Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Moja svadba alebo aký bude môj vysnívaný deň D

nevesta drží krásnu snehobielu svadobnú kyticu
Moja svadba nie je deň ako každý iný. Je to deň, kedy chce byť každá z nás nádherná. Chceme sa cítiť ako princezné. A hlavne chceme mať pocit že ten, ktorý nás čaká pri oltári je ten, s ktorým chceme stráviť zvyšok života.

Obsah článku

Čaká vás ten najdôležitejší deň vo vašom živote, ktorý ste si už snáď miliónkrát prehrali vo svojej hlave? V predstavách ide všetko o čosi jednoduchšie a skutočné plánovanie svadby býva často poriadne zdĺhavé a náročné. Ak nechcete nič vynechať a na nič zabudnúť, máme pre vás podrobný návod, na čo všetko by ste mali počas plánovania svadby myslieť.

Plánovanie svadby

Hovorí sa, že svadba by mala byť do roka odo dňa, kedy ste sa zasnúbili. Kedy teda treba začať s plánovaním? Svoj veľký deň môžete naplánovať aj v priebehu mesiaca, no ak chcete mať všetko pod kontrolou, odporúčame robiť všetko s predstihom. Ak si chcete byť isté, že ste na nič nezabudli, ideálne je plánovať aspoň pol roka vopred, niekedy dokonca ešte skôr. To však záleží hlavne od toho, ako ste si svoj svadobný deň vysnívali. Je dobré založiť si svadobný plánovač, do ktorého si budete zapisovať všetky dôležité veci a termíny.

Po zásnubách by ste mali čím skôr oznámiť svojej najbližšej rodine, že v dohľadnej dobe sa plánujete zosobášiť. Už teraz si môžete určiť aspoň približný rozpočet, ktorý plánujete na svadbu vyčleniť. Taktiež sa dohodnite, či túžite po veľkej alebo malej svadbe a vyberte si aj druh obradu, ktorý uprednostňujete, teda cirkevný alebo civilný. Vyberte si vhodný termín, od ktorého sa bude odvíjať všetko ostatné.

Ak si vyberiete nejaký špeciálny dátum, odporúčame s plánovaním začať trochu skôr, najmä čo sa týka zabezpečenia priestorov a oddávajúceho. Výnimočné dátumy sú ako stvorené na svadbu a tie najlepšie priestory sa míňajú ako prvé. Keď si zarezervujete vhodné miesto a aj toho, kto vás zosobáši, začnite pracovať na zozname hostí a zarezervujte si tiež fotografa a kameramana. Vyberajte na základe pozitívnych recenzií alebo podľa odporúčania svojich priateľov.

ruka držiaca pero vytvára v zošite zoznam povinností
Vytvorte si plánovač, do ktorého si zapíšete všetko podstatné a na nič nezabudnete.

Následne by ste si mali vybrať svadobné obrúčky. Ak si vyberiete unikátny dizajn, treba rátať s tým, že výroba môže trvať aj niekoľko týždňov. Radíme vyberať si kvalitné zlatníctvo, v ktorom vám pomôžu s výberom. Pozrite si našu ponuku svadobných obrúčok, z ktorých si vyberú aj tí najnáročnejší.

Teraz je ideálny čas na výber svadobných šiat pre nevestu a svadobného obleku pre ženícha. Vezmite si na pomoc aj niekoho z rodiny alebo priateľov, aby vám pri výbere pomohli. Nezabudnite na detaily ako topánky, spodné prádlo či šperky. Svadobné šperky pre nevestu je dôležité vyberať podľa šiat a účesu. Určite nič nepokazíte diamantovým setom náušníc a náhrdelníka, ale taktiež môžete siahnuť po perlách.

Keď máte najdôležitejšie veci zaistené, vyberte si cateringovú spoločnosť, kvetinovú výzdobu, tortu a zákusky, DJ-a, s ktorým preberte playlist skladieb a nezabudnite mu napísať tzv. blacklist piesní, ktoré si z určitého dôvodu neželáte, aby vám počas zábavy hral. Rozpošlite pozvánky a ak sa chystáte hneď na svadobnú cestu, zakúpte si letenky a zarezervujte hotel. Nezabudnite ani na rozlúčku so slobodou.

Dokončite zasadací poriadok pre hostí, objednajte sa ku kaderníčke a kozmetičke, dohodnite všetky detaily a program svojho svadobného dňa. Deň pred svadbou si vezmite voľno, aby ste stihli všetko doriešiť a doprajte si dostatočný spánok. V deň D si vytvorte časovú rezervu na neočakávané udalosti a snažte sa zbytočne nestresovať, ale svoj deň si užívať.

Ideálne miesto pre vašu svadbu

Najdôležitejším pri plánovaní svadby je výber miesta. Túžite po svadbe v kostole alebo vás láka luxusná svadba na zámku či vonku v exteriéri? Svadby v prírode sú v posledných rokoch čoraz viac obľúbené. Veď ktorá nevesta by netúžila po svadbe ako z romantického filmu? Myslite ale na to, že čím jednoduchšie miesto si vyberiete, tým viac práce budete mať so zabezpečením výzdoby a celkovým servisom.

Majte tiež plán B v prípade, ak by vám počasie neprialo a začalo by pršať. Buď si vyberte náhradné miesto, alebo si zabezpečte stany a dáždniky, ktoré vás pred dažďom ochránia. Ak hľadáte netradičné miesto pre vašu svadbu, najnovším trendom je svadba v stodole. Vhodne zvolená výzdoba môže aj z takéhoto obyčajného miesta urobiť niečo výnimočné.

stodola vyzdobená bielymi stuhami a ozdobenými stolmi pripravená na svadobnú hostinu
Pri vyberaní obľúbeného miesta myslite na to, aby vás nikto nepredbehol. Preto si termín zaistite čo najskôr.

Svadobné obrúčky, ktoré vám pripomenú deň D

Svadba by mala byť dňom, ktorý si zapamätáte nielen vy, ale aj on. Chvíľa, kedy si vzájomne vymeníte svadobné obrúčky, by vám mala zarezonovať v mysli kedykoľvek, keď sa v myšlienkach pri pohľade na obrúčku na prste vrátite v čase. Povedzte si, že moja svadba by mala byť jedinečná a krásna. A taká, akú si budem pamätať a nosiť ju so sebou stále už navždy.

Čo sa týka výberu svadobných obrúčok, odporúčame obrátiť sa na seriózne a overené klenotníctva. Tie ponúkajú viac než klasiku. Svadobné obrúčky by mali byť jedinečné, pretože budú symbolom vašej lásky. A tiež spomienkou na deň, kedy sa konala vaša svadba, svadba o ktorej ste vždy snívali.

Dnes je na trhu množstvo klenotníctiev, ktoré ponúkajú svadobné obrúčky z rôznych materiálov, v rôznych kombináciách farieb s rôznymi povrchovými úpravami. Stačí, ak si nájdete chvíľku času a pozriete si aktuálne ponuky. Páčia sa vám obrúčky z bieleho, žltého alebo ružového zlata? Niektoré klenotníctva dokonca ponúkajú obrúčky v kombinácii viacerých zlatých materiálov.

dámska obrúčka umiestnená v bielej krabičke a pánska obrúčka uložená v čiernej krabičke
Svadobné obrúčky vyberajte v overených a serióznych zlatníctvach, kde vám pomôžu s výberom.

Každý má svoj individuálny vkus, a preto je na oboch partneroch, ako sa pri výbere svojich obrúčok dohodnú a čo sa im bude páčiť. Keďže zásnubný prsteň je voľbou muža a pre ženu by mal byť prekvapením, pri výbere obrúčok by mali mať posledné slovo obaja partneri a malo by ísť o ich vzájomnú dohodu.

Dokonalé svadobné šaty

Tiež vám pri pomyslení na svoju svadbu ako prvé napadnú svadobné šaty? Ako by mali vyzerať? Aký strih by mali mať? Mali by ste si zvoliť skôr princeznovské alebo radšej jednoduché a elegantné šaty? Samozrejme, existujú isté trendy a každý rok je moderné niečo iné. Ako máme ale my ženy chápať výraz „moderné“?

Móda sa stále točí dookola, a to čo bolo krásne a elegantné pred 30 rokmi, môže byť krásne dnes alebo naopak. Prvoradé je, aby sa žena vo svojich svadobných šatách cítila ako princezná. A samozrejme, aby to ocenil aj muž, ktorý si ju za svoju princeznú vybral.

Už od malička sme ako malé snívali o tom, ako si oblečieme krásne snehobiele svadobné šaty, v ktorých sa budeme cítiť najkrajšie na svete. Dnes už ale máte na výber aj z rôznych farebných odtieňov, pretože už neplatí, že svadobné šaty musia byť len biele. Je ale len na vás, či ostanete verné tradícii alebo sa rozhodnete vyskúšať niečo nové a netradičné.

Každá žena má inú postavu a iné krivky. Tým, by mali byť patrične prispôsobené aj svadobné šaty. So strihom, a takisto vhodným materiálom vám poradia v profesionálnom svadobnom salóne. Nemusíte si hneď na prvýkrát vybrať správny salón, kde nájdete šaty presne podľa vlastných očakávaní. Vyskúšať ich môžete aj viac, čím sa šanca na výber tých pravých svadobných šiat na dokonalú svadbu neustále zvyšuje.

Podčiarknite svoju krásu, skryte nedostatky

Mne osobne sa páči jednoduchosť, a tá by kraľovala aj na tej mojej svadbe. Verím, že každá žena je dostatočne krásna natoľko, že svadobné šaty, by jej krásu mali podčiarknuť, nie ju skryť.

budúca nevesta si v svadobnom salóne vyzerá šaty a asistuje jej pri tom predavačka
Svadobné šaty by mali zvýrazniť vašu krásu a skryť nedostatky

Pri výbere svadobných šiat by som preto zvolila bielu klasiku s jemnou čipkou na páse, s odhaleným chrbtom, poprípade zaujímavým vzorom na páse. Časť šiat by bola v oblasti bokov až ku kolenám úzka, pričom spodná časť, by sa nenápadne rozpínala naokolo a vytvárala dojem „morskej panny“. Druhou alternatívou by boli šaty, ktoré pôsobia ešte viac žensky, zvýraznia dekolt a spodná časť šiat bude padavá a vzdušná.

Nie každej žene sa páči rovnaký typ šiat. Niektorým sa páčia šaty s mimimalistickými detailmi, drobnými a prepracovanými zdobeniami, kamienkami, poprípade šaty v rôznej dĺžke alebo farbe. Vkus každej ženy je individuálny, avšak každá z nich, by podľa mňa mala zvážiť to, ako v daných šatách bude vyzerať, a najmä to, ktoré šaty podčiarknu jej prednosti, nie nedostatky.

Svadobné šaty zo zahraničia alebo z bazáru?

Mnoho žien chodí nakupovať svadobné šaty do zahraničia z dôvodu, že tam nájdu šaty, ktoré sú lacnejšie ako u nás, a zároveň sú originálne a jedinečné. Ponuka svadobných šiat je dnes už taká široká, že svoje vysnívané svadobné šaty nájdete aj na Slovensku. A dokonca za rozumnú cenu.

Ak chcete navyše ušetriť, nemusíte sa obávať ani svadobných šiat z druhej ruky. Raz nosené svadobné šaty (často aj značkové) nájdete v rôznych bazároch alebo facebookových skupinách aj za polovičnú cenu, než ktorú by ste zaplatili v riadnom obchode. Pokiaľ sú tie šaty vyčistené a sú v dokonalom stave, porozmýšľajte aj nad takouto možnosťou.

Svadobné tradície

Je len a len na vás, či sa rozhodnete pre klasickú alebo modernú svadbu, no niektoré svadobné tradície vás určite neobídu. Ak sú obaja mladomanželia vychovaní v tradíciách a chcú ich mať aj na svojej svadbe, tak by ich tam aj mali mať. Prvou tradíciou, ktorá začína ešte pred samotnou hostinou, je kolóna svadobných trúbiacich áut, bez ktorej si svoj veľký deň nedokáže predstaviť asi nikto.

nevesta drží kyticu v ruke a sedí na zadnom sedadle v aute odkiaľ kýva a usmieva sa
Ak chcete mať na svojej svadbe tradície, nebojte sa osloviť niekoho, kto vám s tým pomôže.

K používaným tradíciám tiež patrí hádzanie ryže, vypúšťanie bielych holubíc, rozbíjanie taniera a následné zametanie črepov, spoločné jedenie polievky, prvý svadobný tanec, krájanie torty, hádzanie kytice, čepčenie, únos nevesty či polnočný tanec s nevestou, počas ktorého sa zbierajú peniaze. Všetky tieto svadobné zvyky a tradície sú súčasťou niečoho, čo sa od našich predkov prenieslo až k nám.

Svadobná kytica

Výber kytice neprenecháme nikomu inému, než vašej vlastnej intuícií a voľbe. Niektoré nevesty si ale vyberajú pred svadobný oltár umelú kyticu kvetov. Prečo sa tak rozhodujú? Aby vyzerali dokonale?

Dokonalosť je skrytá vo všetkom živom, a tak je tomu aj v prípade kvetov. Riaďte sa svojím srdcom a tým, čo sa vám naozaj páči, je to predsa váš deň. Ak sa vám budú páčiť hortenzie, poľný mak, tulipány alebo snežienky, vyberte si ich. Profesionálne kvetinárstva sú schopné vyhovieť každému a aj z tých najnetradičnejších kvetov dokážu vytvoriť kúsok umenia.

Jedlo a svadobná torta

Pri výbere cateringu a svadobnej hostiny by ste mali myslieť na to, že nie všetci hostia budú mať rovnaké chute a niektoré jedlá im nebudú chutiť. Je preto vhodné vyberať neutrálne menu, ktoré by mohlo vyhovovať väčšine prítomných. Ak chcete podávať aj rôzne špeciality, tie odporúčame ponechať na švédske stoly, kde si budú môcť svadobčania vybrať presne to, čo obľubujú a čo im chutí najviac.

Zlatým klincom svadobnej hostiny býva svadobná torta. Ak sa vrátime späť o niekoľko rokov dozadu, zistíme, že svadobné torty pripomínali biele poschodové veže s tradičnou a otrepanou soškou mladomanželov na samom vrchu. Dnes je doba o trochu kreatívnejšia a mladomanželom dáva možnosť prejaviť sa aj v tejto oblasti.

Dnes už nie je ničím výnimočným, ak si vyberiete svadobnú tortu, ktorá bude čierna alebo bude zdobená rockovými prvkami či inými výstrelkami. Jednoducho zapojte svoju fantáziu a zdokumentujte si vaše obľúbené aktivity, obľúbené farby, spomienky či životné momenty a preneste ich napríklad aj do svadobnej torty, ktorá bude len vaša.

svadobná biela torta s tmavou stuhou uložená na drevenom stolíku
Moja svadba – moja torta. Akú tortu si na svadbu vyberiete vy?

Povedzte si, že moja svadba by mala byť aj významným krokom do budúceho života. Je fajn túto chvíľu osláviť autenticky a možno aj trochu symbolicky. Povedzte si, že moja svadba bude dokonalá. Muž, ktorého si vezmem, bude mužom, pre ktorého som sa starostlivo rozhodla. Chcem, aby bol tento moment najkrajším momentom v mojom živote.

Keď si tieto veci poviete, mali by ste ich aj zrealizovať. Postarajte sa o to, aby bol váš svadobný deň D nezabudnuteľným a aby sa navždy zapísal do vašich sŕdc. A nezabudnite na to, že plánovanie je v tomto prípade naozaj dôležité. Nebojte sa napríklad poprosiť aj kamarátku, ktorá vám s vybavovaním všetkých záležitostí určite rada pomôže.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať