Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Ako správne kombinovať šperky, aby ste nepôsobili lacno?

mladá žena v ružových šatách s dvoma zlatými retiazkami v rôznych dĺžkach
Nosenie a kombinovanie šperkov nie je žiadnou vedou. Stačí, ak sa budete držať nášho desatora, vďaka ktorému budete vždy vyzerať dokonalo. Ako kombinujete šperky vy?

Obsah článku

Už dávno neplatí, že striebro sa so zlatom nemôže kombinovať. Práve naopak, kombinovanie a vrstvenie šperkov je v súčasnosti veľmi populárne. Dôležité je držať sa pravidla všetko s mierou a už nikdy sa vám nestane, že budete pôsobiť lacno.

Pri výbere svojho outfitu si dávame pravidelne záležať na tom, aby jednotlivé kúsky spolu ladili. Pred skriňou sme schopné stráviť aj niekoľko desiatok minút. Niekedy sa však stane, že výsledný efekt pokazíme nevhodne zvolenými šperkami. Dokonalý outfit tak zrazu vyzerá len obyčajne až priemerne. Všetok ten čas bol úplne zbytočný. A pritom stačí tak málo.

Vhodne zvolené šperky dokážu nielen vyzdvihnúť výsledný efekt vášho celkového vzhľadu, ale dodajú vám aj noblesu, s ktorou sa môžu pochváliť len pravé dámy. Nemusíte sa báť ani kombinovania či vrstvenia. Buďte kreatívne a riaďte sa svojimi inštinktmi. Ale taktiež nezabúdajte na isté pravidlá, ktoré sa pri kombinovaní šperkov odporúčajú a ktoré pri tvorení svojho outfitu určite oceníte.

mladá žena s vlnitými hnedými vlasmi a zlatým náhrdelníkom sa usmieva a pozerá dohora
Pri kombinovaní šperkov sa držte pravidiel. Inak dosiahnete opačný efekt, než by ste chceli.

Veď čo môže byť viac, než slová pochvaly, ktoré dostanete od svojho okolia? Ženy si na takýchto veciach dávajú niekedy až príliš záležať. Ak chcete zožať uznanie od svojich blízkych, správne nosenie a kombinovanie šperkov vám v tom môže pomôcť.

Je možné kombinovať viaceré kovy?

Kedysi platilo nepísané pravidlo, že rôzne kovy sa miešať nemajú. To sa týkalo predovšetkým zlatých a strieborných doplnkov. Dnes je už (našťastie) iná doba a nemusíte sa niečoho takéhoto obávať. Aj v tomto prípade ale platí, že všetko s mierou. Ak už sa rozhodnete pre kombináciu viacerých kovov, mali by ste si zvoliť len jeden druh šperku.

Znamená to teda, že buď skombinujete zlaté a strieborné náhrdelníky, alebo len náramky. V žiadnom prípade by ste nemali siahnuť napríklad po kombinácii zlatého prívesku so striebornými náušnicami. To už by pre niekoho mohlo byť príliš prekombinované a dosiahli by ste presne opačný efekt.

Ak premýšľate nad kombináciou rôznych farieb zlata, nemáte sa čoho obávať. Už dávno neexistuje len klasické žlté zlato, na ktoré sme boli kedysi zvyknuté. Dnes si môžete vyberať šperky aj z bieleho zlata a v posledných rokoch sa mimoriadne obľúbeným stalo aj ružové zlato. Tieto tri farebné prevedenia pôsobia veľmi luxusne a jednoducho ich skombinujete takmer s čímkoľvek.

tri prstene z žltého, bieleho a ružového zlata s drahými kameňmi na tmavom pozadí
Nebojte sa kombinovania rôznych materiálov. Zamerajte sa však len na jeden druh šperku.

Nebojte sa vrstvenia

Ako sme už spomenuli, pri vrstvení je ideálne zamerať sa len na jeden druh šperku. Pri vrstvení je úžasné to, že si môžete vybrať rôzne farby, tvary, štýly a dokonca aj dĺžky šperkov. Čím viac vrstiev s odlišnými šperkami vytvoríte, tým môže byť váš výsledok zaujímavejší a pútavejší. Platí tu však jedno dôležité pravidlo, a to, že nikdy nemiešajte bižutériu so skutočnými drahými kameňmi. Naozaj nikdy.

Najčastejšie sa môžeme stretnúť asi s vrstvením náhrdelníkov. Popustite trochu uzdu svojej fantázii a prevetrajte svoju šperkovnicu. Určite v nej ukrývate hotové poklady, ktoré tam driemu už poriadne dlho. Možno ste si niekedy mysleli, že skombinovať jemnú dlhšiu retiazku s masívnym náhrdelníkom nie je možné. No skúsili ste to niekedy naozaj urobiť? Budete veľmi prekvapené, keď zistíte, ako to spolu bude ladiť.

Pri vrstvení sa nebojte toho, že vaše náhrdelníky či retiazky nie sú rovnako dlhé. Rôzna dĺžka jednotlivých šperkov je v tomto prípade doslova potrebná. Zaujímavý efekt môžete docieliť aj kombináciou príveskov. Môžete sa napríklad zamerať na jeden typ prívesku a ten pridať k retiazkam rôznych dĺžok. Taktiež sa nemusíte obávať farieb.

tri zlaté retiazky rôznych dĺžok zavesené na krku a hnedej látke
Čím viac náhrdelníkov použijete pri vrstvení, tým budete vyzerať zaujímavejšie.

Pri vrstvení náramkov musíte byť trochu rafinovanejšie. Nestačí skombinovať niekoľko náramkov rovnakého kovu. Vtedy by ste docielili skôr opačný efekt, pretože na vašej ruke by vznikla jedna neidentifikovateľná masa. Skôr sa zamerajte na kombináciu viacerých materiálov a neobávajte sa ani farebného vrstvenia. Drahé kamene či korále sú tiež dovolené.

Ako kombinovať diamantové šperky

Nie nadarmo sa hovorí, že diamanty sú najlepším priateľom každej ženy. Muži ich používajú na to, aby nám nimi urobili radosť, ale taktiež na to, aby si “vyžehlili” nejaký prehrešok, ktorý urobia. Určite sa zhodneme na tom, že diamanty ozdobia každé ženské telo, no v tomto prípade platí, že na vrstvenie by ste mali zabudnúť.

Diamanty sú veľmi elegantné a luxusné a kombináciu s inými šperkami nemajú vo veľkej obľube. Samozrejme, že svoj zásnubný prsteň môžete nosiť každý deň a nemusíte si ho skladať hneď z prsta. K nemu si však zvoľte len decentné šperky, napríklad jednoduché náušnice, ktoré len podčiarknu vašu eleganciu. Výrazný diamantový náhrdelník si odložte skôr na vzácne príležitosti, prípadne na večer.

žena s diamantovým zásnubným prsteňom v klobúku drží v ruke biely hrnček s nápisom
Diamanty radšej nepoužívajte pri vrstvení šperkov. Nechajte si ich na významné udalosti.

Výhody nosenia setov šperkov

Ak sa obávate toho, že zle zvolená kombinácia šperkov by vám mohla priniesť viac škody ako úžitku, ešte stále je tu možnosť siahnuť po elegantných šperkových setoch. Kedysi sme žili v mylnej predstave, že by sme šperkami mali zaplniť len dve z troch zón, pre ktoré šperky existujú. Konkrétne ide o ruky, krk a tvár. Dnes už vieme, že toto pravidlo je zastarané a ak ich skombinujete správne a decentne, šperky môžete použiť vo všetkých troch zónach.

Ideálne pre takúto kombináciu sú práve sety šperkov. Komplet pozostávajúci prevažne z náhrdelníka, náušníc a náramku vyzerá v rovnakom prevedení veľmi elegante a je vhodný na viacero príležitostí. Nemusíte sa viac obávať toho, že siahnete po kombinácii, ktorá k sebe v skutočnosti nepasuje. Pozrite si náš katalóg setov, z ktorých si vyberie určite každá žena. Nájdete tam sety zo žltého, bieleho aj ružového zlata a taktiež ich kombinácie.

Ako zvoliť správne šperky k oblečeniu

Určite ste si už neraz všimli, že nie každý šperk sa hodí ku každému oblečeniu a hlavne nie ku každému výstrihu. Kým s jedným sedí úplne perfektne, pri inom tope to už nemusí byť ono. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že náhrdelník by mal kopírovať tvar výstrihu, teda k oblému výstrihu sa hodí skôr oblý náhrdelník a k ostrému výstrihu zase ostrý náhrdelník.

Ak si zvolíte výstrih do V, v takomto prípade sa môžete pokojne vyhrať aj s vrstvením náhrdelníkov. Pri šatách s odhalenými ramenami môžete napríklad skúsiť dlhý náhrdelník, ktorý nádherne prepojí celý outfit. Pri takýchto šatách je ale niekedy lepšie, keď náhrdelník úplne vynecháte a len sa zameriate na veľké a výrazné náušnice. Rovnako môžete postupovať pri košeli so zapnutým golierom či roláku. Nie vždy sa tam ten náhrdelník hodí a myslite na pravidlo všetko s mierou.

mladá žena s hnedými vlasmi otočená tvárou na bok ukazuje na svoju dlhú diamantovú náušnicu
Výrazné náušnice dokážu oživiť váš outfit. Niekedy k tomu nepotrebujete ani iný šperk.

Etika nosenia šperkov

Už po celé stáročia nosíme šperky s úmyslom doladenia svojho celkového vzhľadu a taktiež, aby sme vyjadrili svoj status. Sú však chvíle, kedy by sme si mali uvedomiť, aké šperky je vhodné a naopak, nevhodné zvoliť.

Taktiež by ste mali pamätať na to, že šperky len dotvárajú celkový dojem z vášho vzhľadu, preto by ste to s nimi nemali preháňať. Inak sa môže stať, že nimi odpútate pozornosť od vášho celkového outfitu.

Pri výbere šperkov je prvoradé myslieť na to, na akú príležitosť ich potrebujete. Na bežné nosenie do práce si určite vyberiete jemnejšie šperky a tie výraznejšie necháte skôr na večerné alebo slávnostné udalosti.

Na záver by sme mohli etiku nosenia šperkov zhrnúť do niekoľkých bodov:

  1. Menej je niekedy viac.
  2. Šperky zvoľte podľa vhodnej príležitosti.
  3. Nenoste viac ako jeden nadrozmerný šperk.
  4. Nebojte sa kombinovať staršie a nové šperky.
  5. Kombinovanie šperkov rôznych materiálov je dovolené.
  6. Pri kombinácií rôznych materiálov sa zamerajte len na jeden druh šperku.
  7. Pri vrstvení upustite uzdu svojej fantázii a kombinujte viaceré štýly šperkov.
  8. Nekombinujte bižutériu s drahými kameňmi.
  9. Diamanty nie sú vhodné na vrstvenie.
  10. Náhrdelník by mal kopírovať tvar výstrihu.

Ako samy môžete vidieť, nosenie a kombinovanie šperkov nie je žiadnou vedou. Niekedy úplne postačí, keď sa budete riadiť svojou intuíciou, pretože vy samy najlepšie viete, čo sa vám páči a čo nosíte rady. Ak sa popri tom budete držať aj nášho desatora, je viac než isté, že kamkoľvek, kam prídete, sa stanete stredobodom záujmu a všetkých navôkol očaríte svojím celkovým vzhľadom.

Dovoľte svojim šperkom, aby z vás urobili kráľovnú. Cíťte sa vďaka nim výnimočne a nechajte sa hýčkať. Vyberte si z našej ponuky náhrdelníkov, náušníc, náramkov či prsteňov. Každá žena má predsa právo na nádherné šperky.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať