Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Najväčšie kuriozity zo sveta zásnubných prsteňov. Poznáte ich všetky?

muž drží v spojených dlaniach zásnubný prsteň a ženská ruka sa ho dotýka
Vedeli ste o tom, že najobľúbenejším dňom na zasnúbenie sa je Štedrý deň? Alebo že vo vesmíre existuje celá planéta zložená z diamantov? Možno ste si mysleli, že diamanty a zásnubné prstene vyrobené z nich, nie sú ničím zaujímavé, no opak je pravdou.

Obsah článku

Vedeli ste o tom, že najobľúbenejším dňom na zasnúbenie sa je Štedrý deň? Alebo že vo vesmíre existuje celá planéta zložená z diamantov? Možno ste si mysleli, že diamanty a zásnubné prstene vyrobené z nich, nie sú ničím zaujímavé, no opak je pravdou.

Aký materiál je najobľúbenejší na výrobu zásnubných prsteňov? Až do 90. rokov minulého storočia bolo žlté zlato najčastejšou voľbou. Za posledných niekoľko desaťročí sa to však zmenilo. V súčasnosti až 75 % všetkých predaných zásnubných prsteňov je vyrobených z bieleho zlata. Zlaté zásnubné prstene sú veľmi populárne, no tento trend je badateľný aj pri iných druhoch šperkov.

Zlato bolo silno späté so všetkými starovekými kultúrami a ríšami už od Mezopotámie a Egypta. V týchto časoch môžeme nájsť aj počiatky remesiel, ktoré súviseli práve so spracovaním zlata. Starovekí Gréci ale verili niečomu inému. Podľa ich legendy stvoril úplne prvý prsteň boh Zeus. Tento prsteň mal potom naveky nosiť titán Prométheus ako symbol svojho prikovania ku skale.

V Indii sa dokonca verilo, že zlato je semenom boha Agni a jeho žiara pochádza od slnka. Podľa nich symbolizuje svetlo a oheň, preto je zdrojom života. Zlato a zlaté šperky boli určené len pre najvyššie vrstvy. V antickom Ríme napríklad smeli nosiť zlaté prstene iba senátori. Až okolo roku 23 bol vyhlásený zákon, ktorý dovoľoval nosiť zlato aj slobodným ľuďom, ak ich sloboda trvala minimálne dve generácie.

zlatý zásnubný prsteň s veľkým diamantom uprostred a malými postrannými diamantmi v šedej darčekovej krabičke
V súčasnosti sa zásnubné prstene vyrábajú predovšetkým z bieleho zlata, ktoré sa stalo najobľúbenejším.

Toto ste o zásnubných prsteňoch určite nevedeli

  • Vo viktoriánskom Anglicku boli veľmi obľúbenými zásnubné prstene v tvare hada. Inšpirácia pochádzala predovšetkým od kráľovnej Viktórie, ktorá takýto prsteň dostala od svojho manžela Alberta. Had symbolizoval večnosť, po ktorej ľudia vo vzťahu túžili.
  • V staroveku aj stredoveku bolo nastoknutie zásnubného prsteňa chápané ako uznanie vlády muža nad ženou.
  • Zásnubné prstene vyrobené zo zlata boli objavené aj v ruinách Pompejí, ktoré boli zničené v roku 79 výbuchom sopky Vezuv.
  • Ľudia kedysi verili, že diamanty sú úlomkami padajúcich hviezd alebo slzami bohov.
  • Rimania si mysleli, že hrot Amorovho šípu je posiaty diamantmi. Tento názor môže byť počiatkom spájania diamantov s láskou.
  • Slovo diamant je odvodené od gréckeho "adamas", čo v preklade znamená nezničiteľný alebo neporaziteľný. Muži kedysi verili, že diamanty im prinesú silu a odvahu, preto si nimi nechali pokryť celú zbroj ešte predtým, než sa vrhli do bitky.
  • Niektoré diamanty sú staré aj viac ako 3 miliardy rokov. Vznikali viac ako 150 kilometrov pod zemským povrchom, kde boli vystavené pôsobeniu vysokých teplôt a tlaku. Následne sa dostali prostredníctvom podpovrchových vulkanických erupcií do vrchných vrstiev.
  • Najmenší zásnubný prsteň dostala princezná Mary, dcéra Henricha VIII. V tom čase mala iba dva roky.
  • V 17. storočí sa anglickí protestanti pokúsili zrušiť tradíciu darovania zásnubných prsteňov. Rovnaký názor zastávali aj puritáni v Spojených štátoch amerických, kde mladé ženy dostávali namiesto prsteňov zdobené a praktické náprstky.
  • Počas 2. svetovej vojny bola zakázaná výroba platinových prsteňov, pretože tento vzácny kov sa využíval v zbrojnom priemysle. Prstene sa preto vyrábali predovšetkým zo zlata a striebra.
  • V Spojených štátoch amerických sa na výrobu zásnubných prsteňov spotrebuje ročne 17 ton zlata. Viac ako 80 % amerických zásnub sa pritom nezaobíde bez diamantového prsteňa.
  • Najobľúbenejším tvarom diamantu v zásnubnom prsteni je okrúhly briliantový výbrus.
  • Priemerná hmotnosť diamantu určená pre zásnubný prsteň je približne 0,37 karátu.
  • Jeden z najväčších diamantov, ktoré sa doposiaľ podarilo objaviť, sa volá Cullinan a pred svojím rozdelením vážil neuveriteľných 3 106 karátov. Dodnes je používaný ako súčasť britských korunovačných klenotov v podobe 9 veľkých a 100 menších diamantov.
  • Celkovo najväčší diamant však bol objavený vo vesmíre. Je ním celá planéta, ktorá nesie názov Lucy. Svoje meno dostala podľa piesne od The Beatles – Lucy in the Sky with Diamonds. Táto diamantová planéta sa síce nachádza na Mliečnej dráhe, ale približne 4 000 svetelných rokov od našej Zeme.
  • V súčasnosti si páry čoraz častejšie vyberajú zásnubné prstene spoločne. Do výberu zásnubného prsteňa je zapojených až 60 % budúcich neviest a 3 % si ich dokonca vyberajú úplne samy. Chlapa pritom nechajú za ten prsteň len zaplatiť.
  • Nedávne štúdie odhalili, že až 28 % žien by odmietlo návrh partnera, ak by sa im zásnubný prsteň nepáčil.

Jedným z najunikátnejších prsteňov je Claddagh prsteň, ktorý môžete nájsť predovšetkým v Írsku. Jeho pôvod je v malej rybárskej dedinke, podľa ktorej dostal aj pomenovanie. Špecifický je predovšetkým svojím tvarom. Sú na ňom zobrazené ruky držiace srdce, na ktorom je nasadená koruna. Srdce symbolizuje lásku, ruky predstavujú priateľstvo a koruna zase vernosť.

Prsteň Claddagh má najčastejšie využitie práve počas zásnub. Nie je však ničím výnimočným, že si ho darujú aj dobrí priatelia na znak svojej blízkosti a vernosti. Nenájdete ho len v jednom prevedení, ale vyrába sa z viacerých materiálov s použitím rôznych farebných kameňov.

Claddagh prsteň patrí k obľúbeným prsteňom predovšetkým pre svoj unikátny vzhľad.

Netradičné povery a tradície spojené so zásnubnými prsteňmi

  • Zásnubné prstene sa nepoužívajú napríklad pri indických svadbách. Indická žena dostane namiesto prsteňa retiazku so zlatým príveskom a strieborné prstene určené na prsty na nohách.
  • Žena by si nemala skladať zásnubný prsteň z ruky až do svadby, pretože odloženie prsteňa môže zapríčiniť aj odloženie, prípadne aj úplne zrušenie plánovanej svadby.
  • Žena by nemala nechať vyskúšať svoj zásnubný prsteň inej žene (napríklad kamarátke), inak hrozí, že jej s prsteňom vezme aj lásku jej nastávajúceho.
  • Žena by si nemala skúšať zásnubný prsteň ani pred samotnými zásnubami. Takto nedočkavej žene hrozí, že ostane navždy sama.

Dokáže drahý zásnubný prsteň priniesť väčšie šťastie?

Podľa prieskumov strávi priemerný chlap približne tri mesiace vyberaním ideálneho zásnubného prsteňa. Navštívi pritom minimálne štyri zlatníctva a pred samotným nákupom si pozrie aspoň 27 prsteňov.

Staromódne názory ešte stále naznačujú, že muž by mal za zásnubný prsteň minúť svoj jeden až trojmesačný plat. Podľa amerických štúdií sa priemerná cena za zásnubný prsteň pohybuje zhruba od 2 000 do 2 500 eur. Tento údaj zohľadňuje ceny klenotníkov s tradičnými obchodmi aj ponuky na internete. Muži sú však ochotní za zásnubný prsteň minúť aj 5 500 eur, len aby urobili na svoju partnerku skutočný dojem. Táto cena sa pohybuje na úrovni sumy za prsteň s 1-karátovým diamantom.

Prieskum Andrewa M. Francisa a Huga M. Mialona došiel k veľmi prekvapivým záverom. Na vzorke približne 3-tisíc amerických párov zistili, že dĺžka manželstva do istej miery môže súvisieť so sumou, akú muž utratí za zásnubný prsteň. Konkrétne ide o utratenú sumu v rozmedzí 2 000 až 4 000 dolárov (cca 1 600 až 3300 eur) za zásnubný prsteň.

muž drží ruku ženy počas toho ako ju žiada o ruku a nastoká jej diamantový prsteň na prst
Priemerná cena za zásnubný prsteň sa zväčša pohybuje od 2 000 do 2 500 eur.

Mužom, ktorí utratili za zásnubný prsteň takúto sumu, hrozilo o 1,3-násobne väčšie riziko rozvodu než pánom, ktorí za prsteň minule len 500 až 2 000 dolárov (cca 420 až 1 600 eur). Niekedy totiž nie je prvoradá suma, ale to, že partner tento prsteň kúpil z lásky a so svojou ženou to myslí naozaj vážne. Drahý prsteň nedokáže nahradiť chýbajúcu alebo nedostatočnú lásku vo vzťahu.

Kedy je ideálny deň na zásnuby?

Vedeli ste o tom, že najviac zásnubných prsteňov sa predá v období od decembra do februára? Dôvodom je, že muži najčastejšie pokľaknú pred svoje partnerky buď počas vianočných sviatkov, alebo na sviatok všetkých zaľúbených, na Valentína. Toto je zoznam desiatich najčastejších dní, kedy sú na celom svete zaznamenané zásnuby.

  1. Štedrý deň;
  2. Valentín;
  3. Prvý sviatok vianočný;
  4. Silvester;
  5. Halloween;
  6. Nový rok;
  7. Druhý sviatok vianočný;
  8. Dátum prvého výročia;
  9. Deň jej narodenín;
  10. Deň jeho narodenín.

Aj napriek tomu, že podľa niektorých sú vianočné sviatky ideálne, pretože všetci sme akísi spokojnejší a šťastnejší, až 22 % žien by si prialo, aby ich partner nepožiadal o ruku počas Vianoc, ale počkal napríklad do Valentína.

Dámy majú trochu inú predstavu a ak by ony samy mali vytvoriť zoznam s ideálnymi príležitosťami na požiadania o ruku, vyzeral by nejak takto.

  1. Valentín;
  2. Výročie alebo deň, kedy sa prvýkrát stretli;
  3. Štedrý deň;
  4. Prvý sviatok vianočný;
  5. Silvester;
  6. Druhý sviatok vianočný;
  7. Nový rok;
  8. Deň jeho narodenín;
  9. Deň jej narodenín;
  10. Halloween.
muž a žena objímajúci sa s úsmevom na tvári a s detailom na ženskú ruku s diamantovým prsteňom
Najčastejším dňom, kedy muž pokľakne pred ženu, je Štedrý deň. Ženy by viac uprednostnili Valentín.

Najdrahšie zásnubné prstene a ich majiteľky

Kým bežný smrteľník zvykne za zásnubný prsteň minúť do tých 5-tisíc eur, sumy v celebritných kruhoch sa pohybujú v úplne inej rovine. Nie je ničím neobvyklým, že muži utratia za originálne prstene aj niekoľko miliónov.

Možno by ste si mysleli, že najdrahší prsteň sa bude nachádzať v kráľovskej rodine. Opak je však pravdou. Nezabudnuteľný 12-karátový zafír obklopený diamantmi zdobil ruku princeznej Diany a dnes je jeho majiteľkou Kate Middleton. V časoch, kedy ho Princ Charles venoval Diane, mal hodnotu približne 28-tisíc libier. Dnes sa jeho hodnota vysoko znásobila a odhaduje sa na 300-tisíc libier.

Zásnubný prsteň vojvodkyne zo Sussexu má hodnotu okolo 260-tisíc libier. Meghan Markle nosí na svojej ruke prsteň zo žltého zlata, ktorý má jeden výrazný diamant v strede a dva menšie po jeho okrajoch.

Ruku Meghan Markle zdobí zásnubný prsteň s trojitým diamantom, ktorý je v súčasnosti pomerne obľúbený.

Tretí najdrahší zásnubný prsteň zdobí ruku speváčke Beyoncé. Ide o 18-karátový diamantový prsteň, za ktorý jej manžel Jay-Z utratil približne 5 miliónov dolárov.

Na druhom mieste sa umiestnil zásnubný prsteň Elizabeth Taylor. Ten dostala od Richarda Burtona a išlo o unikátny 33,19-karátový diamantový prsteň. Po jej smrti bol vydražený a neznámy zberateľ z Ázie zaň utratil neuveriteľných 8,8 milióna dolárov.

Prsteň Elizabeth Taylor bol dlhodobo najdrahším zásnubným prsteňom v histórii. Predbehla ho však speváčka Mariah Carey, ktorej ruku zdobil 35-karátový diamantový prsteň za 10 miliónov dolárov. Ani vysoká suma však nezaručila šťastný vzťah a manželstvo s Jamesom Packerom sa po siedmich mesiacoch rozpadlo. Speváčka tento prsteň predala v roku 2018 len za 2 milióny dolárov.

Najdrahší zásnubný prsteň bol vyrobený v tvare Emerald, ktorý patrí stále k obľúbeným.

Ako ste si sami mohli dočítať, zásnubné prstene a diamanty sú veľmi zaujímavé a určite existuje množstvo informácií, ktoré ste o nich doteraz nevedeli. Ak poznáte nejaké ďalšie zaujímavé fakty, ktoré sme v článku vynechali, napíšte nám e-mail na info@ardiama.sk alebo sa s nami spojte na našich sociálnych sieťach.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať