Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Príhovor na svadbu: všetko čo o ňom potrebujete vedieť (praktický návod + text príhovoru)

svadobný príhovor otca nevesty, na fotke mladomanželký pár a otec s mikrofónom
Chystáte sa na svadbu niektorého z vašich blízkych a boli ste požiadaný o svadobný príhovor? V tomo článku vás inšpirujeme ako ho zvládnuť s noblesou a bez stresu.

Obsah článku

Svadba je krásna a radostná udalosť, ale ak si práve vás vybrali novomanželia na prednes svadobného príhovoru, môže to byť pre vás stresujúce. Prednes príhovoru na svadbu býva pre mnohých z nás naozajstný strašiak, avšak s trochou prípravy to hravo zvládnete a vyhnete sa mnohým ťažkostiam.

Slávnostný prejav býva zväčša úlohou otca a je uvítacím prvkom hodovania.

Mladomanželia sa napriek tomu veľakrát rozhodnú osloviť s prosbou o prípravu svadobného príhovoru blízkeho kamaráta alebo iného člena rodiny. Ak ste dostali túto úlohu, znamená to, že vás nevesta a ženích považujú za blízku osobu a majú vo vás istotu. Preto ich nesklamte.

Príhovor je jeden z nosných prvkov hostiny, vnáša do nej množstvo emócií. Popri ruchu celého dňa, ponúka svadobčanom a najmä blízkej rodine mladomanželov možnosť na chvíľu sa zastaviť a započúvať sa do pekných myšlienok.

Návod na dokonalý svadobný príhovor neexistuje

Neexistuje návod, ktorý vám zaručí dokonalý efekt, isté však je, že svadobný prejav bude hosťom rezonovať v hlavách ešte zopár dní po svadbe. Preto sa naň treba dôkladne pripraviť vopred. A to aj v prípade, že sa považujete za vynikajúceho rečníka. V takomto prípade je minimálne vhodné mať pripravené poznámky a príhovor si raz či viackrát vyskúšať nanečisto. Ideálne aj pred nejakým publikom, ktoré vám dá úprimnú spätnú väzbu. Vďaka nej zistíte či vaše jednotlivé myšlienky dávajú zmysel, či má váš prejav primerané tempo a ďalšie dôležité informácie.

Ak nie ste zvyknutý hovoriť pred viacerými ľuďmi, no napriek tomu stojíte pred touto úlohou, je viac ako dôležité si príhovor vopred nanečisto vyskúšať viackrát, napríklad pred vašimi kamarátmi alebo rodinou.

Ako si pripraviť text príhovoru

Prípravu textu na svadobný príhovor si určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Začnite radšej dostatočnú dobu pred svadou, nie tesne pred jej dátumom. Za týchto okolností sa budete môcť k textu vrátiť aj keď už bude hotový a uistíte sa, že ste s ním naozaj spokojný a stotožnený.

Veď človek nikdy nevie, kedy mu môže napadnúť nejaká vhodná myšlienka či doplnenie. Pripravený text si vytlačte na samostatný papier a pri prednášaní sa doň občas pozrite. Prípadne si aj farebne zvýrazníte dôležité myšlienky, ktoré vás budú ďalej smerovať.

Dbajte aj na úpravu vytlačeného príhovoru, pretože je pravdepodobné, že si ho mladomanželia nechajú na pamiatku. Preto ho prepíšte do textového formátu v počítači, môžete použiť aj niektoré z krajších druhov písma alebo ho prípadne vytlačiť na ozdobný papier. Je to pekná spomienka na najkrajší deň v živote mnohých párov.

Odporúčame vám mať jednu kópiu pre seba – tá vám bude slúžiť ako podklad a druhú darujete mladomanželom. Určite sa vyhnite pokrčenému, zrolovanému či špinavému papieru. A to aj pri kópii, ktorá slúži výhradne pre vás.

Dobrý svadobný prejav má pred premiérou desiatky skúšok nanečisto

Aby bol váš prejav v deň D sebaistý, trénujte jeho prednes. Dbajte na to, aby ste správne artikulovali a primerane gestikulovali. Ako sme spomínali, veľmi vhodné bude, keď tento prejav prednesiete i niektorému rodinnému príslušníkovi či priateľovi. Získate tak spätnú väzbu na niektoré myšlienky z príhovoru, na ktoré ste síce hrdý, ale na iných ľudí, ktorí ich počujú po prvýkrát môžu pôsobiť inak.

Pokiaľ si netrúfate na správnu štylistiku, dajte príhovor dostatočne skoro pred svadbou, odkontrolovať niektorému známemu. Ideálne takému, ktorý je v štylistike lepší ako vy.

Štýl svadobného príhovoru

Otázkou teraz ostáva, aký štýl príhovoru zvoliť. Staviť skôr na city alebo na humorné podanie? Je to výhradne na vás, ale najlepšie je zvoliť z každého trošku. Všetkého však veľa škodí, preto sa nesnažte byť nasilu vtipný alebo naopak prehnane emocionálny.

otec a nevesta sedia pri svadobnom stole a emotívne sa rozprávajú
Svadobný príhovor býva plný emócií, sentimentu, spomienok, ale aj veselých príhod

Zvoľte si štýl, ktorý je vám vlastný. Príhovor by totiž nemal pôsobiť umelo. Váš prejav bude znieť naozaj prirodzene vtedy, keď budú myšlienky vaše, keď do prejavu vložíte kus samého seba a poviete mladomanželom to, čo naozaj cítite.

Ako na obsah príhovoru, ktorý si podmaní vaše publikum

Pamätajte si, že úvod je veľmi dôležitý, pretože ak ním dostatočne zaujmete, publikum je vaše počas celého príhovoru.

Žartovný úvod, veselá príhoda alebo pekný citát

Vhodný je žartovný úvod. Napríklad spoločná príhoda o novomanželoch, opis priebehu ich zoznámenia alebo aj veselá historka o ženíchovi či o neveste. Alebo naopak použite pekný citát, ktorý následne ďalej rozviniete v svojich vlastných myšlienkach. Ak ste si zvolili príhodu, určite vynechajte tie zahanbujúce či nepríjemné zážitky a staré lásky.

Predstavte sa zaujímavou príhodou

V úvode sa nezabudnite predstaviť, pretože nevesta a ženích vás síce poznajú, ale nemusí vás poznať aj ich rodina. Môžete popísať, kde ste sa zoznámili, prípadne pridať príhodu z vášho priateľstva. Alebo aj spomienku, ako ste reagovali na niektorého z partnerov, keď ste sa po prvýkrát stretli.

“Neposlušných” hostí upozornite, ostatným polichoťte

Ak vám hostia nevenujú pozornosť, nebojte sa ich služne upozorniť na to, že by ste im radi venovali pár slov. Nasledovať by malo poďakovanie hosťom, ktorým to určite polichotí.

Sentiment, originalita a myšlienky od srdca

Ak ste si zvolili veselý úvod, môžete byť potom na chvíľu sentimentálny. Snažte sa vynechať frázy, buďte originálny a povedzte niečo od srdca. Skúste zdôrazniť spoločné záujmy páru, prečo jeden druhého milujú a uistite ich, že spravili správne.

Neuškodí, keď si oboch novomanželov pred svadbou „vyspovedáte“. Získate tak istotu o tom, že to, čo hovoríte, je správne.

Ak chcete byť jedinečný, vytvorte im napríklad vlastné „desatoro“ do manželstva, manželský manuál alebo aspoň nevšedné rady do života. Je na vás či to vezmete so všetkou vážnosťou alebo trochu humorne.

mladomanželia sedia pri svadobnom stole spolu s rodičmi
Svadobný príhovor by nemal smerovať len k mladomanželom, ale aj k rodičom a ostatným hosťom

Nielen pre mladomanželov

Nezabudnite, že na svadbe sú nielen mladomanželia. Oslovte viackrát aj rodinu a známych. Príhovor ukončite pekným želaním pre pár. Nezabudnite taktiež popriať dobrú zábavu. Veď práve toto je jeden z dní, ktorý si budú navždy pamätať.

Na konci príhovoru je zvykom pripiť si na zdravie a lásku, preto oslovte ešte raz novomanželov a všetkých prísediacich.

Nezabudnite na to, že najskôr vás musí byť počuť

Pri príhovore by ste mali dbať aj na technickú stránku. Ak sa svadobná hostina koná vo veľkej sále, kde sa váš hlas stráca, je potrebné si zadovážiť mikrofón. Ak chcete byť unikátny a sú na to vhodné aj technické možnosti, môžete si pripraviť prezentáciu s fotografiami, a to buď ako prekvapenie alebo po dohode s mladomanželmi.

Pár tipov na záver

Na záver vám ponúkame niekoľko tipov ako zvládnuť svadobný príhovor bez zbytočného stresu:

  • príhovor si prečítajte dostatočne veľakrát tak, aby ste si pamätali jednotlivé myšlienky a následnosť
  • nesnažte sa ho naučiť naspamäť, hrozí totiž, že keď sa ocitnete pre publikom upierajúcim na vás zrak, všetko naučené skrátka zabudnete
  • zvýraznite si dôležité myšlienky, ktoré vám dodajú istotu
  • nepozerajte často do na papieri pripraveného príhovoru
  • použite primeranú mimiku a gestá, telo držte vzpriamene, ale nie strnulo
  • hovorte hlasno a zreteľne, neponáhľajte sa
  • snažte sa meniť tón hlasu
  • keď budete hovoriť o mladomanželoch, pozerajte sa na nich
  • skrátka, stavte na prirodzenosť, najkrajšie prejavy sa píšu práve srdcom

Nemáte stále potuchy ako na to? Pripravili sme pre vás hotový svadobný príhovor

Milí novomanželia, vážení svadobní hostia,

s veľkým potešením sa ujímam krásnej a radostnej úlohy privítať vás pri tomto slávnostnom svadobnom stole, kde sme sa zišli, aby sme oslávili tento deň. Dovoľte mi na začiatku môjho príhovoru vysloviť jedno prosté a úprimné ľudské želanie: nech dnešný deň patrí skutočne medzi tie najkrajšie vo vašom živote. Za všetkých nás chcem vysloviť naše najsrdečnejšie blahoželanie vám ako aj vašim rodičom a zaželať do budúceho života všetko najlepšie.

Máte sa radi a rozhodli ste sa svoju lásku spečatiť manželstvom. Rozhodli ste sa pre túto prirodzenú cestu, na ktorú sa denne vydávajú mnohí ľudia. Vždy je to cesta dvoch a vždy je iná. Láska má vari toľko podôb, koľko je zamilovaných na svete.

V základe vzťahu však vždy musí byť vzájomná dôvera, úprimnosť a úcta. Ak si tieto vlastnosti prinesiete do manželstva, iste sa váš vzťah bude aj naďalej rozvíjať a prekonávať všetky prekážky, ktoré vám život postaví do cesty. Doteraz ste každý žili vlastným životom, teraz však prišla tá chvíľa, moment, ktorý ste tak túžobne očakávali. Čaká vás nový život. Bude iný.

Vydali ste sa na celoživotnú spoločnú púť, ktorá je celá pred vami. Už nebudete pozerať na to, čo potrebujete a chcete ako jednotlivci, ale ako dvojica. V týchto spoločných životných krokoch budete musieť prekonať veľa dobrých a zlých udalostí, ktoré vám každodenný život prinesie. A preto tieto udalosti musíte prekonať s vierou, láskou a s nádejou v lepšiu budúcnosť. Na jedno však za žiadnych okolností nezabúdajte – nech prídu akékoľvek životné skúšky, pomôže vám vaša láska, ktorou sa musíte zahŕňať navzájom a dávať z nej aj vašim deťom.

Pri každodenných radostiach a ťažkostiach nesmiete zabudnúť hlavne na tých, ktorí vám dali život, starali sa o vás, prekonali s vami dni starostí, ale i dni radostí. A to sú vaši rodičia. Preto v mene vás oboch, dovoľte poďakovať im za to, že vás priviedli aj k dnešnému dňu. Verím, že to, čo ste doteraz mali od nich požičané, im teraz s láskou odplatíte.

Dnešný deň je sviatočný a dôstojný. Po ňom prídu tisíce všedných dní, v ktorých budete napĺňať svoj manželský sľub. Želám vám, aby si vaša láska zachovala sviežosť z dnešného dňa, a aby všetky ďalšie dni prispeli k jej prehĺbeniu a utuženiu.

Manželstvo neznamená len spoločnú cestu životom, manželstvo znamená aj spoločný zápas so životom. Čaká vás krásny spoločný život, tak si ho užívajte plnými dúškami!

Vážení novomanželia, prijmite tieto moje slová ešte raz ako úprimné želanie. I ja mám radosť z vášho uzavretého manželstva a dovoľte, aby som na záver pripomenul/a slová básnika: „Láska je nielen byť spolu, láska je ísť spolu.“

Želám vám všetko najlepšie na vašej ceste spoločným životom.

A teraz, milí novomanželia, dvíham túto čašu a prajem vám veľa zdravia, šťastia a lásky na spoločnej ceste životom. Na zdravie!

Veríme, že vám tento článok pomôže napísať váš vlastný, skvelý príhovor na svadbu vašich blízkch alebo vašich priateľov. Želáme vám, aby ste si tento deň spolu s nimi užili na maximum.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať