Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Ako si vybrať dobré zlatníctvo a nakúpiť kvalitné šperky za rozumné ceny

mladý pár nakupuje v zlatníctve diamantové zlaté šperky
V tomto článku vám poradíme ako si vybrať zlatníctvo, ktoré vám predá pravé, overené a certifikované šperky, ktoré dlhodobo držia hodnotu. Dozviete sa, aké certifikácie sa používajú na overenie kvality a pravosti diamantov a zlata.

Obsah článku

Zlatníctvo je pre každú ženu miestom mnohých prianí. Každá má želanie, aby vyzerala čo najkrajšie, a aby sa prezentovala tým najatraktívnejším spôsobom. Aby si ženy toto želanie splnili, je prirodzené, že si obliekajú oblečenie, v ktorom vyzerajú pekne a príťažlivo. 

Takisto si rady na seba dajú šperky, vďaka ktorým sú stredobodom pozornosti nech sú kdekoľvek. To si vyžaduje kúpu šperkov z dobrého a spoľahlivého zlatníctva.

žena si skúša diamantový prsteň v luxusnom klenotníctve
Luxusné klenotníctva ponúkajú šperky za stovky až tisíce eur

Zlatníctva a šperky

Vzhľadom k ženskej a mužskej potrebe nosiť a prezentovať sa šperkami, každé mesto má nespočetne veľa klenotníctiev. Tieto obchody sa špecializujú na predaj šperkov, ktoré zahŕňajú zlaté, strieborné, diamantové a taktiež platinové šperky, ktoré ručne vyrábajú remeselníci.

Najväčšou výhodou šperkov je ich vysoká hodnota pri ďalšom predaji. Kúpna cena nemá žiadnu spojitosť s cenou pri ďalšom predaji. Trh so zlatom a striebrom určuje ceny zlata a striebra, a preto aj starý zlatý šperk bude mať cenu dnešnej ceny zlata a nie cenu podľa tej za ktorú bol kúpený. Zlatníctva vykupujú staré šperky a vymieňajú ich za nové pri súčasnej cene.

zákazníci nakupujú diamantové šperky v zlatníctve
Ponuka šperkov v dnešných zlatníctvach je naozaj široká – od diamantových zásnubných prsteňov, cez svadobné obrúčky, náušnice, náhrdelníky až po retiazky a dokonca klasické aj športové hodinky

Sortiment v zlatníctvach

Zlatníctva vystavujú celý sortiment šperkov od zlata cez striebro až po diamanty. Koľko ľudí toľko chutí. Niektorí ľudia milujú zlato zatiaľ čo iní preferujú diamanty. Dobré zlatníctvo by malo byť schopné uspokojiť všetky potreby jeho zákazníkov. Prirodzene sa natíska otázka, čo sa považujeme za dobré zlatníctvo.

Ako rozpoznať dobré zlatníctvo

Je viacero kritérií dobrého zlatníctva. My sa v krátkosti budeme venovať každému z týchto kritérií.

  • Obchody by mali predávať čisté zlato a striebro spolu s ďalšími vzácnymi kameňmi ako rubíny, diamanty atď.
  • Mali by vystavovať najnovšie módne trendy.
  • Mala by existovať úplná transparentnosť pri jednaní so zákazníkmi.
  • Každé dobré zlatníctvo by malo mať prístroj na testovanie čistoty zlata, ktoré predávajú.

Zlato v jeho čírej forme je veľmi poddajné. Šperky zo 100% čistého zlata sa nedajú vyrobiť. Zlaté šperky vždy obsahujú 91,2% zlata a to výrobcovia šperkov nazývajú 22-karátové zlato. Každý zlatý šperk predávaný v dobrom zlatníctve by mal mať na sebe vyrazený pomer rýdzosti.

Okrem predaja nových šperkov by tiež mali tieto obchody odkupovať staré šperky od zákazníkov a taktiež by mali mať transparentný systém odvodzovania súčasných sadzieb.  Každý šperk by mal prísť s potvrdením o čistote zlata.

klenotník určuje veľkosť diamantu
Kvalitné diamanty sú certifikované nezávislými agentúrami

Certifikáty k diamantom

V dnešnej dobe zlatníctva predávajú celý sortiment šperkov, ktorý taktiež zahŕňa diamanty. Diamant je kameň, ktorý môžete usadiť na zlatý šperk ak ho chcete skrášliť alebo zvýšiť jeho hodnotu. Diamant patrí medzi vzácne kamene a jeho identifikácia by pre laika nebola jednoduchá. Vyžaduje si odborné zaobchádzanie.

Existuje viacero testov ako overiť pravosť diamantu. Na základe týchto testov sú diamanty roztriedené. Tieto testy berú v úvahu mnoho faktorov ako je napríklad počet faces/povrchových brúsov, uhol každého brúsu, lesk a podobne a taktiež existujú medzinárodné normy. Triediči potom vydajú certifikát pre každý diamant.

Mali by ste sa uistiť, že tieto dokumenty pravosti vám budú dostupné pri každej kúpe diamantového šperku. Na svete existuje viacero agentúr, ktoré vydávajú certifikáty pravosti pre diamanty.

Niektoré z nich sú:

Bolo by od vás rozumné aby ste si vyžiadali certifikát od týchto agentúr pri kúpe diamantov od klenotníka. Dobré zlatníctvo vám tieto dokumenty vydá bez vyžiadania.

Puncový úrad a klenoty

Punc je certifikátom čistoty zlata. Je veľmi ťažké rozoznať šperk z pravého zlata od toho falošného len voľným okom. Existujú však štátne agentúry, ktoré certifikujú čistotu zlata, ktoré si kupujete. Punc je jednou z nich.

Puncovanie zlata je potrebné pre ochranu kupujúcich. Obdržaním Puncového certifikátu si môžete byť istí, že ste si kúpili šperk z pravého zlata. Agentúra vydáva tieto certifikáty po uistení sa, že zlato je v súlade s medzinárodnými štandardmi o kvalite a čistote.

Aby ste sa naozaj uistili o pravosti zlata, mali by ste hľadať punc na danom šperku. Každá krajina má svoje vlastné puncové štandardy. Na Slovensku vykonáva túto pôsobnosť Puncový úrad SR. Každý šperk by na sebe mal mať punc.

Výhody kúpy puncovaných a certifikovaných šperkov:

  • Môžete by si byť istí, že ste si kúpili pravé zlato.
  • Tento certifikát sa vám hodí pri predaji starších šperkov.
  • Certifikát zaručuje úroveň čistoty zlata. Môžete si byť istí, že zaplatíte správnu cenu za vaše šperky.

Práve ste čítali aký dôležitý je certifikát pri kúpe zlatých, a tak isto aj diamantových šperkov. Koniec koncov sú to vaše ťažko zarobené peniaze. Tie vám odporúčame minúť obozretne a konštruktívnym spôsobom.

Kvalitné diamantové šperky nájdete aj na našom e-shope. Ponúkame vám zásnubné prstene, svadobné obrúčky, diamantové náhrdelníky, náušnice a náramky.

Všetky Ardiama šperky sú samozrejme certifikované. Ponúkame vám ako GIA certifikát overujúci kvalitu a pravosť diamantu, tak aj rýdzostnú a puncovú značku vydávanú Puncovým úradom SR.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať