Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Štýly zásnubných prsteňov – ktoré sú najkrajšie a podľa čoho si vybrať ten správny?

tri ženské ruky ukazujúce diamantové zásnubné prstene
Zistite, aký štýl zásnubného prsteňa bude vhodný pre vašu partnerku. Pomôžeme vám vybrať dokonalý zásnubný prsteň, ktorému určite nepovie nie.

Obsah článku

Zásnubný prsteň s jedným alebo viacerými diamantmi? Zvoliť ten správny štýl býva pri plánovaní zásnub najťažšie. Existuje tak veľa možností a vy chcete vybrať pre svoju partnerku to najlepšie. Zamerajte sa predovšetkým na to, čo sa páči jej a čo má rada. Každý štýl prsteňa sa totiž hodí pre iný typ osobnosti.

Pri výbere dokonalého zásnubného prsteňa sa musíte zamerať na tri veci – vybrať vhodné farebné prevedenie prsteňa, štýl prsteňa a nakoniec tvar osádzaného diamantu. Keď dokážete tieto tri aspekty spojiť dokopy, pre svoju budúcu snúbenicu vyberiete ideálny zásnubný prsteň, ktorý ju zaručene poteší.

Pri voľbe správneho štýlu zásnubného prsteňa budete mať rozhodovanie trochu náročnejšie, pretože možností existuje naozaj veľa. Klasický, moderný alebo vintage zásnubný prsteň? Solitér, Pavé alebo prsteň s tromi diamantmi? Aké sú medzi nimi rozdiely a pre koho sú najvhodnejšie?

V čom spočívajú základné rozdiely v rôznych štýloch

Diamantové zásnubné prstene môžeme rozdeliť do troch základných štýlov:

 • klasický štýl;
 • moderný štýl;
 • vintage štýl.

Aká je vaša partnerka? Čo sa jej páči a čo má rada? Je skromná a nezáleží jej príliš na materiálnych veciach? V takom prípade bude pre ňu vhodný klasický štýl. Ak naopak rada skúša nové veci, má rada dobrodružstvo a nemá rada nudu, ideálna bude voľba moderného štýlu, ktorý zahŕňa všetky najnovšie trendy.

Ak chce byť stredobodom pozornosti, má rada originálne veci a chce vlastniť niečo, čo sa nenachádza v zbierke každej druhej ženy, prsteň vo vintage štýle bude určite tou správnou možnosťou.

Tieto tri štýly následne zahŕňajú jednotlivé štýly zásnubných prsteňov. Konkrétne ide o štýly Solitér, Halo, Pavé, zásnubné prstene s tromi diamantmi a zásnubné prstene s postrannými diamantmi. Jeden zásnubný prsteň v sebe môže niesť aj prvky z dvoch štýlov. Môže ísť napríklad o klasický štýl, ktorý však v sebe ukrýva moderné prvky.

diamantový zásnubný prsteň položený na kytici červených ruží
Pri výbere štýlu zásnubného prsteňa by ste mali brať ohľad na to, čo sa páči vašej partnerke.

Klasický štýl

Keď sa povie zásnubný prsteň, aký prsteň si ako prvý predstavíte? Pravdepodobne ide o jednoduchý krúžok s jedným dominantným diamantom, ktorý sa v žiadnom prípade nedá zameniť za prsteň na bežné nosenie. Solitéry, resp. prstene s jedným diamantom, patria jednoznačne do klasického štýlu. Sú nadčasové, jednoduché a takýmto výberom nikdy nič nepokazíte.

Taktiež sem môžeme zaradiť zásnubné prstene s tromi diamantmi, ktoré pôsobia veľmi elegantne a ukrývajú v sebe magickú symbolika čísla tri.

Moderný štýl

Tak ako vo všetkom inom, aj trendy v zásnubných prsteňoch sa neustále menia. Do moderného štýlu môžeme zaradiť napríklad aj Solitéry, ale s použitím netradičných tvarov diamantov. Kým do klasického štýlu patria tvary Round či Princess, do moderného štýlu už môžeme zaradiť tvary Pear či Marquise.

Neprehliadnuteľnými sú aj zásnubné prstene s postrannými diamantmi, ktoré upútajú už na prvý pohľad a vyzerajú veľmi trendy. Čo sa týka štýlov Halo a Pavé, tie môžeme sčasti zaradiť do moderného, ale taktiež aj do vintage štýlu. Záleží, aký presný typ a taktiež tvar diamantu si zvolíte.

Vintage štýl

Pri slove vintage mnohým ľuďom napadne niečo staré. Nemusíte hneď prehľadať povaly svojej starej mamy, aj keď by ste v jej zbierke šperkov určite objavili nejaké poklady. Zásnubné prstene vo vintage štýle síce vyzerajú, ako by pochádzali z minulých rokov, no zároveň majú v sebe prvky moderného spracovania, ktoré ich robia unikátnymi.

Zásnubné prstene vo vintage štýle sú často väčšie a hrubšie a okrem klasických čírych diamantov používajú farebné diamanty, prípadne iné drahokamy.

Pre aké dámy sú vhodné jednotlivé štýly zásnubných prsteňov a prečo? Ako jednotlivé štýly prsteňov vyzerajú a aký je ich pôvod?

Zásnubné prstene s jedným diamantom

Zásnubný prsteň s jedným diamantom, často nazývaný aj Solitér, patrí k najtradičnejším a najklasickejším zásnubným prsteňom. Prsteňu dominuje jeden hlavný a výrazný diamant, ktorý môže byť osadený v rôznych tvaroch. Najčastejšie sa však používajú tvary Round, Princess, Emerald či Asscher.

Pôvod diamantových Solitérov siaha až do starorímskych čias, kedy sa nosili zlaté krúžky osádzané jedným nebrúseným diamantovým krištáľom. Tieto krištále Rimania získavali od indických obchodníkov a boli veľmi cenné. Aj z toho dôvodu si ich mohli spočiatku dovoliť len ľudia z vyšších vrstiev.

Ďalší rozmach zažil Solitér vo Viktoriánskej ére, kedy zlatníci začali experimentovať s rôznymi osádzaniami. V roku 1948 vytvorila mladá textárka pre spoločnosť DeBeers slogan “Diamanty sú večné”, ktorý sa ihneď uchytil, čím upevnil postavenie diamantového Solitéra medzi šperkami. Diamantový prsteň s jedným diamantom sa tak stal kľúčovou voľbou pri plánovaní zásnub.

diamantový zásnubný prsteň solitér s jedným diamantom v prevedení z bieleho zlata
Pri pohľade na elegantný Solitér vám bude na prvý pohľad jasné, že ide o zásnubný prsteň.

V priebehu histórie sa diamantový Solitér objavoval v rôznych podobách, navždy však ostane nadčasovým a klasickým dizajnom, ktorým nikdy nič nepokazíte.

Pre koho je zásnubný prsteň s jedným diamantom vhodný

Diamant s jedným prsteňom je vhodný pre ženy, ktoré uprednostňujú klasický vzhľad a nepotrpia si na príliš výrazné šperky. Určite ho ocenia minimalistky a romantické duše, ktoré však majú rady eleganciu a noblesu. Tomu prispôsobujú aj svoj šatník, v ktorom nenájdete množstvo farieb, ale skôr ľahko kombinovateľné veci v čiernej, bielej, béžovej či šedej farbe.

Solitér často kupujú páni, ktorí chcú jednoducho, priamo a na rovinu vyjadriť svoje city. Taktiež je dobrou voľbou pre tých mužov, ktorí si nie sú istí štýlom ich partnerky a nevedia presne určiť, aký typ prsteňa by sa jej páčil. Tradičným a dych berúcim Solitérom preto určite nič nepokazia.

Výhody zásnubného prsteňa s jedným diamantom:

 • nadčasový a klasický dizajn;
 • jeden dominantný diamant, ktorý zvýrazní celý prsteň;
 • diamant vyzerá väčší;
 • možnosť osadenia rôznych tvarov diamantov;
 • jednoduché čistenie a údržba.

Nevýhody zásnubného prsteňa s jedným diamantom:

 • väčší diamant sa môže zachytiť o oblečenie či iné materiály;
 • opotrebením sa môže diamant uvoľniť (potreba kontrolovať krapničky).

Zásnubné prstene s tromi diamantmi

Zásnubný prsteň s tromi diamantmi, niekedy nazývaný aj trilógia, patrí tiež skôr ku klasickým zásnubným prsteňom. Skladá sa z troch diamantov, ktoré môžu byť rovnakej veľkosti, ale častejšie sa stretávame s možnosťou, kedy jeden väčší stredový diamant obklopuje z každej strany menší kameň. Najčastejšie sú využívané tvary diamantov Round alebo Princess.

Číslo tri v sebe nesie hlbokú symboliku. Tri kamene reprezentujú minulosť, súčasťou a budúcnosť páru, preto je tento prsteň ideálny nielen na zásnuby, ale aj ako darček na výročie. Iní v tejto symbolike môžu vidieť rodinu, ktorá pozostáva z matky, otca a ich spoločného dieťaťa. Podľa veriacich tri diamanty v sebe nesú odkaz na Otca, Syna i Ducha Svätého.

O veľký rozmach zásnubného prsteňa s tromi diamantmi sa postarala spoločnosť DeBeers, ktorá v roku 2001 predstavila symboliku čísla tri. Spočiatku síce odporúčali tento štýl prsteňa ako ideálny darček na výročie, no neskôr sa z neho stal dokonalý prostriedok na požiadanie o ruku.

diamantový zásnubný prsteň v prevedení z ružového zlata s tromi diamantmi
Zásnubný prsteň s tromi diamantmi predstavuje minulosť, prítomnosť a budúcnosť zamilovaného páru.

Trilógia sa stal obľúbeným a vyhľadávaným zásnubným prsteňom predovšetkým od roku 2017, kedy sa objavil na prste Meghan Markle, ktorú o ruku požiadal Princ Harry.

Pre koho je zásnubný prsteň s tromi diamantmi vhodný

Zásnubný prsteň s tromi diamantmi je rovnako ako Solitér vhodný predovšetkým pre romantické dámy, ktoré určite neodolajú prsteňu s takou silnou symbolikou. Taktiež je vhodný pre ženy, ktoré uprednostňujú klasický vzhľad, no zároveň chcú svojím šperkom zaujať aj pozornosť.

Zásnubný prsteň s tromi diamantmi ocenia nielen minimalistky, ale aj extravagantné ženy. Záleží od veľkosti diamantov, ktoré pre prsteň zvolíte.

Výhody zásnubného prsteňa s tromi diamantmi:

 • klasický dizajn;
 • maximálna iskra a lesk osadených diamantov;
 • dokáže vyzdvihnúť krásu stredového diamantu;
 • umožňuje osadenie niekoľkých väčších kameňov;
 • možnosť kombinácie s farebnými kameňmi.

Nevýhody zásnubného prsteňa s tromi diamantmi:

 • vyžaduje si viac údržby a čistenia;
 • pri nesprávne zvolenej veľkosti diamantov môžu dva bočné zatieniť stredový diamant.

Zásnubné prstene s postrannými diamantmi

Zásnubný prsteň s postrannými diamantmi môžeme označiť ako kombináciu štýlov Solitér a Pavé. Prsteňu dominuje jeden veľký centrálny diamant, ktorý je však po stranách doplnený menšími kameňmi. Tie ho nielen dopĺňajú, ale zároveň aj zvýrazňujú.

Kým pri štýle Pavé sú maličké diamanty často po celom obvode prsteňa, pri zásnubných prsteňoch s postrannými diamantmi ide najčastejšie o 4 či 5 maličkých diamantov z každej strany. Medzi najpoužívanejšie tvary stredového diamantu patria Round, Princess či Emerald.

Presný dátum vzniku prsteňov s postrannými diamantmi nie je známy. Za jeden z prvých by sme však mohli považovať zásnubný prsteň, ktorý v roku 1477 dostala Mária Burgundská od rakúskeho arcivojvodu Maximiliána I. Tento prsteň mal pomocou malých diamantov vysadené písmeno M.

diamantový zásnubný prsteň v prevedení zo žltého zlata s postrannými diamantmi
Malé diamanty po stranách dokážu krásne doplniť a zároveň zvýrazniť centrálny diamant.

Pre koho je zásnubný prsteň s postrannými diamantmi vhodný

Zásnubným prsteňom s postrannými diamantmi očaríte dámu, ktorá má rada eleganciu, ale zároveň rada upúta pozornosť výraznejším šperkom. Zaujme tiež ženy, ktoré túžia po jedinečnom prsteni s vysokým leskom a žiarivosťou, ktorý sa nedá len tak prehliadnuť.

Ak sa rozhodnete takýto prsteň venovať minimalistkám, určite vsaďte na čo najmenší kameň. Preto sú zásnubné prstene s postrannými diamantmi vhodné skôr pre odvážnejšie dámy, ktoré sa neboja pozornosti.

Výhody zásnubného prsteňa s postrannými diamantmi:

 • originálny a jedinečný vzhľad;
 • vysoký lesk a brilancia vďaka postranným diamantom;
 • postranné diamanty dokážu opticky zväčšiť menší centrálny kameň.

Nevýhody zásnubného prsteňa s postrannými diamantmi:

 • viac času a úsilia na čistenie (nečistoty sa môžu zachytiť práve v menších diamantoch);
 • zložitejšia oprava alebo úprava veľkosti.

Zásnubné prstene v štýle Halo

Zásnubný prsteň v štýle Halo patrí k výrazným šperkom a môžeme ho zaradiť do vintage štýlu s prvkami moderného štýlu. Názov Halo v preklade znamená svätožiara a poukazuje na osadenie malých diamantov okolo centrálneho kameňa.

Stredový diamant vďaka tomu pôsobí väčší, preto je zásnubný prsteň v štýle Halo ideálny pri nižšom rozpočte. Najčastejšie sa používajú tvary diamantu Round či Princess. Obvod prsteňa môže ostať hladký a zvýrazňovať zvolenú farbu zlata, no časté je aj osadenie malých diamantov po celom obvode, rovnako ako pri prsteňoch v štýle Pavé.

Počiatky zásnubného prsteňa v štýle Halo môžeme hľadať už v Georgiánskom období (1714-1837) v Európe, kde sa používali okrúhle diamanty alebo perly len o niečo menšie ako stredový kameň. Nárast popularity bol zaznamenaný vo Viktoriánskej ére (1837-1901) a v roku 1999 spoločnosť Ritani vytvorila vzhľad prsteňa, v ktorom bol zvýraznený práve stredový kameň.

diamantový zásnubný prsteň v prevedení z bieleho zlata v štýle Halo
Názov Halo znamená v preklade svätožiara, ktorá poukazuje na osadenie malých diamantov po obvode.

Pre koho je zásnubný prsteň v štýle Halo vhodný

Zásnubný prsteň v štýle Halo je vhodný pre tie ženy, ktorým sa páčia výrazne zdobené šperky, ktoré sa nedajú v žiadnom prípade prehliadnuť. Aj napriek tomu sú stále nadčasové a výnimočné.

Ide väčšinou o ženy, ktoré sú extrovertné a sú rady stredobodom pozornosti. Takýmto prsteňom pravdepodobne neurobíte radosť minimalistkám, pre ktoré môže byť prsteň až príliš výrazný a zdobený.

Výhody zásnubného prsteňa v štýle Halo:

 • nadčasový a jedinečný dizajn vo vintage štýle;
 • optické zväčšenie stredového kameňa;
 • výrazný lesk a brilancia;
 • bezpečne drží a chráni centrálny diamant;
 • vhodný pri nižšom rozpočte kvôli nižšej karátovej hmotnosti kamienkov;

Nevýhody zásnubného prsteňa v štýle Halo:

 • drobné diamanty po obvode sa časom môže uvoľniť a vypadnúť;
 • viac času a úsilia na čistenie;
 • zložitejšia oprava a úprava veľkosti.

Zásnubné prstene v štýle Pavé

Zásnubné prstene v štýle Pavé sú podobné Solitérom, ale s jedným rozdielom. Okrem centrálneho výrazného diamantu je aj celý obvod prsteňa osadení menšími kamienkami, ktoré sa môžu nachádzať aj vo viacerých radoch, čím sa celková veľkosť a masívnosť prsteňa zvyšuje. Tomu odpovedá aj význam francúzskeho slova Pavé, ktoré môžeme preložiť ako “vydláždené”.

Pre tento štýl prsteňa sú vhodné takmer všetky tvary diamantov, najčastejšie sa však používajú tvary Round, Princess, Pear, Heart či Emerald. Z tohto prsteňa robia jedinečný, originálny a nadčasový šperk, ktorý navyše pôsobí veľmi luxusne.

Pôvod prsteňa v štýle Pavé siaha až na začiatok 18. storočia, no na výslnie sa dostal až začiatkom 20. storočia. V súčasnosti je veľmi obľúbeným najmä v Hollywoode medzi celebritnými dámami.

diamantový zásnubný prsteň v prevedení z ružového zlata v štýle Pavé
Zásnubný prsteň v štýle Pavé pôsobí veľmi luxusne a navyše je originálnym a nadčasovým šperkom.

Pre koho je zásnubný prsteň v štýle Pavé vhodný

Zásnubný prsteň v štýle Pavé je vhodný pre všetky elegantné dámy, ktoré si potrpia na luxuse a chcú, aby ich šperk bol výrazným doplnkom na upútanie pozornosti. Taktiež je ideálnou voľbou pre ženy, ktoré uprednostňujú masívnejšie prstene pred tenkými krúžkami.

Prsteň v štýle Pavé upúta všetky ženy, ktoré uprednostňujú moderný alebo vintage štýl pred klasikou.

Výhody zásnubného prsteňa v štýle Pavé:

 • jedinečný a nadčasový šperk;
 • prsteň vo vintage štýle s modernými prvkami;
 • zvýraznenie stredového diamantu, ktorý pôsobí opticky väčšie;
 • malé diamanty môžu opticky tiež pôsobiť väčšie než v skutočnosti;
 • vysoký lesk a brilancia.

Nevýhody zásnubného prsteňa v štýle Pavé:

 • viac času a úsilia na čistenie;
 • náročná oprava alebo úprava veľkosti;
 • možnosť uvoľnenia menšieho diamantu.

Vybrať správny štýl zásnubného prsteňa je asi najzložitejšie. Keď už máte predstavu, ako má prsteň vyzerať, tvar diamantu a farbu zlatého prevedenia si zvolíte oveľa rýchlejšie. Pri výbere štýlu sa musíte zamerať predovšetkým na to, čo sa páči vašej partnerke. Ak si nepotrpí na veľkých gestách a luxuse, vyberte jej prsteň v klasickom štýle, napríklad Solitér alebo zásnubný prsteň s tromi diamantmi.

Ak je vaša partnerka skôr extrovertná a je rada stredobodom pozornosti, vsaďte skôr na výrazný šperk v štýle Halo alebo Pavé. Pozrite sa tiež na zbierku jej súčasných šperkov. Tvoria ju skôr jednoduché a nadčasové kúsky alebo jedinečné, originálne a výrazné šperky? Ktorý z týchto štýlov sa vám páči najviac?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať