Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Koľko by ste mali utratiť za zásnubný prsteň a ako ho kúpiť čo najvýhodnejšie?

sediaci muž s tetovaním na predlaktí držiaci v rukách krabičku so zásnubným prsteňom
Koľko by mal stáť zásnubný prsteň? Naozaj je potrebné minúť trojmesačný plat? Poradíme vám, ako vybrať dokonalý zásnubný prsteň s diamantom a zároveň ušetriť.

Obsah článku

Naozaj by ste mali za zásnubný prsteň utratiť svoj trojmesačný plat? Toto pravidlo už dávno neplatí a dôležitejšie je vybrať prsteň, ktorý bude odzrkadľovať štýl vašej partnerky. Nemusíte sa obávať ani nákupu šperku v online zlatníctve. Ak vyberiete správny zásnubný prsteň, môžete dokonca aj ušetriť.

Ešte pred tým, ako začnete vyberať dokonalý zásnubný prsteň pre svoju partnerku, vám zaiste napadne otázka, koľko vás to celé bude stáť. Ide o oprávnenú otázku, pretože nie všetci majú rovnaké finančné prostriedky, ktoré môžu v zlatníctve utratiť. A pritom určite túžite po tom, aby bola vaša budúca manželka šťastná a so svojím prsteňom spokojná.

Pravidlo troch výplat

Keď sa povie cena zásnubného prsteňa, aj vám tiež napadne, že by sa mala rovnať minimálne trom mesačným výplatám? Toto pravidlo už dávno neplatí a v skutočnosti ani nikdy nešlo o reálne pravidlo. Išlo len o vydarenú marketingovú kampaň spoločnosti De Beers, ktorá sa špecializuje na ťažbu, výrobu a predaj diamantov.

Všetko to začalo v 30. rokoch 20. storočia, kedy spoločnosť spustila reklamnú kampaň, podľa ktorej mal zásnubný prsteň stáť jednu mesačnú výplatu. Snažili sa tak znížiť dopad Veľkej hospodárskej krízy, ktorá zasiahla aj trh s diamantmi. V roku 1980 zvýšili hodnotu prsteňa na dva mesačné platy, no na japonskom trhu zároveň odporúčali investovať až trojmesačnú výplatu. Zneužili tak česť a dobrú povesť japonských mužov, ktorí sa chceli ukázať pred svojimi ženami v tom najlepšom svetle.

V súčasnosti sa pravidlom troch výplat nemusíte zaťažovať, nikto vami nebude opovrhovať ani vás urážať, ak kúpite zásnubný prsteň, ktorý bude lacnejší.

Koľko dnes stojí zásnubný prsteň?

Na cenu zásnubného prsteňa vplýva množstvo faktorov. V prvom rade ide o krajinu, v ktorej šperk kupujete. Záleží tiež na tom, aký materiál si vyberiete (striebro, zlato, platina) a, samozrejme, drahý kameň, ktorý bude v prsteni osádzaný. Ak sa rozhodnete pre diamantový zásnubný prsteň, tam zohráva úlohu to, akú čistotu, farbu, výbrus a váhu daný diamant bude mať.

diamantový prsteň z bieleho zlata na tmavom pozadí
Pri diamantovom prsteni nie je dôležitý len počet karátov, ale tiež jeho čistota, farba a výbrus.

Ak chcete ušetriť pri výbere hmotnosti diamantu, vyberajte si diamanty s nezaokrúhlenou karátovou váhou. Zaokrúhlené karáty mávajú obvykle vyššiu cenu (často aj v stovkách eur), pričom rozdiel medzi 1,50 a 1,47 karátu je naozaj zanedbateľný a na prvý pohľad bude diamant vyzerať úplne rovnako. Jeden a pol karátu však znie lepšie ako 1,47 karátu, no nie?

Priemerná cena za karát diamantu sa na našom trhu pohybuje približne od 8 do 10-tisíc eur. To však ani zďaleka nie je suma, ktorú za daný prsteň zaplatíte. Cena sa odvíja od spomínaných vlastností diamantu a od jeho hmotnosti. Do zásnubných prsteňov sa zväčša osádzajú diamanty s váhou od 0,1 karátu.

Dva zásnubné prstene s rovnakou karátovou hmotnosťou diamantu môžu mať cenu s rozdielom aj niekoľko stoviek či tisícok eur. Jeden bude mať farbu kategórie D a druhý napríklad z kategórie J. Jeden bude mať bezchybnú čistotu a ten druhý bude mať mierne inklúzie. Na prvý pohľad budú rozdiely voľným okom takmer nepostrehnuteľné, no na celkovej cene sa to určite odrazí.

Podľa amerického prieskumu bola priemerná cena za zásnubný prsteň v USA v roku 2020 3 756 dolárov, čo je v prepočte cca 3 100 eur. Na Slovensku sa priemerná minutá cena za prsteň odhaduje ako trojtýždenná výplata. Ak hľadáte zlatú strednú cestu, v našej kolekcii Ardiama nájdete diamantové zásnubné prstene približne od 750 eur. Napríklad prsteňom Lyra Round z bieleho zlata určite nič nepokazíte.

Na čo myslieť pred kúpou zásnubného prsteňa

Pred samotnou kúpou zásnubného prsteňa by ste si mali stanoviť rozpočet, ktorý si môžete dovoliť minúť. Nesnažte sa silou mocou túto sumu navyšovať, myslite predovšetkým na to, že zásnubami to len začína. Je obvyklé, že do roka od požiadania o ruku príde aj samotná svadba, na ktorú budete potrebovať tiež pomerne vysoký rozpočet.

diamantový zásnubný prsteň zo žltého zlata prevlečený cez bielu látku
Pred kúpou zásnubného prsteňa si stanovte rozpočet. Myslite však aj na výdavky spojené s nadchádzajúcou svadbou.

Hneď od začiatku preto rozmýšľajte tak, aby vaše úspory pokryli nielen zásnubný prsteň, ale aj náklady spojené so svadobným obradom a hostinou. Ušetríte si tak zopár starostí navyše.

Kedy sa oplatí kupovať zásnubný prsteň?

Možno ste o tom ani len netušili, no naozaj záleží na tom, v akom období zásnubný prsteň kúpite. Najviac zásnubných prsteňov sa predáva pred vianočnými sviatkami alebo pred sviatkom všetkých zaľúbených, Valentínom. Ide totiž o dátumy, ktoré patria k najčastejšie využívaným práve na zasnúbenie sa.

Počas tohto obdobia preto môže byť obmedzená ponuka šperkov, pretože tie najkrajšie sa predajú ako prvé. A niekedy sa môže stať, že ceny v najvyťaženejších obdobiach o čosi vzrastú, aj keď nejde o pravidlo, skôr o rozhodnutie konkrétnych zlatníctiev. Nechcete sa predsa dostať do situácie, kedy si budete musieť vybrať už len z toho, čo ostalo. Možno už nenájdete presne ten šperk, ktorý bude dokonalým pre vašu partnerku.

Je výhodné nakupovať v online zlatníctve?

Odpoveď je jednoduchá – určite áno. Zabudnite na predsudky, že šperk musíte vyberať len v kamennej predajni. Vďaka kvalitným fotografiám či videám môžete mať aj v pohodlí domova pocit, ako by ste ten prsteň videli naživo. Nezabudnite si však vybrať overené, kvalitné a spoľahlivé klenotníctvo, ktoré má pozitívne recenzie od svojich zákazníkov.

Nákup zásnubného prsteňa v online zlatníctve odporúčame aj v prípade, ak chcete ušetriť. Ceny v e-shopoch bývajú niekedy nižšie než ceny šperkov v kamenných zlatníctvach. Pozrite si aj výhody, ktoré jednotlivé zlatníctva ponúkajú. Ak sa rozhodnete pre zásnubný prsteň z našej kolekcie na Ardiama.sk, okrem iného získate doživotnú záruku a servis, ak by sa so šperkom niečo stalo.

diamantový prsteň položený na kytici z červených ruží lemovanej malými bielymi kvietkami
Každá žena túži po diamantovom prsteni, ktorým sa bude môcť pochváliť. Doprajte jej tento výnimočný pocit.

Prečo sa oplatí priplatiť si za diamant v porovnaní s inými kameňmi

Nejde len o marketingovú stratégiu firmy De Beers, ktorá ešte v minulom storočí prišla so sloganom “Diamant je navždy.” Od tej doby sú diamanty považované za večné, čo z nich robí ideálny kameň na osadenie do zásnubného prsteňa, ktorým chcete zdôrazniť svoju nehynúcu lásku a túžbu stráviť so svojou vyvolenou zvyšok života.

Slovo diamant pochádza z gréckeho slova “adamas”, ktoré môžeme preložiť ako nezničiteľný a nepremožiteľný. Diamant je najtvrdším kameňom a na Mohsovej stupnici tvrdosti dosahuje najvyšší, desiaty stupeň. Je veľmi odolný proti poškrabaniu a poškriabať ho je možné len iným diamantom.

Tvrdosť a odolnosť patria k vlastnostiam, pre ktoré je diamant dobrou voľbou na osadenie zásnubných prsteňov. Zaručuje tak, že prsteň si zachová svoj pôvodný vzhľad a krásu aj po desiatkach rokov. Tomu zodpovedá aj vyššia cena v porovnaní s inými kameňmi, napríklad zirkónom či moissanitom.

Rozdiely medzi diamantom, zirkónom a moissanitom

Všetky tri kamene vyzerajú na prvý pohľad takmer totožne a len ťažko by ste dokázali určiť, ktorý je ktorý. Hlavný rozdiel je však v ich vlastnostiach. Moissanit je veľmi vzácny, preto sa vyrába predovšetkým v laboratóriách. Umelo vytvorený kameň nikdy nedosiahne rovnaké chemické vlastnosti ako skutočný diamant. Čo sa týka tvrdosti, ide o druhý najtvrdší kameň hneď za diamantom.

Moissanit je ľahší ako diamant, v dôsledku čoho klesá aj jeho celková hodnota. Spolu so zirkónom majú nižšiu predajnú cenu ako diamant, no ich životnosť nie je taká dlhá. Zirkón je krehkejší a mäkší než diamant, preto je náchylnejší na poškodenie a poškrabanie. Časom navyše stráca svoj lesk a už po niekoľkých rokoch môže úplne zmeniť svoj pôvodný vzhľad.

muž držiaci ženskú ruku s diamantovým prsteňom
Zirkón či moissanit sú síce lacnejšie než diamant, no ich vlastnosti sa skutočnému diamantu nevyrovnajú.

Ak sa rozhodujete len na základe ceny, zirkón alebo moissanit je určite lepšou voľbou. Nemali by ste však zabúdať na to, že žena túži po zásnubnom prsteni, ktorým sa bude môcť pochváliť celý svoj život. Ak ju chcete naozaj potešiť, no nechcete, aby príliš utrpela vaša peňaženka, stačí, ak vyberiete správny štýl diamantového zásnubného prsteňa.

Ako vybrať správny štýl prsteňa, aby šperk vyzeral luxusnejšie

Pri výbere dokonalého zásnubného prsteňa musíte zohľadniť preferencie a vlastnosti vašej partnerky, ale tiež zbierku jej šperkov, spôsob obliekania alebo tón jej pleti. Na základe týchto faktorov vyberiete nielen vhodnú farbu zlata, ale tiež štýl prsteňa, ktorý pre ňu bude najvhodnejší.

Ak chcete ušetriť, no zároveň jej chcete kúpiť diamant, odporúčame si vybrať zásnubný prsteň s postrannými diamantmi, prípadne prsteň v štýle Halo alebo Pavé. Dôvod je ten, že okrem jedného centrálneho diamantu je šperk osádzaný niekoľkými menšími kamienkami. Aj keď vyberiete stredový kameň s nižšou karátovou váhou, vďaka postranným kamienkom bude vyzerať opticky väčší, s výraznejším leskom a brilanciou.

Nižšia karátová hmotnosť zároveň znamená aj nižšiu cenu. Ide teda o ideálne riešenie v prípade, že chcete kúpiť diamantový zásnubný prsteň, no zároveň nechcete prísť o celý svoj majetok. 🙂

Pár tipov na záver

Ak plánujete kúpu zásnubného prsteňa, v prvom rade si stanovte rozpočet, ktorý si môžete dovoliť utratiť. Zabudnite na pravidlo troch výplat a vyberajte predovšetkým šperk, ktorý bude charakterizovať vašu partnerku a ktorý bude dokonale odzrkadľovať jej štýl. Nebojte sa nakupovať v online zlatníctve, no vyberajte si na základe recenzií. Nákupom cez e-shop môžete ušetriť desiatky až stovky eur a môžete získať navyše rôzne výhody.

diamantový prsteň s postrannými diamantmi z bieleho zlata
Ak chcete ušetriť, vyberte si prsteň s postrannými diamantmi, ktorý má väčší lesk a vyzerá luxusne.

Ak to je možné, vyhnite sa nákupu zásnubného prsteňa pred Vianocami alebo pred Valentínom. Počas tohto obdobia môžu mať zlatníctva obmedzenú ponuku a zároveň môžu byť niektoré ceny trochu vyššie. Pri rozhodovaní, aký kameň necháte osadiť do prsteňa, odporúčame investovať do diamantu, ktorý je najodolnejší a zaručí vám bezchybný vzhľad dlhé roky.

Aj pri kúpe diamantu môžete ušetriť. Vyberte si diamant s nezaokrúhlenou karátovou hmotnosťou, ktorý je lacnejší. Pri výbere štýlu zásnubného prsteňa nevyberte prsteň len s jedným diamantom, ale radšej taký, v ktorom centrálny kameň lemujú aj menšie kamienky. Opticky dokážu zväčšiť hlavný diamant a navyše pôsobia luxusnejšie.

Ak potrebujete pomôcť s výberom perfektného zásnubného prsteňa, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám pomôžeme a vyberieme šperk presne podľa vašich predstáv. Koľko by ste chceli do zásnubného prsteňa investovať?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať