Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Na čo si dávať pozor? Najčastejšie chyby pri výbere zásnubného prsteňa

muž drží v ruke zásnubný prsteň za svojim chrbtom
Hľadáte dokonalý zásnubný prsteň pre svoju drahú? Poradíme vám, na čo by ste si mali dávať pozor a ktorých chýb by ste sa mali pri kúpe prsteňa vyvarovať.

Obsah článku

Ak hľadáte dokonalý zásnubný prsteň pre svoju partnerku, nemôžete vyberať len podľa toho, čo sa páči vám. Zamerajte sa na jej štýl a zvoľte farbu zlata, ktorá pristane jej pokožke. Pri kúpe diamantu si dajte pozor a vyberajte si len overené klenotníctvo a kvalitné e-shopy. Nezabudnite si tiež vyžiadať puncované zlato a certifikát o pravosti diamantu. Vďaka týmto odporúčaniam si budete istý, že ste vybrali perfektný a zároveň kvalitný zásnubný prsteň.

Nákupu zásnubného prsteňa by malo predchádzať dôkladné rozhodovanie. Nejdete predsa kupovať niečo, čo sa po pár týždňoch, mesiacoch alebo rokoch odloží. Zásnubný prsteň by mal vydržať a slúžiť vám minimálne do konca života. Nerozhodujte sa teda impulzívne a nekupujte prvý prsteň, na ktorý vám padne pohľad. Vymedzte si dostatok času na to, aby ste našli presne to, čo hľadáte.

Poradíme vám, na čo by ste si mali dávať pozor a ktorých chýb by ste sa mali pri kúpe dokonalého zásnubného prsteňa vyvarovať.

Zistite správnu veľkosť

Výber správnej veľkosti zásnubného prsteňa trápi asi väčšinu pánov zo všetkého najviac. Ako určiť veľkosť prsteňa bez toho, aby milovaná dáma na niečo prišla a aby bolo pokľaknutie pre ňu ozajstným prekvapením?

dva prsty držiace zlatý prsteň s diamantom na modrom pozadí
Veľa mužov máva obavy z vybratia správnej veľkosti prsteňa. Existujú na to šikovné pomôcky.

Ako zistiť správnu veľkosť podľa iného prsteňa z jej zbierky

Ak sa v jej zbierke šperkov nejaký prsteň nachádza, budete to mať o čosi jednoduchšie. Najpresnejším spôsobom určovania veľkosti prsteňa je meranie pomocou špeciálneho klenotníckeho meracieho tŕňa. Ten si môžete požičať v ktoromkoľvek klenotníctve. Môžete nám však napísať správu a my vám ho zadarmo požičiame a pošleme na vašu adresu.

Na zistenie správnej veľkosti prsteňa vám môže poslúžiť aj naša šablóna. Vytlačte si túto šablónu, na ktorej budú znázornené rôzne kruhy zodpovedajúce jednotlivým veľkostiam prsteňa. Prikladajte prsteň vašej partnerky ku krúžkom dovtedy, kým nenatrafíte na rovnakú veľkosť.

Poslednou možnosťou je odmeranie vnútorného priemeru prsteňa. Vezmite si pravítko, prsteň odmerajte radšej viackrát a namerané údaje si zapíšte v milimetroch. Tieto výsledné merania spriemerujte a následne porovnajte s tabuľkou veľkostí. Tak zistíte obvod prsteňa, na ktorý sa vás budú pýtať v zlatníctve.

Ako zistiť správnu veľkosť, ak žiadny iný prsteň nemá

Ak sa v zbierke šperkov vašej partnerky žiaden iný prsteň nenachádza, budete to mať trochu náročnejšie. Môžete sa poradiť s jej rodinou alebo priateľkami, ktorí vám možno budú vedieť poradiť. Prípadne sa jej môžete nenápadne opýtať. Zaobaľte to napríklad tak, že chcete kúpiť darček pre vašu mamu alebo sestru a potrebujete pomôcť s výberom správnej veľkosti.

Riskantným spôsobom môže byť odmeranie jej prsta počas spánku pomocou meracích krúžkov, ktoré vám môžeme tiež zapožičať a zaslať poštou. V prípade, že nemá kvalitný a hlboký spánok, radšej to neskúšajte. Ak si chcete byť ale naozaj istý, opýtajte sa jej to priamo. Bude síce vedieť, že zásnuby plánujete, ale neodhalí, kedy presne to bude a ani akým spôsobom to urobíte.

Vyberte správny štýl, ktorý sa jej bude páčiť

Pri výbere zlatého zásnubného prsteňa sa môžete riadiť aj tým, čo sa páči vám, no v prvom rade zohľadnite štýl vašej partnerky. Pomôcť vám môže spôsob jej obliekania alebo zbierka jej šperkov. Na základe toho môžete zistiť, či sa jej viac páči klasický štýl, prípadne či uprednostňuje moderný alebo skôr vintage štýl.

žena s prsteňmi na ruke dotýkajúca sa svojho odhaleného kolena v roztrhaných nohaviciach
Pri výbere ideálneho zásnubného prsteňa sa pozrite na spôsob obliekania a zbierku šperkov vašej partnerky.

Ak je skôr minimalistka, v jej šatníku prevládajú skôr neutrálne farby a nepotrpí si na výrazných šperkoch, poobzerajte sa po klasickom štýle. Ideálnou voľbou bude zásnubný prsteň Solitér s jedným výrazným diamantom. Kvôli svojej elegancii a nadčasovosti ho ocenia všetky romantické duše.

Ak je naopak rada stredobodom pozornosti, oblieka sa vyzývavo do farebných kúskov a páčia sa jej extravagantné šperky, z klasického Solitéra by bola pravdepodobne sklamaná. V takomto prípade sú vhodné zásnubné prstene v štýle Halo alebo Pavé, prípadne zásnubný prsteň s postrannými diamantmi, ktorý sa nebude dať prehliadnuť.

Akú farbu zlata vybrať

Ak už viete, aký štýl prsteňa pre ňu bude vhodný, dôležité je venovať pozornosť aj výbere farebného prevedenia zlata. Biele, ružové alebo žlté zlato? Nie je jedno, ktoré z nich vyberiete. Rozhodovať sa môžete napríklad podľa iných šperkov vašej partnerky. Aká farba zlata v nich prevláda?

Pri výbere farby zlata vám napovie aj tón pleti vašej budúcej manželky. Je jej pokožka svetlejšia a pri opaľovaní sa ľahko spáli? Má studený tón pleti, ktorej pristane hlavne biele zlato, ale nič nepokazíte ani ružovým zlatom.

Ak je jej pokožka tmavšia s broskyňovým alebo žltým nádychom a na slnku sa ľahko opáli dohneda, ide o teplý tón pleti. V takomto prípade jej pristane najmä žlté zlato, ale ružové zlato je tiež vhodné. Ak neviete jednoznačne určite či ide o teplý alebo studený tón pleti, ide pravdepodobne o neutrálny podtón, ktorému sa hodia všetky farby zlata.

Najpredávanejšie zásnubné prstene sa v súčasnosti vyrábajú z bieleho zlata. Jeho kombinácia spolu s diamantom je naozaj ideálna a je tiež odolnejší proti poškrabaniu než prstene zo žltého zlata. Prstene zo žltého zlata však patria k nadčasovej klasike a majú najvyššiu hypoalergénnosť. Ružové zlato je zástupcom najnovších trendov a určite pritiahne pozornosť okolia.

diamantový zásnubný prsteň v tvare pear na tmavom pozadí
Kombinácia bieleho zlata a diamantu patrí k najobľúbenejšej pri výbere dokonalého zásnubného prsteňa.

Vyberajte si overené zlatníctvo

Ak si chcete byť istý, že zásnubný prsteň, ktorý kúpite, bude naozaj kvalitný, vsaďte na overené zlatníctvo alebo dobrý e-shop. Riaďte sa odporúčaniami svojich známych, recenziami na internete, certifikátmi, ktoré ponúkajú a predovšetkým spôsobom ich jednania so zákazníkom. Dobré zlatníctvo by malo ponúkať najnovšie trendy a malo by mať prehľad.

Nenechajte sa nalákať vidinou lacnej kúpy. Pri kúpe zásnubného prsteňa sa naozaj oplatí investovať a radšej vsadiť na kvalitu. Vyberajte si klenotníctva, ktoré ponúkajú overené certifikáty pravosti. Dobré klenotníctvo by vám malo tieto certifikáty vydať automaticky bez vyzvania. Ak sa tak nestane, máte právo si ho pri kúpe vyžiadať.

Vyžadujte si puncované zlato

Pri kúpe zlatého zásnubného prsteňa požiadajte o certifikát, ktorý overuje jeho čistotu a rýdzosť, teda punc. Tak si budete stopercentne istý, že si kupujete prvé zlato. Každá krajina má svoje vlastné puncovné štandardy. Na Slovensku vydáva tieto certifikáty Puncový úrad SR.

Na každom zlatom šperku by ste mali nájsť vyrazené puncovné značky. Ich počet sa môže líšiť od doby, kedy bol šperk vyrobený. V súčasnosti nájdete na zlatých šperkoch tri značky, pričom dve vyráža výrobca a tretiu pridá puncový úrad pri overovaní rýdzosti zlata. Každý výrobca má pridelenú svoju konkrétnu značku, takže z vyrazených puncov sa dá zistiť, kto ten šperk vyrobil.

Pri výbere diamantu si pýtajte certifikát

Certifikát je dôležitý aj pri kúpe diamantového zásnubného prsteňa. Vďaka nemu si overíte pravosť a kvalitu konkrétneho diamantu. Existuje niekoľko svetových organizácií, ktoré tieto certifikáty vydávajú. Za najdôveryhodnejšie môžeme považovať Gemology Institute od America (GIA), Antwerp World Diamond Centre (HRD) či International Gemological Institute (IGI), no existujú aj ďalšie.

diamantový prsteň s round diamantom na svetlom pozadí
Pri kúpe diamantového zásnubného prsteňa si vyžiadajte certifikát o jeho pravosti a kvalite.

Všetky šperky z produkcie Ardiama sú, samozrejme, certifikované. Pri kúpe zásnubného prsteňa od nás automaticky získate rýdzostnú a puncovú značku vydávanú Puncovým úradom SR a GIA certifikát, ktorý overuje kvalitu a pravosť našich diamantov.

Neprehliadnite podmienky záruky a servisu prsteňa

Pri kúpe zásnubného prsteňa si všímajte aj podmienky, ktoré majú niektoré klenotníctva napísané malými písmenkami. Zamerajte sa hlavne na podmienky záruky alebo servisu prsteňa. Vyberajte si zlatníctva, ktoré garantujú doživotnú záruku na šperky a taktiež vám v prípade potreby šperk opravia.

Nezabúdajte tiež na pravidelnú kontrolu šperku a osadeného diamantu, jeho čistenie a v prípade bieleho zlata aj jeho pravidelné ródiovanie. Ak by ste sa netrafili so správnou veľkosťou prsteňa, niektoré zlatníctva ponúkajú bezplatnú úpravu na správnu veľkosť.

Ak si hneď na začiatku vyberiete zlatníctvo, ktoré všetky tieto náležitosti ponúka, v budúcnosti ušetríte aj stovky eur, ktoré by ste minuli pri starostlivosti o svoj dokonalý zásnubný prsteň niekde inde.

Nezabudnite na možnosť navrhnúť si vlastný šperk

Ak chcete svojej partnerke venovať originálny a jedinečný šperk, obráťte sa na zlatníctvo, ktoré vám pomôže vytvoriť zásnubný prsteň na mieru presne podľa vašich požiadaviek. Vyberiete si štýl, ktorý charakterizuje vašu vyvolenú a taktiež diamant či iný kameň, ktorý bude pre ňu vhodný.

Možnosť navrhnutia si šperku na mieru je vhodná práve pre tie dámy, ktoré si potrpia na svojich šperkoch a túžia po jedinečnom kúsku, ktorý nenájdu na ruke každej druhej ženy. Myslite teda pri nákupe šperku aj na to. Keď chcete svoju partnerku naozaj potešiť, radi vám s výrobou zásnubného prsteňa na mieru pomôžeme.

muž kľačiaci pred ženou jej navlieka prsteň na ruku
Keď sa budete držať našich rád, určite vyberiete zásnubný prsteň, ktorým svoju vyvolenú očaríte.

Ponúkame vám zoznam vecí, na ktoré je pri výbere a kúpe zásnubného prsteňa vhodné myslieť, aby ste predišli akýmkoľvek chybám:

  1. Zistite správnu veľkosť prsteňa.
  2. Vyberte štýl prsteňa, ktorý bude pre ňu dokonalý a bude odzrkadľovať jej osobnosť.
  3. Podľa jej štýlu a tónu pleti sa rozhodnite pre žlté, biele alebo ružové zlato.
  4. Vyberte si overené zlatníctvo, ktoré vám pomôže s výberom.
  5. Vyžadujte si certifikáty, ktoré overujú čistotu zlata a pravosť diamantov.
  6. Prečítajte si všetky podmienky nákupu, predovšetkým podmienky záruky a servisu kupovaného šperku.
  7. Ak túžite po jedinečnom a originálnom šperku, hľadajte zlatníctva, ktoré ponúkajú možnosť navrhnúť šperk na mieru podľa predstáv.

Ak by ste potrebovali pomôcť pri výbere s dokonalým zásnubným prsteňom pre svoju partnerku, neváhajte nás kontaktovať. Spoločne vyberieme ideálny šperk, ktorému určite nedokáže povedať nie. Už viete, akým spôsobom ju požiadate o ruku?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať