Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Aký je skutočný význam náušníc? Každý tvar ukrýva inú symboliku

mladá výrazne namaľovaná žena opierajúca sa o ruku s veľkou zlatou náušnicou v tvare kvetu v uchu
Kruh, srdce, kríž alebo trojuholník? Podľa čoho si vybrať náušnice? Každý tvar v sebe ukrýva vlastnú symboliku. Vyberte si tú, ktorá odzrkadľuje vaše vlastnosti.

Obsah článku

Väčšina žien si nielen náušnice, ale aj celkovo šperky vyberá najmä podľa toho, čo sa im páči. Za jednotlivými tvarmi a typmi náušníc sa ukrýva odlišný význam a symbolika. Trojuholník má napríklad pôvod v kresťanstve a motýľ je symbolom nových začiatkov. Pri najbližšom výbere vhodných náušníc nezabudnite zohľadniť aj to, čo znamenajú. Môžete tak predísť zbytočným nedorozumeniam.

Význam jednotlivých náušníc by ste mali zohľadniť aj v prípade, že sa ich chystáte niekomu darovať. Darovanie šperku samo o sebe nesie určitý význam. Malé dievčatá už pár dní či týždňov po narodení dostávajú svoje prvé, zväčša zlaté náušničky. Darovanie šperku je bežné aj po narodení dieťatka. Práve náušnice sú obľúbenou voľbou, ktorú si muž vyberá pre svoju manželku, ktorá mu porodila syna či dcéru.

Aká bola symbolika náušníc v minulosti?

Náušnice pochádzajú približne z tretieho tisícročia pred Kristom. Prvé náušnice podľa viacerých zdrojov patrili sumerskému kráľovi. V minulosti slúžili náušnice predovšetkým na vyjadrenie spoločenského postavenia a ako symbol bohatstva. Tento význam sa udržal po dlhé stáročia. Keď sa v 17. storočí začali používať na výrobu náušníc aj diamanty, aristokratické rodiny vďaka nim chceli zdôrazniť svoje postavenie. Zároveň však túžili po pozornosti a diamantové náušnice slúžili na ich predvádzanie sa.

ženská ruka si vyberá náušnice zavesené na priehľadnej sieťke na trhu
Kedysi slúžili náušnice na vyjadrenie spoločenského postavenia a bohatstva.

Dôležitý význam malo v minulosti predovšetkým nosenie náušníc u mužov. Muži v afrických kmeňoch nosili náušnice, pretože si mysleli, že ich môžu ochrániť pred zlými duchmi. Verili totiž tomu, že démoni môžu do ich tela vstúpiť práve cez ucho. Zlato, prípadne iný kov, mal tomu zabrániť.

Náušnice boli veľmi častým doplnkom aj u námorníkov. Išlo o symbol, že oboplávali celý svet alebo sa plavia cez rovník. Najčastejšie nosili zlaté náušnice, ktoré mali pokryť náklady na ich pohreb v prípade, ak by sa utopili a niekto by ich našiel.

Muži z vyšších vrstiev nosili v 16. storočí v alžbetínskej dobe náušnice kvôli tomu, aby dali najavo svoje postavenie. Išlo napríklad o známych mužov ako William Shakespeare či Sir Walter Raleigh. Koncom 60. rokov 20. storočia sa nosenie náušníc prenieslo aj do komunity homosexuálov. Neslúžili ako symbol ich postavenia, ale skôr ako znak spolupatričnosti. Náušnice boli zároveň ich poznávacím znamením.

Symbolika náušníc v súčasnosti

Náušnice sa v posledných desaťročiach stali predovšetkým módnym doplnkom a slúžia ako dekoračný predmet. Tento význam má pôvod v Grécku a Ríme, kde ženy nosievali najmä zlaté náušnice s drahými kameňmi, ktoré slúžili na zobrazenie ich ženskej krásy. Náušnice už vtedy považovali za umelecké dielo, ktoré musí zaujať hneď na prvý pohľad. Táto symbolika do istej miery vytrvala aj dodnes.

Napríklad v Indii sa náušnice nazývajú “Karn Phul”, čo v preklade znamená “kvetina v uchu”. Náušnice neslúžia len ako dekorácia, ale zároveň ako talizman. Hovorí sa, že náušnice majú ochrannú funkciu a dokážu nás uchrániť pred rôznymi chorobami či nešťastiami. Na druhej strane, do nášho života dokážu vniesť pokoj a lásku. Aj z toho dôvodu sa na výrobu náušníc používajú ochranné kamene. Stačí siahnuť po drahokame podľa znamenia zverokruhu, prípadne podľa vlastností konkrétneho kameňa.

mladá žena otočená z profilu s farebnými žltými visiacimi náušnicami
Kým kedysi boli náušnice symbolom postavenia, dnes sú skôr módnym doplnkom.

Spoločenský význam nosenia náušníc

Nosenie náušníc slúži na vyjadrenie svojho vlastného štýlu, vlastností, sebavyjadrenia či viery. Do istej miery môžu byť aj symbolom vysokého postavenia, v závislosti od toho, aký materiál sa na výrobu náušníc použije. Žiadny outfit by sa nemal zaobísť bez páru krásnych náušníc. Ide o maličkosť, ktorá ale slúži na vyjadrenie charakteru a osobnosti ich majiteľky. Náušnice zároveň slúžia na zvýraznenie čŕt tváre. Podľa typu tváre si každá žena môže vybrať presne také náušnice, ktoré jej pristanú a podčiarknu jej krásu.

Náušnice sú tiež vhodné na upútanie pozornosti. Ak sa s vami niekto bude rozprávať, ako prvé sa vám pozrie do tváre a práve náušnice sú prvým šperkom, ktorý upúta pozornosť a môže o človeku veľa prezradiť.

Význam náušníc podľa tvaru

Vedeli ste o tom, že každý tvar náušníc má svoj vlastný význam a svoju symboliku? Doteraz ste si možno vyberali náušnice len podľa toho, čo sa vám páčilo. Odteraz však nezabudnite myslieť aj na takúto symboliku. Nájdete možno presne taký význam, ktorý odzrkadľuje to, čím si v súčasnom živote prechádzate. Pri pohľade na svoj špecifický šperk budete mať úplne iné pocity, než ktoré by ste mali pri obyčajnom šperku.

Kruh

Kruh je symbolom celistvosti a večnosti. Nemá začiatok ani koniec, preto je ideálnym na vyjadrenie dokonalosti. Hovorí sa, že vďaka energii, ktorá ním prúdi, má ochrannú funkciu. Kruh je taktiež považovaný za symbol bohatstva, nielen toho materiálneho, ale predovšetkým toho vnútorného.

Trojuholník

Trojuholník sa vďaka svojim trom stranám spája s číslom 3, ktoré je považované za magické. Trojuholník má viacero významov. Symbolizuje rodinu, pričom jedna strana predstavuje matku, druhá strana otca a tá tretia ich spoločné dieťa. Trojuholník mal pôvodne kresťanský význam, ktorý symbolizuje Svätú trojicu, a teda Otca, Syna i Ducha Svätého.

Hovorí sa, že trojuholník tiež symbolizuje samotný svet. Ak jeho špička smeruje nadol, predstavuje vodu, teda ženský princíp (Jin). Ak je obrátený špičkou nahor, stelesňuje oheň, čiže mužský princíp (Jang). Prelínanie týchto síl predstavuje múdrosť, krásu a silu Boha.

Trojuholník okrem kresťanského významu symbolizuje rodinu a samotný svet.

Štvorec

Štvorec symbolizuje stabilitu a poriadok. Jeho štyri strany môžu byť vyjadrením štyroch základných svetových strán. Častejšie sa však stretávame so symbolikou štyroch elementov, ktorými sú voda, oheň, vzduch a zem. Osoba, ktorá nosí náušnice so štvorcom, by mala pociťovať bezpečie kdekoľvek, kde sa nachádza.

Srdce

Srdce sa už od nepamäti stalo symbolom na vyjadrenie lásky. Vyjadruje lásku na všetkých úrovniach, nielen medzi mužom a ženou. Môže ísť tiež o rodičovskú lásku, lásku medzi súrodencami alebo najlepšími priateľmi. Ide o prepojenie dvoch duší, ktoré bez seba nedokážu žiť. Srdce je univerzálnym symbolom, ktorý sa používal vo všetkých kultúrach s pri pohľade naň si každý hneď predstaví ten najkrajší ľúbostný cit.

Kríž

Kríž sa stal neodmysliteľným symbolom, ktorý sa spája s náboženstvom. Má schopnosť vstrebávať negatívnu energiu a zároveň ju premieňať na pozitívnu. Hovorí sa, že kríž má preto ochrannú funkciu pred zlom a často slúži ako talizman.

Kvet

Kvet symbolizuje nehu a nevinnosť, ktoré sú často považované za hlavné charakteristické črty ženy. Tento význam vychádza zo skutočnosti, že kvety sú krásne, krehké a potrebujú veľa pozornosti, rovnako ako ženy. Kvet má však aj hlbší význam a symbolizuje nový začiatok. Ak sa osoba rozhodne pre náušnice s kvetmi, dáva jasne najavo, že je pripravená ísť vpred napriek všetkému, čo jej stojí v ceste.

Štvorlístok

Rovnako ako srdce, aj štvorlístok má svoj charakteristický význam. Už ako deti sme verili tomu, že ak nájdeme štvorlístok, budeme mať šťastie. Táto symbolika má svoj pôvod v Biblii, kedy si Eva priniesla svoj štvorlístok na Zem, aby ju ochraňoval. Štyri lístky symbolizujú štyri základné živly – oheň, vodu, vzduch a zem. Štvorlístok prináša svojmu majiteľovi šťastie vo všetkých oblastiach života. Môže mu priniesť lásku, peniaze, ale tiež ho ochráni pred zlom.

Motýľ

Tak isto ako kvet, aj motýľ je symbolom nových začiatkov. Pripomína nám, že zdroj našej sily nosíme neustále so sebou. Preto by sme mali za sebou zanechať všetko zlé, čo nás trápilo. Motýľ tiež predstavuje ľahkosť a hravosť, ktorá je ukážkou toho, že všetky prekážky zvládnete bez problémov a dosiahnete svoj úspech.

Podkova

Podkova je symbolom na vyjadrenie šťastia, rovnako ako štvorlístok. Pôvod tohto významu môžeme nájsť v legende o sv. Dunstanovi. Bol to kováč, ktorý dal podkovy samotnému diablovi. Neschladil ich a diabla po chvíli začali páliť kopytá. Kvôli tejto skúsenosti sa diabol vyhýbal všetkým podkovám.

Ľudia si ich dávali nad vchod do domu, pretože verili, že ich uchránia pred diablom a iným zlom. Odvtedy sa podkova považuje za symbol šťastia a ochrany pred negatívnou energiou.

Strom života

Strom života v sebe ukrýva mnohé významy v náboženských aj duchovných filozofiách. Najčastejšie sa spája s nesmrteľnosťou alebo plodnosťou. Strom života je prepojený so všetkým a symbolizuje tak prepojenie všetkého vo vesmíre. Predstavuje súdržnosť a slúži ako pripomienka toho, že človek na svete nikdy nie je sám.

Strom života je tiež symbolom rastu, sily a znovuzrodenia. Zabezpečuje stabilitu a dokáže zvládať aj najhoršie búrky. Zároveň je aj symbolom pokoja, pretože stromy vyvolávajú pocity pokoja a mieru.

Ak niekomu chcete dať najavo, že nie je sám, náušnice so stromom života sú ideálnou voľbou.

Nekonečno

V tvare nekonečna, teda ležiacej osmičky, bol už v starodávnych maľbách zobrazovaný had, ktorý požieral svoj vlastný chvost. Tento had sa nazýval Uroboros a predstavoval sebazničenie a sebaobnovu, teda návrat od konca k začiatku. Na niektorých vyobrazeniach je polovica hada tmavá a druhá svetlá, rovnako ako Jin-Jang. Nekonečno symbolizuje vzájomne sa dopĺňajúce opačné princípy – dualitu a dokonalosť.

Hviezda

Hviezda symbolizuje nádej a vieru, že naše sny sa stanú skutočnosťou. Hviezdy majú magickú silu a dokážu dodať sebadôveru a ukázať správny smer v živote. Aj námorníci sa v minulosti spoliehali na hviezdy, aby im ukázali správny smer ich cesty.

Každý materiál má svoju vlastnú symboliku

Pri výbere náušníc sa nemusíte rozhodovať len na základe ich tvaru, ale napríklad aj podľa použitého materiálu. Každý materiál (prípadne kov) má svoj vlastný význam a symboliku. Najčastejšie sa náušnice vyrábajú zo zlata a striebra. Aké rozdiely sú medzi týmito dvoma kovmi? A akú symboliku v sebe nesú perly, ktoré sú tiež veľmi obľúbené?

Zlato

Zlato zohráva veľký význam vo viacerých kultúrach, napríklad v kresťanskej, budhistickej alebo aztéckej. Zlato je podľa nich symbolom najvyššieho božstva. V Egypte predstavuje Slnko a kult Boha Ra, zdroj všetkého života.

Zlato a zlatá farba symbolizuje úspech, víťazstvo, vznešenosť a sofistikovanosť. Niekedy sa považuje tiež za farbu múdrosti. Zlato je spájané s vyšším ideálmi a osvietenstvom. Inšpiruje duchovnosť a inteligenciu. Zlatá farba dáva pocit hojnosti, lesku a bohatstva.

Striebro

Strieborná farba má ženskú energiu, pretože je spríbuznená s Lunou. Symbolizuje hojnosť, romantiku a nádej. V astrológii je striebro považované ako protiklad zlata. Kým Slnko (zlato) svetlo vyžaruje, Luna (striebro) ho prijíma a odráža.

Strieborná farba je upokojujúca a očisťujúca. Okrem toho, že je žiarivá a elegantná, je aj moderná. Je tiež farbou múdrosti, zodpovednosti a rovnováhy. S väčšinou farieb je v harmónii.

Perly

Perly odrážajú úchvatnosť a pôvab žien. Značia čistotu, štedrosť, vyrovnanosť a lojalitu. Zároveň sú symbolom múdrosti a stability. Perly tiež symbolizujú sebalásku, preto sú vhodné pre ženy, ktoré potrebujú objaviť svoju sebahodnotu, sebavedomie a lásku k sebe samej.

Perly symbolizujú podstatu ženy a jej novej energie. Privolávajú šťastie, zdravie a poskytujú ochranu pred negatívnou energiou. Majú upokojujúce vplyvy, udržujú duševnú stabilitu a posilňujú vzťahy.

Perly sú symbolom novej energie a odrážajú pôvab žien. Preto sú tak obľúbené.

Akú symboliku majú diamantové náušnice?

Diamant patrí k najobľúbenejším drahokamom, ktoré sa využívajú na osadenie šperkov. Určite ste už niekedy počuli slogan spoločnosti De Beers, že diamanty sú večné. Išlo síce len o marketingovú kampaň, no tento slogan sa uchytil. Diamantové šperky sú preto skvelou voľbou na darovanie, ak chcete niekomu ukázať, že vaša láska je skutočná. Najčastejšie sa preto diamant spája so zásnubným prsteňom, no jeho význam je oveľa väčší, než len na vyjadrenie večnej lásky.

Už starovekí Gréci pokladali diamanty za slzy Bohov. Králi ich nosili ako symbol moci, odvahy a bohatstva. Diamant je tiež symbolom čistoty, poriadku, pravdy a trvalosti. Symbolizuje nájdenie zmyslu života a nové začiatky. Dôvodom je, že diamant je na začiatku len čiernou hmotou (uhlík), ktorá sa pretvára na dokonalý priehľadný kameň. Svetlo, ktoré diamantom prechádza, sa láme a zobrazuje celé spektrum dúhy. Rovnakým spôsobom by aj človek mal prejsť z temnoty na krajší svet a stať sa lepším človekom.

Diamanty sú tiež spájané so zdravím a dlhým životom. Niektoré kultúry sa dokonca domnievali, že nositeľovi dodávali racionalitu a vnútorný pokoj. Diamanty majú inšpirovať nositeľa k snahe o pozitivitu a radosť zo života. Diamantové náušnice sú preto ideálnym darčekom.

Aj ostatné drahokamy v sebe ukrývajú svoj význam

Nielen diamanty, ale aj ostatné drahé kamene v sebe nesú svoj vlastný význam. Práve pochopenie tejto symboliky a ich vlastností môžu z darovania náušníc urobiť ešte krajší a sentimentálnejší skutok. Medzi najviac využívané drahokamy patria zafír, rubín a smaragd. Patria k tým najcennejším a aj ich hodnota je oveľa vyššia.

Drahokamy si môžete vybrať aj podľa znamenia horoskopu či podľa mesiaca narodenia. K často používaným patria ešte granát, ametyst, akvamarín, opál, topás či citrín. Každý kameň má iné vlastnosti a inú symboliku. Predstavíme si tri najobľúbenejšie kamene.

Zafír

Pre zafír je typická modrá farba. Po stáročia bol symbolom pravdy, úprimnosti, duchovnej očisty a vernosti vo vzťahoch. Zafír slúži ako talizman, ktorý svojho nositeľa uchráni pred negatívnou energiou a zlými duchmi. Prináša mu mier, radosť a múdrosť.

Rubín

Rubín je charakteristický svojou červenou farbou. Patrí medzi najvzácnejšie kamene a často je označovaný ako kráľ drahokamov. Rubín prinesie svojmu nositeľovi život plný hojnosti. Dodáva tiež silu, nebojácnosť a múdrosť. Pre svoju červenú farbu mu bývajú prisudzovanú aj afrodiziakálne účinky. Je preto spájaný s vášňou, túžbou a láskou.

Smaragd

So smaragdom sa spája nádherná zelená farba. Tento kameň je symbolom nádeje a kedysi sa verilo, že v sebe dokáže uschovať lásku. Symbolizuje tiež vieru a nesmrteľnosť. V živote svojho nositeľa dokáže vytvoriť harmóniu vo všetkých oblastiach života.

Ak si vyberáte náušnice pre seba, prípadne ich chcete niekomu venovať ako darček, venujte pozornosť ich symbolike a významu. Určite dobre poznáte osobu, ktorú chcete obdarovať. Zamerajte sa na jej vlastnosti alebo na to, čím si momentálne v živote prechádza. Aj z jednoduchého daru, akým sú náušnice, môžete urobiť niečo výnimočné. Ktorá symbolika náušníc by bola ideálnou voľbou pre vás?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať