Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Aký je skutočný význam zásnubných prsteňov?

muž navlieka zásnubný prsteň na prstenník ľavej ruky svojej vyvolenej
Žiadosť o ruku so zásnubným prsteňom, neskôr svadba a výmena obrúčok. Nosenie týchto symbolov večnej lásky na prstenníku ľavej ruky. Kde táto tradícia vznikla a prečo? Kam až siaha pôvod zásnubných prsteňov?

Obsah článku

Keď chce muž požiadať svoju milovanú partnerku o ruku, urobí tak so zásnubným prsteňom. Prsteň znázorňuje kruh, ktorý symbolizuje nekonečno. Láska dvoch ľudí by teda mala trvať večne a presne po takej túžia asi všetci ľudia.

Aký význam zohrávali zásnubné prstene v minulosti?

Kde sa zrodila myšlienka obdarúvania zásnubným prsteňom a aký význam treba hľadať za týmto malým kúskom šperku? V našom článku o histórii zásnubných prsteňov ste sa dozvedeli, že už starovekí Egypťania obdarúvali svoje ženy prsteňmi vyrobenými najskôr z trávy či rákosia, no neskôr aj z drahších materiálov. Čím drahší materiál sa použil, tým hlbšie vyznanie lásky reprezentoval.

Tieto materiály splietali do kruhu, ktorý pre nich predstavoval symbol večnosti bez začiatku a konca. Dôležitý význam mal aj otvor uprostred prsteňa. Dávne kultúry ho nepovažovali len za obyčajný prázdny priestor. Vnímali ho ako bránu alebo dvere do niečoho nového, nepoznaného. Darovanie prsteňa žene pre nich symbolizovalo nekonečnú a nesmrteľnú lásku.

Zvyk darovania zásnubného prsteňa sa neskôr objavil aj v starovekom Ríme. Rimania však prsteň nevnímali ako symbol lásky, ale predstavoval skôr znak vlastníctva. Ak mala žena prsteň na ruke, bolo už na prvý pohľad jasné, že patrí inému mužovi. Tradičné zásnubné prstene mohli mať aj tvar kľúča, ktorý symbolizoval odomknutie nového života vydatej ženy.

zlatý prsteň s diamantom nastoknutý na prste ruky
Zásnubný prsteň symbolizuje večnosť a nekonečno, preto je vyjadrením nesmrteľnej lásky.

Obyvatelia starovekého Egypta aj Ríma verili, že zásnubný prsteň patrí na prstenník ľavej ruky. Tvrdilo sa, že štvrtým prstom ľavej ruky prechádza “Vena Amoris”, teda žila lásky, ktorá ho spája priamo so srdcom. Ľudia preto verili, že nasadením prsteňa na tento prst bude srdce ženy patriť mužovi, ktorý tak učiní. Tento spôsob sa zachoval až dodnes a vo väčšine krajín sa zásnubný prsteň nastokne práve na ľavý prstenník.

Dokonca sa traduje, že aj ázijskí muži darovali prstene svojim ženám, aby tak dali najavo, že patria niekomu inému. Tieto prstene mali dohliadnuť na vernosť žien počas toho, ako muži odchádzali na dlhé pracovné cesty. Išlo o špeciálne vytvorené krúžky, ktoré sa po zložení z ruky rozpadli a opraviť ich vedel len muž, ktorý prsteň daroval. Ak sa teda vrátil domov z cesty a nenašiel prsteň na ruke svojej milovanej, ihneď ju podozrieval z nevery.

Symbolika zásnubných prsteňov v súčasnosti

Rovnako, ako to vnímali už starovekí Egypťania, aj pre nás v súčasnosti zásnubné prstene symbolizujú večnosť a nekonečno. Svojím tvarom bez začiatku a konca vyjadrujú nekonečnú lásku a večné spojenie dvoch ľudí, ktorí sa rozhodli prežiť svoj život spoločne. Zásnubný prsteň má tiež vysokú hodnotu prísľubu manželstva a do istej miery je tiež znakom toho, že žena už nie je voľná a jej srdce patrí niekomu inému.

Zásnubný prsteň symbolizuje pre ženy istotu. Po dojímavom akte zásnub nadobúdajú pocit istoty a bezpečia, že svoj život prežijú s jedným mužom, ktorého milujú a ktorý miluje ich. Svojím pokľaknutím sa muž predsa zaviazal, že ona je tá pravá a dal jej sľub, že pri bude stáť do konca života.

detailný záber na dvojicu držiacu sa za ruky
Počas zásnub dáva muž žene sľub, že s ňou prežije svoj život plný lásky až do konca ich života.

Symbolika zásnubného prsteňa tiež zahŕňa vernosť. Tým, že chlap požiadal svoju partnerku o ruku jej okrem istoty budúceho manželstva sľubuje aj vernosť. Odteraz by mala byť ona jedinou ženou v jeho živote. Ich láska by mala byť dostatočne silná na to, aby spoločne prežili všetko, čo im život ponúkne.

Môže tiež ísť o dar alebo dedičstvo. V niektorých rodinách, prevažne bohatších alebo kráľovských, sa jeden zásnubný prsteň dedí z pokolenia na pokolenie. Ak žena dostane možnosť získať takéto rodinné dedičstvo, naskytá sa jej veľká česť. S tou sa tiež spája aj zodpovednosť, aby sa o tento šperk patrične postarala a s láskou ho prijala.

Ľavá alebo pravá ruka?

Keď už sa muž rozhodne pokľaknúť pred svojou polovičkou, naskytá sa otázka, na ktorý prst jej má zásnubný prsteň nasadiť. Kým v minulosti sa uprednostňoval prstenník ľavej ruky kvôli žile lásky, dnes sa názory rôznia vo viacerých častiach sveta.

Je však pravdou, že najčastejšie sa zásnubný prsteň nosí práve na prstenníku ľavej ruky. Dôvodov je hneď niekoľko. Jedným z dôvodov je, že ľavý prstenník je jedným z najmenej využívaných a namáhaných prstov, takže žena si svoj prsteň rýchlo neopotrebuje a aj po mesiacoch či rokoch bude vyzerať aj naďalej ako nový. Toto však platí len pri pravákoch, ktorí väčšinu činností vykonávajú pravou rukou.

Dôležitú úlohu v rozhodovaní zohráva aj náboženstvo a tradície. Kresťania sa zväčša môžu rozhodnúť sami podľa svojho vlastného uváženia. Krajiny, v ktorých je zvykom nosiť zásnubný prsteň na ľavej ruke, sú napríklad: Spojené štáty americké, Veľká Británia, Austrália, Nový Zéland, Canada, Južná Afrika, Turecko, Mexiko, Švédsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Taliansko, Egypt a mnohé ďalšie.

detailný záber na ženskú ľavú ruku s diamantovým prsteňom na prstenníku
Ľavá alebo pravá ruka? Jednoznačná správna odpoveď neexistuje. Každá žena sa musí rozhodnúť sama.

Nosenie zásnubného prsteňa na pravej ruke je bežné skôr vo východných krajinách. Napríklad v Indii ľudia veria tomu, že ľavá ruka je nečistá a všetko správne sa robí práve pravou rukou. Rovnaké tradície sa dodržiavajú tiež v Rusku, Holandsku, Španielsku, Bulharsku, Srbsku, Grécku, Rakúsku, Maďarsku, vo Venezuele a podobne.

Na pravej ruke je zvykom nosiť zásnubný prsteň napríklad po svadbe. Pred svadobným obradom sa urobí miesto na ľavom prstenníku pre obrúčku a zásnubný prsteň sa preloží na pravú ruku. Tento zvyk sa však rôzni a niektoré ženy si zásnubný prsteň preložia napríklad na prostredník ľavej ruky, prípadne si ho ponechajú spolu s obrúčkou na ľavom prstenníku.

Treba však podotknúť, že je len a len na samotnej žene, ako sa rozhodne. Aj keď je v jej krajine iná tradícia, ona si ju môže prispôsobiť podľa seba. Je predsa dôležité, aby bola ona spokojná a aby sa cítila komfortne.

Prečo diamantové zásnubné prstene?

Prvý diamantový prsteň dostala Mária Burgundská od kráľa Maximiliána I. v roku 1477 v Rakúsku. V tom čase boli diamanty veľmi neobvyklým a vzácnym luxusom. Zmena nastala v 19. storočí, kedy sa objavili diamantové bane a vznikla jedna z najznámejších spoločností DeBeers.

Spoločnosť DeBeers sa postarala o to, aby sa diamantové zásnubné prstene začali predávať čoraz viac a aby už neboli výsadou len vyšších vrstiev. Všetkých začali presviedčať o tom, že diamanty sú večné a že práve diamant je vhodným kameňom, ktorý symbolizuje pravú lásku muža k žene. V priebehu niekoľkých rokov sa tak diamantové zásnubné prstene stali veľmi obľúbené.

zásnubný prsteň z bieleho zlata s diamantom v tvare round
Zásnubné prstene s diamantom pôsobia na prvý pohľad luxusne až magicky.

Tradícia venovania diamantového zásnubného prsteňa sa naozaj uchytila a väčšina ľudí si spája zásnubný prsteň práve s diamantom. Diamanty sú vyrobené z uhlíka a sú známe ako najtvrdšia prirodzene sa vyskytujúca látka na Zemi. Vďaka tejto sile je ich použitie v šperkoch ideálne, pretože diamantové zásnubné prstene si môžu zachovať svoju pôvodnú krásu po stovky rokov.

Aký význam ukrývajú iné drahokamy

Pri výbere zásnubného prsteňa nemusíte siahnuť výlučne po diamantoch. Aby ste povedali svojej partnerke, že ju ľúbite a chcete s ňou ostať do konca života, môžete tiež siahnuť po drahokamoch. Každý drahý kameň má jedinečné vlastnosti či duchovné významy. Práve pochopenie tejto symboliky môže spôsobiť, že zásnubný prsteň bude ešte sentimentálnejší a zvýrazní význam tohto nákupu.

Medzi najčastejšie využívané drahokamy patria jednoznačne smaragd, rubín a zafír. Spolu s diamantmi tvoria tradičnú štvoricu drahých kameňov. Okrem nich však nie je výnimočným použitie opálu, ametystu či akvamarínu.

Smaragd

Smaragd patrí k najcennejším kameňom z odrody berylu. Smaragdy sa nachádzajú v spektre nádherných zelených odtieňov, od sviežej modrozelenej po svetlejšiu nažltlú zelenú. Intenzita jeho farebnosti spočíva najmä v rôznom obsahu chrómu a vanádu. Čím viac týchto dvoch prvkov smaragd obsahuje, tým je jeho farba intenzívnejšia. Železo je zase zodpovedné za modrasté alebo žltkasté odtiene.

Vďaka svojej jedinečnej farbe patrí tento drahokam k veľmi obľúbeným, pričom vyhľadávanou a aj najcennejšou farbou je sýtozelená. Najväčšie bane produkujúce smaragdy sa nachádzajú v Kolumbii, Zambii, Brazílii a Zimbabwe.

Smaragdy symbolizujú nesmrteľnosť a vieru. Hovorí sa tiež o nich, že majú liečivé sily a používali sa na očistu a privolanie pozitívnej energie. Dokážu vytvoriť harmóniu vo všetkých aspektoch života, aj v tom partnerskom.

smaragdový drahokam v svetlo zelenej farbe
Smaragd patrí k často vyhľadávaným drahokamom práve kvôli svojej netradičnej farbe.

Rubín

Rubín je jedným z najcennejších drahokamov. Jeho hodnota môže byť niekedy dokonca ešte vyššia než je cena približne rovnako veľkých diamantov. Rubíny majú širšiu škálu akceptovaných farieb ako mnoho iných farebných drahých kameňov. Môžeme ho nájsť v dramatických červených, ale aj jemných ružových odtieňoch. S takouto rozmanitosťou a farebnou škálou určite existuje perfektný rubín aj pre vašu lásku.

Rubíny sú súčasťou rodiny drahokamov s korundom. Rovnako ako pri smaragdoch, aj tu je za farbu zodpovedný chróm. Stopové množstvá chrómu vytvárajú svetloružový odtieň, zatiaľ čo zvyšujúce sa množstvá prehlbujú sýtosť farieb na tmavšie červené a karmínové farby, vďaka ktorým sú rubíny také známe.

Rubín patrí medzi najtvrdšie z drahých kameňov a poskytuje odolnosť, ktorá zvyšuje ich hodnotu. Najhojnejšie rubínové bane na svete sa nachádzajú v juhovýchodnej Ázii vrátane Mjanmarska, Thajska, Barmy, Indie a Afganistanu.

Rubíny majú energiu, ktorá je odvážna a ohnivá, rovnako ako jej farba. Podľa legiend budú mať majitelia rubínov život plný pokoja a materiálnej hojnosti. Výrazná červená farba prebúdza lásku a vášeň, preto boli rubínu kedysi pripisované aj afrodiziakálne účinky.

rubínovo červený kúsok neopracovaného drahokamu
Sýtočervená farba rubínu je ideálna pre odvážne a vášnivé ženy.

Zafír

Zafír je hneď po diamante druhým najtvrdším drahým kameňom na svete, rovnako ako rubínu mu patrí číslo 9 na Mohsovej stupnici. Zafír je z rodiny drahokamov z korundu a je príbuzným rubínu. Hovorí sa o ňom, že ide o modrého brata rubínu. V zafíroch sa vyskytuje stopové množstvo železa a titánu, ktoré spôsobujú silu modrej farby.

Sýta a živá modrá je presne ten odtieň, ktorý je tradične najžiadanejší. Zafíry sa však vyskytujú aj v širokej škále atraktívnych farieb vrátane fialovej, fuchsiovej, oranžovej, žltej a zelenej. Zafíry sa ťažia po celom svete a tie najlepšie pochádzajú z Kašmíru, Barmy a Srí Lanky. Zafíry sú ideálne a vhodné na spárovanie s diamantmi. Spoločne vytvárajú luxusný, úchvatný a pôsobivý vzhľad.

Po stáročia je zafír považovaný za symbol pravdy, úprimnosti a vernosti nielen vo vzťahoch. Svojmu majiteľovi prináša mier, radosť, múdrosť, silu a dobré zdravie. Dokázal tiež ochrániť pred negatívnou energiou a zlými duchmi.

zlatý prsteň s malými diamantmi po bokoch a výrazným zafírom uprostred
Kombinácia diamantov a zafíru vyzerá veľmi luxusne a elegantne.

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek drahý kameň do zásnubného prsteňa, mali by ste v prvom rade vedieť, čo sa páči vašej partnerke a čo ju poteší najviac. Ak si náhodou neviete vybrať a potrebujete s výberom ideálneho prsteňa pomôcť, radi vám poradíme.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať