Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Aké štýly náušníc poznáme? Podľa tohto si vyberiete tie pravé

mladá žena otočená z profilu s visiacimi náušnicami
Existuje viacero druhov náušníc. Podľa čoho by ste sa pri kúpe mali rozhodovať? Pomôžeme vám vybrať dokonalý štýl náušníc, ktoré budú vhodné práve pre vás.

Obsah článku

K najobľúbenejším štýlom náušníc patria jednoznačne kôstkové náušnice. Dôvod je jednoduchý. Pristanú všetkým ženám, sú jemné, elegantné a pri práci vám neprekážajú. Okrem nich však existujú rôzne druhy náušníc s odlišným typom zapínania.

Kôstkové, objímky či lustrové náušnice. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Náušnice zdobia naše uši už tisícky rokov a za ten čas vzniklo veľa rôznych druhov náušníc. Dokážete len podľa názvu určiť, o aký typ náušníc ide? Viete k nim priradiť aj spôsob ich zapínania? Najčastejšie sa môžeme stretávať s puzetou , skrutkou či dámskym patentom. Každý z nich má isté výhody či nevýhody.

Vo všeobecnosti by sme štýly náušníc mohli rozdeliť do troch hlavných kategórií. Ide o kôstkové, teda napichovacie náušnice, kruhové náušnice a visiace náušnice. Jednotlivé štýly majú aj svoje podtypy, ktoré sa od nich určitým spôsobom odlišujú.

Typy zapínania náušníc

Na začiatok by sme si mali predstaviť najčastejšie typy zapínania, s ktorými sa pri jednotlivých štýloch náušníc môžeme stretnúť. Sú prispôsobené konkrétnym náušniciam, aby ich uchránili pred odopnutím alebo stratou.

Puzeta (push)

Puzeta patrí k najpoužívanejším typom zapínania. Na tyčinku náušnice, ktorá sa prevlieka cez dierku, sa navlečie drobná puzeta v tvare motýlika alebo disku. Ide o pohodlné zapínanie, ktoré netlačí.

Najčastejšie sa s ním môžeme stretnúť pri kôstkových náušniciach. Okrem toho môžu byť súčasťou visiacich alebo polkruhových náušníc.

diamantové napichovacie náušnice s detialom na puzetové zapínanie
Puzeta v tvare motýlika sa najčastejšie využíva pri zapínaní napichovaích náušníc.

Skrutka (screw)

Zapínanie pomocou skrutky je podobné tomu puzetovému. Namiesto puzety sa na tyčinku nasunie skrutka, ktorá sa našraubuje na matičku. Takýto spôsob zapínania zabraňuje strate. Používa sa preto pri drahších typoch náušníc. Aj keď je nasadzovanie náušníc so skrutkovým zapínaním pomalšie, je bezpečnejšie.

Africký háčik (fish hooks)

Africký háčik sa najčastejšie používa pri visiacich náušniciach. Háčiky sú vytvorené tak, aby zaťažili ušný lalôčik a zaistili, že sa náušnica nevyvlečie. Aj napriek tomu sa háčik zvykne zaistiť silikónovou koncovkou, ktorá ochráni náušnicu lepšie. Zapínanie pomocou afrického háčika je obľúbené, pretože háčik sa jednoducho a rýchlo navlečie.

Dámsky patent (leverback)

Dámsky patent je používaný veľmi často a patrí k tým bezpečnejším typom zapínania. Po navlečení náušnice do dierky sa háčik uzatvorí pomocou mechanickej klipsy, ktorá drží na mieste a chráni náušnicu pred vypadnutím. Najčastejšie sa používa pri kratších visiacich náušniciach.

diamantové visiace náušnice z ružového zlata so zapínaním na dámsky patent
Dámsky patent je obľúbený a bezpečný zároveň. Vaše náušnice ochráni pred vyvlečením.

Zapínanie kĺbom (hinge closure)

Zapínanie kĺbom je typické pre kruhové náušnice a najmä ich špeciálny typ, objímky. Tento typ zapínania funguje na princípe, kde sa uprostred náušnice nachádza kolík so žliabkom, ktorý musí zapadnúť presne do protiľahlej dierky.

Kôstkové (napichovacie) náušnice

Kôstkové, často nazývané aj napichovacie náušnice, môžeme považovať za najstarší typ náušníc. Ich pôvod siaha do dávnej histórie. Jedny z prvých kôstkových náušníc sa objavili v Egypte približne v roku 3000 pred Kristom. V priebehu histórie sa výrazne menili a každú kultúru ovplyvnili určitým spôsobom.

Obdobia obľúbenosti napichovacích náušníc sa často striedali s časmi, kedy sa veľmi nenosili. Dôvodom bola rýchlo sa striedajúca móda. Keď sa začali nosiť klobúky, parochne či výrazne zdobené účesy, náušnice celkovo ustúpili do úzadia. Od 19. storočia popularita náušníc pretrvala a do popredia sa dostali najmä kôstkové náušnice, ktoré tvorili súčasť šperkových setov.

Kôstkové náušnice môžeme rozdeliť na dva druhy. Jednoduché napichovacie náušnice sú nadčasové a veľmi obľúbené. Hroznové náušnice sú typické svojím výraznejším zdobením. Pri oboch typoch tvoria zapínanie najčastejšie puzety (disky alebo motýliky). Ak ide o drahšie kúsky, tie môžu byť zabezpečené skrutkou.

Jednoduché kôstkové náušnice (stud earrings)

Jednoduché kôstkové náušnice sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. Najobľúbenejším variantom sú diamantové kôstkové náušnice. Zväčša sú osadené jedným diamantom, najčastejšie v tvare Round alebo Princess. Diamantové solitéry sú minimalistické, no zároveň nadčasové, elegantné a vhodné na akúkoľvek príležitosť. Okrem diamantov či iných drahých kameňov sú populárnym variantom aj napichovacie náušnice s perlami.

diamantové kôstkové náušnice zo žltého zlata s jedným diamantom v tvare princess
Jednoduché kôstkové náušnice by mali byť súčasťou šperkovnice každej ženy.

Pomerne často sa tiež stretávame s náušnicami bez drahých kameňov. V takomto prípade je použitý len samotný drahý kov, ktorý je vytvarovaný do rôznych zaujímavých dizajnov. Obľúbenými sú motívy zvierat, prírody, srdiečok, kvetov, krížov, iniciálok mena či iných predmetov. Každý motív má pritom svoj vlastný význam, ktorý môžete pri nákupe náušníc zvážiť.

Hroznové náušnice (cluster earrings)

Kým jednoduché kôstkové náušnice sa vynímajú len jedným diamantom, v prípade hroznových náušníc ich je použitých hneď viacero. Osadené sú zväčša v štýle Halo. Jeden výrazný centrálny diamant je po celom svojom obvode obklopený menšími diamantmi rovnakej veľkosti.

Stretnúť sa môžeme aj s variantom, kedy nie je použitý jeden hlavný kameň, ale niekoľko menších, rovnako veľkých diamantov alebo drahých kameňov. Tieto náušnice svojím dizajnom často pripomínajú hrozno alebo kvetinu. Sú elegantné, no zároveň romantické.

diamantové kôstkové náušnice z bieleho zlata v štýle halo
Hroznové náušnice sú elegantnejšie a výraznejšie zdobené než jednoduché náušnice so solitérom.

Kruhové náušnice

Kruhové náušnice, rovnako ako kôstkové, majú bohatú históriu. Ich prvé zmienky sa spájajú najmä s dobou bronzovou a výrazne ovplyvnili minojskú kultúru (v rokoch 2700 až 1100 p.n.l.).

Kruhové náušnice sú dokonalým spojením sofistikovanosti a odvážnosti. Podľa toho, akú veľkosť či hrúbku si vyberiete, môžu byť kruhy elegantným doplnkom alebo odvážnym a výrazným šperkom. Kruhové náušnice sa vyrábajú v okrúhlych a oválnych tvaroch. Môžu byť hladké alebo zdobené jedným či viacerými diamantmi či drahými kameňmi.

Menšie kruhy sú elegantné, no pôsobia skôr formálne a sú vhodné napríklad do práce. Väčšie kruhové náušnice sú vhodné na každodenné nosenie, no tiež na spoločenské podujatia. Okrem klasických kruhov rozlišujeme aj maličké kruhy nazývané objímky. Obľúbené sú tiež polkruhové náušnice, ktoré sú často výraznejšie zdobené.

Klasické kruhy (hoop earrings)

Klasické kruhové náušnice sú vyrábané v rôznych typoch a motívoch. Môžu byť hladké, ale tiež zdobené, osadené niekoľkými diamantmi či drahými kameňmi. Ich veľkosti sa tiež líšia, od najmenších kruhov až po veľké kruhy dotýkajúce sa ramena.

Väčšie kruhy bývajú zväčša duté, aby bola ich hmotnosť nižšia a nezaťažovali tak ušný lalôčik. Najčastejšie sa zapínajú spôsobom, kedy sa tenký drôtik alebo tyčinka vsunie do priľahlej trubičky. V niektorých prípadoch sa môže tyčinka zacvaknúť do protiľahlej vidlice.

Objímky (huggies)

Objímky sú špeciálnym typom kruhových náušníc. Ide o menšie krúžky, ktoré obopínajú ušný lalôčik z oboch strán. Pôsobia tak, ako by ho doslova objímali. Sú praktické a decentné, vhodné do práce, aj na bežné nosenie. Práve objímky bývajú často zdobené diamantmi a inými drahými kameňmi.

diamantové kruhové náušnice z ružového zlata s viacerými diamantmi
Objímky sú typom kruhových náušníc, ktoré sú veľmi praktické a vhodné na akúkoľvek príležitosť.

Zapínanie je trochu odlišné od bežných kruhov, no zároveň je veľmi bezpečné. Uprostred náušnice sa nachádza kolík so žliabkom, ktorý musí zapadnúť presne do dierky. Objímky bývajú v ponuke v rôznych hrúbkach, od tenkých kruhov až po hrubé výrazné kúsky.

Polkruhové náušnice (semi-circular earrings)

Polkruhové náušnice majú taktiež okrúhly alebo oválny tvar, no nie sú uzavreté a dotiahnuté do konca. Zväčša ide o presnú polovicu z klasických kruhov. Pri pohľade spredu nevyzerajú inak než obyčajné kruhy. Z bočnej strany však vidieť, že kruh nie je dokončený.

Polkruhové náušnice bývajú osadené diamantmi, no častejšie je využitie farebných drahých kameňov. Zapínanie je iné než pri klasických kruhoch a objímkach. Polkruhové náušnice drží v uchu puzeta (motýlik alebo disk), prípadne skrutka, rovnako ako pri kôstkových náušniciach.

Visiace náušnice

Visiace náušnice majú, v porovnaní s predošlými štýlmi náušníc, najkratšiu históriu. Prvé zmienky sa datujú okolo 5. storočia pred Kristom. V Byzantskej ríši boli veľmi obľúbené výrazné lustrové náušnice.

Visiace náušnice môžu byť elegantné, no tiež výrazné a extravagantné. Rozhodujúca je dĺžka a typ, ktorý si vyberiete. Sú veľmi ženské, no pre niekoho zároveň trochu nepraktické. Aj keď jemné pohupovanie náušníc vyzerá veľmi dobre, mnohým ženám prekáža pri bežných činnostiach. Preto ich volia skôr na slávnostné udalosti.

Nevýhodou visiacich náušníc je tiež ich zachytávanie sa do oblečenia. V prípade, že na sebe máte vyšší golier, pletený sveter alebo šál, môže sa stať, že sa vám do nich zamotajú. V prípade neopatrného zaobchádzania si tak môžete aj ublížiť a napríklad natiahnuť dierku v uchu.

Visiace náušnice môžeme rozdeliť na štyri typy – krátke visiace, hojdacie, lustrové a slzičkové náušnice. Každý typ má rôzne zapínanie a je vhodný na inú príležitosť.

Krátke visiace náušnice (drop earrings)

Krátke visiace náušnice sú ako jediné z týchto štyroch typov vhodné aj na každodenné nosenie. Nehýbu sa a pod ušným lalôčikom držia pevne. Na osadenie sa veľmi často používajú perly, ale tiež farebné kamene a diamanty. Tie sú zväčša osadené v tvaroch Round alebo Pear. Na zapínanie sa najčastejšie používajú puzety (motýliky a disky).

krátke diamantové visiace náušnice zo žltého zlata s troma diamantmi
Aj keď vyzerajú visiace náušnice žensky, ich nevýhodou je zachytávanie sa do oblečenia.

Hojdacie náušnice (dangle earrings)

Hojdacie náušnice sú klasickým typom visiacich náušníc. Môžu byť jednoduché, aj výrazne zdobené. Charakteristickým znakom je ich jemné húpanie, ktoré pôsobí žensky a elegantne zároveň. Dostupné sú tiež v rôznych dĺžkach, od kratších až po dlhé retiazky siahajúce až po ramená.

Zapínanie hojdacích náušníc býva uchytené dvoma spôsobmi. Používať sa zvykne dámsky patent, ktorý je bezpečnejší. Okrem neho je obľúbeným spôsobom uchytenia africký háčik. Pri ňom však môže hroziť riziko vyvlečenia náušnice. Aj z toho dôvodu môže byť háčik doplnený silikónovou koncovkou, ktorá tomu zabráni.

Lustrové náušnice (chandelier earrings)

Lustrové náušnice patria k najvýraznejším štýlom náušníc. Ich názov je odvodený od luxusných krištáľových lustrov. Už na prvý pohľad na seba pritiahnu pozornosť, najmä vďaka svojim prepracovaným detailom. Lustrové náušnice sú pomerne dlhé a široké. Často sú osadené farebnými kameňmi alebo diamantmi.

Lustrové náušnice majú viacero typov zapínania. Okrem puzety sa môžeme stretnúť aj s africkým háčikom. Lustrové náušnice sú pomerne ťažké, preto nie sú vhodné na bežné nosenie. Svojou výraznosťou a elegantnosťou dopĺňajú outfity na spoločenských podujatiach.

Lustrové náušnice sú veľmi výrazné a vyrábajú sa vo viacerých tvaroch a štýloch.

Slzičkové náušnice (teardrop earrings)

Slzičkové náušnice sú veľmi podobné hojdacím. Tiež sa na uchu mierne pohupujú. Vyrábajú sa však v tvare slzy alebo kvapky. Pri slzičkových náušniciach sa na osadenie zväčša používajú farebné drahokamy alebo diamanty, vybrúsené do tvaru Pear.

Slzičkové náušnice môžu byť kratšie aj dlhšie, jednoduchšie aj prepracovanejšie. Pôsobia veľmi elegantne a jemne. Na zapínanie sa používa puzeta (motýlik alebo disk) a taktiež africký háčik.

Netradičné štýly náušníc

Okrem vyššie spomenutých tradičných štýlov náušníc sa môžeme stretnúť aj s tými menej známymi. Tieto náušnice sú charakteristické jedinečnými vlastnosťami. Aj keď sa nepredávajú tak často ako tie klasické, určite stoja tiež za zmienku.

Obojstranné náušnice (double Dior earrings)

Dizajnérka Camille Miceli v roku 2013 vytvorila pre značku Dior výnimočné náušnice. Ide o perlové napichovacie náušnice, ktoré sú obojstranné. Na zadnej časti majú namiesto klasického puzetového zapínania väčšiu perlu. Vďaka tomu je ušný lalôčik skrášlený z oboch strán.

Lemujúce náušnice (climber/crawler earrings)

Lemujúce náušnice môžeme považovať za opak visiacich náušníc. Od ušnej dierky sa totiž šplhajú nahor, pričom lemujú vonkajšiu časť ušnice. Takéto lemujúce náušnice bývajú zväčšia hladké a jednoduché, vyrobené len z určitého kovu. V niektorých prípadoch môžu byť osadené aj drahými kameňmi. Obľúbené je klasické puzetové zapínanie.

Strapcové náušnice (fringed earrings)

Strapcové náušnice sa nápadne podobajú na tie lustrové. Hlavným rozdielom je, že nie sú také ťažké. Väčšina kovu a drahých kameňov je nahradená látkovými strapcami, ktoré sa v spodnej časti rozširujú. Zapínanie strapcových náušníc je rovnaké ako pri tých lustrových. Používa sa africký háčik alebo klasická puzeta.

Ako vybrať štýl náušníc podľa typu príležitosti

Diamantové náušnice si môžete vybrať na základe viacerých aspektov. Dôležité je vyberať si náušnice, ktoré pristanú vášmu typu tváre. Môžete sa tiež zamerať na význam jednotlivých typov náušníc. V neposlednom rade môžete sa môžete rozhodovať podľa toho, na akú príležitosť sú náušnice určené.

ženská tvár s visiacimi strapcovými náušnicami v ružovej farbe
Pri výbere správnych náušníc je dôležité aj to, na akú udalosť ich plánujete použiť.

Kôstkové náušnice

Kôstkové náušnice majú najväčšiu výhodu, pretože sú vhodné na akúkoľvek príležitosť. Pre svoju jednoduchosť sú obľúbené na každodenné nosenie. Sú ľahké, nezachytávajú sa do oblečenia, neprekážajú pri práci a nebudú vás z nich bolieť ani uši.

Napichovacie náušnice dokážu tiež dotvoriť celkový dojem outfitu, ktorý je určený na spoločenskú udalosť. V prípade, ak si zvolíte výrazný náhrdelník, jednoduché kôstkové náušnice sú vhodné na jeho doplnenie.

Kruhové náušnice

Kruhové náušnice patria k nadčasovej klasike. Ak si zvolíte menšie kruhy, sú vhodné aj na každodenné nosenie. Taktiež sú ľahké a nikam sa nezachytávajú. V prípade, že siahnete po veľkých kruhových náušniciach, dosiahnete tak extravagantnejší dojem. Takéto výrazné kruhy sú vhodné aj na spoločenskú udalosť.

Visiace náušnice

Visiace náušnice sú elegantné, no extravagantné zároveň. Vďaka svojej dĺžke nie sú praktické na bežné nosenie. Majú vyššiu hmotnosť, takže vás z nich môžu bolieť uši. Môžu sa zároveň zachytiť do oblečenia. Hojdacie a najmä lustrové náušnice sú vhodné na významné a spoločenské udalosti. Ak by ste ich predsa len chceli nosiť častejšie, siahnite radšej po krátkych visiacich náušniciach.

Vybrať si správne náušnice nie je také náročné a zložité, ako napríklad vybrať zásnubný prsteň. V prvom rade sa musíte držať toho, čo sa vám páči a čo nie. Nezabudnite však myslieť na to, že niektoré náušnice nie sú vhodné na všetky príležitosti. Ak by ste potrebovali poradiť s výberom náušníc, pokojne nám napíšte. Spoločne vyberieme náušnice, ktoré vás potešia a budete v nich vyzerať úžasne.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať