Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Šperkovnica – spôsob ako najlepšie ochrániť vaše luxusné šperky

perlový náhrdelník uložený v mäkkej krabičke na bielom pozadí
Akým spôsobom uchovávate a chránite svoje šperky? Ideálnym spôsobom sú práve šperkovnice. Prečo sú najlepšie a z akých materiálov sa najčastejšie vyrábajú?

Obsah článku

Akým spôsobom uchovávate a chránite svoje šperky? Keď už ste sa rozhodli investovať a zakúpiť si luxusné klenoty, mali by ste si dať záležať aj na ich skladovaní. Prečo sú na to ideálne práve šperkovnice a aké najrôznejšie druhy si môžete zakúpiť? To všetko a ešte viac sa dočítate v našom článku.

Aj vy máte doma zbierku krásnych šperkov, ktoré sú vašou pýchou a rady sa nimi pochválite? Luxusné šperky vám môžu poslúžiť desiatky rokov, no je potrebné sa o ne aj správne postarať. To sa týka predovšetkým ich skladovania. Ak ich máte pohádzané v jednej krabičke, kde sa môžu o seba dotýkať alebo sa môžu zamotať, robíte chybu a môže sa stať, že svoje klenoty si zničíte oveľa skôr.

Na svoje luxusné šperky ste minuli určite nemalú sumu peňazí. Ak chcete, aby vaše náhrdelníky, náramky, náušnice či prstene vydržali čo najdlhšie, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad ich správneho skladovania.

Ako správne skladovať šperky?

Veľmi dôležité je prostredie, v ktorom ich skladujete. Ani tie najkvalitnejšie šperky totiž nie sú nezničiteľné a pri nesprávnom zaobchádzaní by ste zbytočne riskovali, že ich poškodíte. Keď svoje klenoty práve nenosíte, mali by ste ich skladovať v suchom a tmavom prostredí, najlepšie pri izbovej teplote a mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

V žiadnom prípade by ste svoje šperky nemali skladovať v kúpeľni, kde je vysoká vlhkosť a šperky by vám mohli oxidovať a začať hrdzavieť. Nie je vhodné skladovať ich ani v pivnici, v komore či na povale. Taktiež by ste mali vynechať miesta na okennej parapete či blízkosti krbu a radiátora, kde sú v priamom kontakte s teplom alebo svetlom.

staršia žena drží v ruke tri prstene a pred sebou má drevenú šperkovnicu
Šperky neskladujte vo vlhkom, teplom a svetlom prostredí, inak sa vám rýchlejšie zničia.

Najvhodnejšie je, ak skladujete šperky v uzatvárateľnej drevenej krabičke alebo šperkovnici, kde sú chránené hlavne pred prachom. Ak by sa prach dostal do drobných častí vašich šperkov, mohli by ste mať následne problém s ich vyčistením. Keď ste nešetrili pri kúpe šperkov, nemali by ste preto nakupovať ani najlacnejšie úložné priestory. Aj v tomto prípade sa oplatí investovať do kvality.

Druhy úložných priestorov pre šperky

Existuje viacero spôsobov, akými môžete svoje šperky skladovať. Medzi tie najčastejšie patria stojany, organizéry, púzdra, drevené krabičky a šperkovnice. Ktorý z týchto spôsobov je najmenej vhodný a naopak, priam ideálny?

Stojany

Častým spôsobom skladovania šperkov sú stojany. Môžete si vybrať z najrôznejších typov a tvarov. Výhodou takéhoto skladovania je predovšetkým prehľadnosť a rýchla dostupnosť šperkov. Stojany sa však zväčša skladujú na nevhodných miestach. Jednak ich mávate položené na dostupnom mieste, kde na ne môže dopadať slnečné svetlo, no hlavne na klenoty môže sadať prach, čím by ste riskovali ich znečistenie.

Ak by ste sa aj napriek tomu chceli rozhodnúť pre stojan, je dobré, ak ho umiestnite v nejakej skrinke, aby ste predišli zbytočnému znehodnocovaniu svojich pokladov.

Organizéry

Organizéry môžeme rozdeliť na horizontálne a vertikálne. Horizontálne sa zväčša umiestňujú do zásuviek, kde je potrebné zabezpečiť dostatočný počet priehradiek, aby ste vo svojich šperkoch mali prehľad a poriadok. Na každý druh šperku by mala byť vyčlenená samostatná priehradka.

Pri vertikálnych organizéroch je často použitý priehľadný materiál z fólie, aby ste videli, čo kde máte uložené. Dôležité je, kde takýto organizér umiestnite. Ak by ste ho nechali zavesený len tak na stene, priveľké svetlo by mohlo šperkom škodiť. Pri malých priehradkách je tiež riziko, že sa vám retiazky a náhrdelníky môžu zamotať.

Púzdra

Na skladovanie šperkov sa zvyknú používať aj rôzne látkové či kožené púzdra. Tie ale odporúčame skôr na krátkodobé skladovanie napríklad pri cestovaní. Keďže šperky nebudú chránené v pevnom obale, mohlo by stať, že by sa pri páde alebo pri inej manipulácii mohli poškodiť.

Drevené krabičky

Na prvý pohľad možno ideálny spôsob skladovania šperkov, no ak má krabička len jeden úložný priestor bez priehradok, takýto spôsob určite neodporúčame. Tým, že by ste všetky svoje klenoty mali pohádzané na jednom mieste, mohlo by sa veľmi ľahko stať, že by sa vám zamotali a tým pádom by sa mohli poškodiť alebo roztrhnúť.

Šperkovnice

Najvhodnejším spôsobom skladovania šperkov sú práve šperkovnice. Šperky sú chránené v pevnej a uzavretej nádobe. Na výber máte z viacerých materiálov, veľkostí a dokonca aj špeciálnych funkcií, ktorými sa niektoré kúsky vyznačujú. Dôležité je vybrať si správny typ podľa počtu a druhov svojich pokladov.

ozdobne dekorované farebné drevené šperkovnice zoradené v piatich radoch na červenej látke
Chráňte svoje šperky v uzatvárateľnej šperkovnici, kde na šperky nebude sadať prach.

História používania šperkovníc

Šperkovnice sa bežne používali už v starom Egypte, 5 000 rokov pred naším letopočtom. V tom čase väčšina Egypťanov, mužov aj žien, nosili šperky. Vyberali si zväčša zlato, často pokryté vzácnymi drahokamami, preto potrebovali niečo, kde by svoje poklady mohli udržovať v bezpečí.

Šperky sa nosili aj v Ríme, no boli symbolom vysokého postavenia a nie každý si ich mohol dovoliť. Prstene mohli napríklad nosiť len ľudia s určitými hodnosťami. V podstate až do viktoriánskej éry bolo vlastníctvo šperkov luxusom a výsadou členov kráľovských rodín a vysokej spoločnosti.

Jemné šperky sa stali dostupnejšími pre masový trh až po priemyselnej revolúcii. Bolo to hlavne z dôvodu zníženia nákladov na ich výrobu, pretože bolo umožnené strojové rezanie kameňov a kovu. Veľkosť šperkovníc sa tiež zmenšila, pretože domácnosti vlastnili len zopár kúskov klenotov, zväčša prsteňov.

Aj vzhľad šperkovníc sa v priebehu rokov výrazne menil. Spočiatku sa používalo výrazné zdobenie s prepracovanými detailmi, ktoré už na prvý pohľad naznačovalo hodnotu vecí uložených vo vnútri. Neskôr sa na výrobu využívali najrôznejšie materiály, pričom sa dbalo skôr na minimalizmus a jednoduché čisté línie zdobenia.

Materiál na výrobu šperkovníc

V súčasnosti si môžete zadovážiť najrôznejšie šperkovnice podľa veľkosti, typu a aj podľa použitého materiálu na výrobu. Najjednoduchšie šperkovnice sú z papiera alebo lepenky, no tieto sa používajú skôr na balenie šperkov pri predaji a nie sú veľmi vhodné na dlhodobé uskladnenie. Väčšinou sú menšie, takže celú svoju zbierku do nich určite nevtesnáte.

zásnubný diamantový prsteň uložený v drevenej krabičke na piesku
Pri výbere šperkovnice si dajte záležať na vhodnom materiáli. Nebojte sa investovať.

Častým materiálom je aj drevo. Ak je dobre ošetrené alebo nalakované, dokáže vaše šperky ochrániť pred vznikom vlhkosti. Drevené šperkovnice sa vyrábajú od tých najmenších až po premyslené šperkovnice s viacerými priehradkami. Podľa použitého druhu dreva bude závisieť aj ich hmotnosť, no zväčša bývajú ľahké, aj keď vyzerajú masívne. Veľmi obľúbenými sú vyrezávané alebo ručne maľované drevené šperkovnice.

Obľúbeným a často používaným materiálom na výrobu šperkovníc je aj koža alebo koženka. Dôvod je ten, že vyzerá elegantne a draho, no zároveň ide o veľmi odolný materiál. Umelá koža nemäkne a nestarne tak rýchlo ako pravá koža, dá sa teda používať dlhšie, pričom si zachová svoje pôvodné vlastnosti.

Pri výbere šperkovníc sa nemusíte obávať ani skleneného materiálu. Sklenené šperkovnice sa zväčša vyrábajú v štvorcových alebo obdĺžnikových tvaroch a na ich rámy je použitý zväčša kov. Často mávajú len niekoľko priehradiek, takže sú vhodné skôr pre menšiu zbierku šperkov. Aj keď pôsobia krehko, na ich výrobu je použité odolnejšie sklo, ktoré ale, samozrejme, nie je nerozbitné, preto musíte byť pri manipulácii opatrné.

Z odolnejších materiálov býva používaný aj kov. Kovové šperkovnice sú lemované mäkkými tkaninami a vo vnútri mávajú vankúšiky, ktoré chránia šperky pred tvrdosťou kovu. Väčšina z nich máva ale len jednu priehradku, takže tiež nie sú vhodné pre viaceré druhy klenotov.

Veľmi často sú šperkovnice vyrábané aj z plastu. Tento materiál je pomerne lacný, čo sa odzrkadľuje aj na samotnej cene šperkovnice. Nenechajte sa však zlákať nízkou cenou. Plastové šperkovnice už na prvý pohľad vyzerajú lacno a aj napriek tomu, že sú praktické, odporúčame skôr zvoliť iný druh materiálu.

Špeciálne funkcie šperkovníc

Luxusné šperkovnice sa často vyznačujú svojimi špeciálnymi vlastnosťami. Sú určené najmä pre ženy, ktoré si potrpia aj na skladovaní svojich pokladov a neuspokoja sa s jednoduchými drevenými krabičkami.

tri prstene a jeden náramok uložené na červenom vankúšiku
Luxusné šperky si zaslúžia uschovanie v luxusnej šperkovnici. Vyberte si takú, ktorá sa vám bude páčiť najviac.

Ku klasike jednoznačne patria hudobné skrinky. Hracia šperkovnica s baletkou bude ideálnym darčekom nielen pre dámy, ktoré obľubujú klasickú hudbu, ale aj pre malé slečny. Ak teda hľadáte šperkovnicu pre deti, určite odporúčame siahnuť po takomto kúsku.

Obľúbené sú napríklad aj osvetlené šperkovnice, vďaka ktorým získate rýchlejší prehľad o tom, čo sa vo vašej zbierke nachádza. Pre veľkú zbierku sú vhodné aj skladacie alebo rotujúce šperkovnice, kde máte viacero poschodí, pričom každé poschodie môže poslúžiť na jeden druh šperku.

Praktické rady, ako si vybrať správnu šperkovnicu

  1. V prvom rade sa pozrite sa na zbierku svojich šperkov.
  2. Ak máte viac malých šperkov ako prsteňov či náušníc, ideálne budú pre vás šperkovnice s viacerými priehradkami.
  3. Ak máte naopak viac náhrdelníkov a retiazok, ideálnymi budú vyššie šperkovnice, kde si ich budete môcť pohodlne zavesiť a nič sa vám nezamotá.
  4. Zamerajte sa na vlastnosti danej šperkovnice a vyberajte si takú, ktorá vám bude vyhovovať najviac.
  5. Ak si dávate záležať na tom, aby boli šperky kvalitne uschované, poobzerajte sa po šperkovniciach so špeciálnymi funkciami.
  6. Nebojte sa investovať do kvalitnej šperkovnice, ktorá vám vydrží aj niekoľko rokov.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať