

Existuje množstvo diamantových náhrdelníkov či iných šperkov, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu. Väčšinou ide o rodinné klenoty, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Nehovorí sa o nich, pretože členovia rodiny nemajú záujem ich predať. Okrem toho však poznáme tie najznámejšie náhrdelníky, ktoré neraz vlastnili známe osobnosti a ktoré sa vydražili za milióny dolárov.

Skutočne výnimočné diamantové náhrdelníky majú hodnotu v desiatkach miliónov. Ide o výrazné a neprehliadnuteľné šperky, ktoré svojim majiteľkám prinášali radosť. Pozrite si zoznam najdrahších náhrdelníkov na svete.

  1. Náhrdelník Márie Antoinetty – 3,7 milióna dolárov
  2. Diamantový prívesok Christie´s v tvare kvapky – 4,8 milióna dolárov
  3. Rubínový náhrdelník “The Red Scarlet” – 5,1 milióna dolárov
  4. 187,5-karátový diamantový náhrdelník “The Mrs. Winston” – 5,8 milióna dolárov
  5. Náhrdelník s rubínmi “The Etcetera Burmese Ruby” – 6,4 milióna dolárov
  6. Diamantový náhrdelník Christie´s – 8,14 milióna dolárov
  7. Náhrdelník so žltým diamantom – 10 miliónov dolárov
  8. Rubínová náhrdelník “The Heart of the Kingdom” – 14 miliónov dolárov
  9. Náhrdelník Srdce oceánu z filmu Titanic – 20 miliónov dolárov
  10. Diamantový náhrdelník s hnedožltým diamantom “The Incomparable” – 55 miliónov dolárov
Vo videu si môžete pozrieť, ako jednotlivé diamantové náhrdelníky vyzerajú v skutočnosti.

Vo videu sa nenachádza jeden náhrdelník a práve ten je považovaný za ten najdrahší. Ide o náhrdelník “A Heritage in Bloom”, ktorý má hmotnosť 383 karátov a jeho hodnota bola vyčíslená na 200 miliónov dolárov. Obsahuje napríklad zelené a ružové diamanty. Často sa však stretávame s názormi, že tento náhrdelník je len druhým najdrahším. Najvyššiu hodnotu má už spomínaný náhrdelník s Hope diamantom, ktorého hodnota je odhadovaná medzi 200 až 350 miliónov dolárov.

Najkrajšie náhrdelníky z filmového sveta

Vo filmových snímkach sme mali neraz príležitosť obdivovať nádherné náhrdelníky. Najznámejším filmovým náhrdelníkom je nepopierateľne “Srdce oceánu”, ktorý sa objavil vo filme Titanic. Tento náhrdelník bol inšpirovaný najslávnejším Hope diamantom, no v skutočnosti išlo o repliku. Skutočný náhrdelník bol vytvorený až po veľkom úspechu filmu.

Náhrdelník “Srdce oceánu” je osadený 170-karátovým cejlónskym zafírom, ktorý má tiež nádhernú modrú farbu. Na odovzdávaní filmových cien Oscar v roku 1997 ho mala na sebe herečka Gloria Stuart. Tá vo filme Titanic stvárnila staršiu Rose. Išlo dokonca o jeden z najdrahších náhrdelníkov, ktoré boli predvedené na červenom koberci.

Náhrdelník “Srdce oceánu” patrí k najkrajším náhrdelníkom, ktoré sa objavili vo filme.

Druhý najznámejší filmový náhrdelník mala na sebe herečka Audrey Hepburn vo filme Raňajky u Tiffanyho. Išlo o 5-pramenný perlový náhrdelník, ktorý bol v prednej časti doplnený diamantovou ozdobou v tvare kvetu. Náhrdelník krásne dopĺňal ikonické malé čierne šaty. Návrhárom náhrdelníka bol Roger Scemam, ktorý spolupracoval s dizajnérskymi domami ako Givenchy, Dior či Yves Saint Laurent.

Krása a pôvab herečky Audrey Hepburn vďaka perlového náhrdelníku vynikli ešte viac.

Jedným z najvýraznejších filmových náhrdelníkov bol jednoznačne diamantový náhrdelník herečky Nicole Kidman. Tá ho na sebe mala vo filme Mouline Rouge. Platinový náhrdelník má hmotnosť 134 karátov a je osadený až 1 308 kúskami malých diamantov. Výnimočný je tiež čipkový motív, ktorý bol pri výrobe použitý.

Cena náhrdelníka bola odhadovaná na jeden milión dolárov a čase vydania filmu (rok 2001) išlo o najdrahší šperk vytvorený pre natočenie filmu. V súčasnosti sa náhrdelník nachádza v súkromnej zbierke klenotníka Stefana Santoriho, ktorý náhrdelník aj sám vytvoril.

Diamantový náhrdelník s čipkovým motívom patrí k najvýraznejším šperkom, ktoré sa objavili vo filme.

Čo všetko by ste mali vedieť o histórii náhrdelníkov

Pripomeňme si na záver tie najdôležitejšie míľniky, ktoré sa s históriou náhrdelníkov spájajú.

  1. Prvé náhrdelníky pochádzajú z rokov 4200 až 3400 pred Kristom. Boli nájdené v neolitických hroboch v Alpách.
  2. Prvé náhrdelníky sa vyrábali z kostí, kameňov, pierok, rastlín, zubov alebo mušlí.
  3. Perlové náhrdelníky boli obľúbené najmä v 18. storočí a nosila ich aj kráľovná Alžbeta I. v Anglicku.
  4. Náhrdelníky nosili v minulosti aj muži. Prvý mužský náhrdelník vyrobili Kelti a nazvali ho Torc.
  5. Ženy v minulosti nosievali náhrdelník často ako súčasť setu. Ten pozostával okrem náhrdelníka aj z náušníc, náramku, brošne a diadému.
  6. Jeden z prvých diamantových náhrdelníkov venoval Napoleon svojej cisárovnej po narodení ich spoločného syna.
  7. Najznámejší diamantový náhrdelník na svete je osadený Hope diamantom. Má hmotnosť 45 karátov a jeho hodnota je približne 200 až 350 miliónov dolárov.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať