Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Odkiaľ sa k nám dostali zásnubné prstene? Tieto veci ste o ich pôvode a význame určite nevedeli

mužská ruka drží ženskú ruku so zásnubným prsteňom na prstenníku na čiernobielom pozadí
Diamantové zásnubné prstene, aké ich poznáme dnes, sa začali používať až od 15. storočia. Jedným z najznámejších zásnubných prsteňov bol ten, ktorý daroval Princ Charles svojej láske Diane. Odvtedy sa však trendy zmenili.

Obsah článku

Diamantové zásnubné prstene, aké ich poznáme dnes, sa začali používať až od 15. storočia. Jedným z najznámejších zásnubných prsteňov bol ten, ktorý daroval Princ Charles svojej láske Diane. Odvtedy sa však trendy zmenili.

Je veľmi náročné určiť presný pôvod prvého zásnubného prsteňa, pretože jednotlivé historické zmienky sa líšia. Za jednu z prvých písomných zmienok však môžeme považovať darovanie šperku zapísané v hebrejskej Biblii. Keď Abrahám hľadal ideálnu ženu pre Isaaca, vyslal svojho sluhu Eliezera, aby takú našiel. Žena, ktorá ukončila jeho hľadanie, bola Rebecca a na znak spečatenia zväzku dostala zlatý krúžok do nosa a dva zlaté náramky.

Iné zdroje uvádzajú, že pôvod zásnubných prsteňov sa datuje približne do obdobia starovekého Egypta okolo roku 3 000 p. n. l. Spočiatku sa síce prstene vyrábali z jednoduchých materiálov ako tráva či drôt. Postupom času však Egypťania začali používať krúžky z drahších materiálov, napríklad zo zlata, bronzu či slonoviny.

Rimania si dávali až dva prstene

Približne od 2. storočia p.n.l. je známa tradícia starovekých Rimanov, ktorí svojim ženám venovali rovno dva prstene. Jeden bol vyrobený zo železa a slúžil na každodenné nosenie. Druhý prsteň bol vyrobený už zo zlata a ženy ho mohli nosiť len na verejnosti a pri významnejších udalostiach. Zásnubné prstene mohli mať rovnako aj tvar kľúča, ktorý symbolizoval odomknutie nového života vydanej ženy.

dva diamantové prstene z bieleho zlata opreté jeden o druhý
Zlaté prstene boli spočiatku výsadou bohatých ľudí z vyšších vrstiev.

Zásnubné prstene Rimanov boli prvými, ktoré zdobili z vnútornej strany jednoduché nápisy, napríklad “honey”. Už v tomto období sa zásnubný prsteň nosieval na prstenníku ľavej ruky. Dôvodom bolo, že staré kultúry verili tomu, že v štvrtom prste ľavej ruky sa nachádza Vena Amoris”, teda žila lásky, ktorá vedie priamo do srdca. Tá sa mala postarať o silnejšie puto a silnejšiu lásku medzi párom.

Okolo roku 860 n. l. prehlásil pápež Mikuláš I. zásnubné prstene ako povinnú súčasť svadobného ceremoniálu. Na štvrtom lateránskom koncile v roku 1 215, zvolanom pápežom Inocentom III., boli zavedené zákazy sobášenia. Tie zakazovali tajné manželstvá a vyžadovali ich predbežné zverejnenie. Niektorí právnici v tomto nariadení videli paralelu s tradíciou zásnubných prsteňov, ktorú opísal pápež Mikuláš I.

Diamantové zásnubné prstene

Diamantové zásnubné prstene v takej podobe, akú poznáme dnes, sa začali používať v období renesancie. Rakúsky arcivojvoda Maximilián v roku 1477 podaroval svojej milovanej Márii Burgundskej zásnubný prsteň, na ktorom bolo malými diamantmi vysádzané písmeno M. Tento nápad neskôr začala vtedajšia šľachta vo veľkom napodobňovať.

Diamanty na prsteňoch boli v tom období výsadou len vyššej vrstvy, bohatých aristokratických a kráľovských rodín. Obvyklé bolo aj bohaté gravírovanie. Jednoduché nápisy vystriedali vygravírované romantické verše z básní.

Diamanty a diamantové zásnubné prstene zažili svoj rozmach v 18. storočí po nájdení diamantových ložísk v Brazílii a onedlho na to aj v roku 1870 v Juhoafrickej republike. Diamanty sa tak začali šíriť aj do nižších vrstiev spoločnosti a výrazný vplyv na to malo založenie ťažobnej spoločnosti DeBeers v roku 1880. Začali vznikať reklamy, ktoré poukazovali na to, že prsteň s diamantom by mal byť pri zásnubách priam povinnosťou. Práve v tomto období vznikol slogan “Diamanty sú večné”, ktorý sa používa dodnes.

mužská ruka objímajúca ženu a žena s diamantovým prsteňom na prstenníku drží túto ruku
Hovorí sa, že diamanty sú večné a že sú najlepšími priateľmi všetkých žien.

Odborníci na diamanty zo spoločnosti GIA tiež poznamenávajú, že toto obdobie bolo poznačené revolučným vývojom v oblasti rezania a leštenia, ktorého výsledkom boli diamanty, ktoré odhaľovali brilantnosť väčšiu ako akýkoľvek iný drahokam. Diamant teraz mohol stáť sám, a tak sa módnym stal zásnubný prsteň Solitaire.

Významným míľnikom výroby diamantových zásnubných prsteňov bolo aj klasické uchytenie, ktoré v roku 1886 predstavil Charles L. Tiffany. S vysoko nasadeným diamantom v otvorenom šesťcípom prevedení Tiffany umožnil preniknúť do diamantu väčšiemu množstvu svetla. Takýto dizajn mal za následok maximálnu brilantnosť a ponúkol tak ideálne doplnenie krásy samotného diamantu.

Najslávnejšie zásnubné prstene v histórii

Pre každú ženu, je samozrejme, jedinečný a najkrajší ten zásnubný prsteň, ktorý dostane od svojho milovaného partnera. Niekoľko prsteňov v predchádzajúcich rokoch si však získalo pozornosť širokej verejnosti.

Princezná Diana

Za najznámejší zásnubný prsteň môžeme jednoznačne považovať prsteň, ktorý Princ Charles daroval v roku 1981 Diane Spencerovej. Bol vyrobený z bieleho zlata, mal oválny modrý zafír, ktorý bol lemovaný miniatúrnymi diamantmi. V kráľovskej rodine bývalo zvykom vyrobiť zásnubný prsteň na mieru, no tento si vybrali už z hotovej kolekcie Garrard.

Tento prsteň ale v súčasnosti nezapadá prachom a ani nie je odložený v šperkovnici. V roku 2010 ho použil Princ William, vojvoda z Cambridge, pri žiadosti o ruku Kate Middleton. Aj po toľkých rokoch je prsteň stále nadčasový a na prste Kate vyzerá rovnako dobre, ako vyzeral pred rokmi na prste princeznej Diany.

Prsteň kráľovskej rodiny má už takmer 40 rokov a ešte stále vyzerá ako nový.

Kráľovná Alžbeta II.

V kráľovskej rodine ešte môžeme ostať, pretože nesmierne elegantný zásnubný prsteň zdobí ruku aj samotnej kráľovnej Alžbety II. Ten dostala v roku 1947 od princa Phillipa. Prsteň je vyrobený z platiny, v ktorej je vsadený 3-karátový diamant a 10 menších (5 z každej strany). Zásnubný prsteň určite nepatrí k najväčším šperkom v zbierke britskej kráľovnej, no aj napriek tomu ho nosí najčastejšie. Má pre ňu neopísateľnú hodnotu.

Jackie Kennedy

Jedinečný zásnubný prsteň dostala aj Jackie Kennedy v roku 1953. John Fitzerald Kennedy, najmladší prezident v histórii Spojených štátov amerických, svoju lásku Jackie požiadal o ruku v reštaurácii v Bostone. Prsteň je naozaj jedinečný. Vyrobila ho známa spoločnosť Van Cleef & Arpels a dominantou prsteňa je 2,84-karátový smaragd a 2,88-karátový diamant.

Elizabeth Taylor

Elizabet Taylor sa počas svojho života vydala osemkrát. Hovorilo sa o nej, že bola veľkou milovníčkou šperkov a zásnubných prsteňov dostala určite viacero. Pravdepodobne najslávnejším je prsteň, ktorý jej daroval tretí manžel Mike Todd. Zásnubný prsteň je osadený 29,4-karátovým diamantom v tzv. smaragdovom tvare. Elizabeth z neho bola právom nadšená a neraz sa na jeho adresu vyjadrila, že je veľký ako klzisko.

Elizabeth Taylor bola vďaka tomuto prsteňu neprehliadnuteľná.

Grace Kelly

Hollywoodska hviezda Grace Kelly sa v roku 1955 spoznala na festivale v Cannes s monackým kniežaťom Rainierom III. Ich svadbu o rok neskôr sledovalo 30 miliónov televíznych divákov. Zásnubný prsteň je naozaj jedinečný. Vyrobila ho spoločnosť Cartier z platiny a ústredným prvkom prsteňa je viac ako 10-karátový diamant, ktorý je po stranách lemovaný ešte dvoma menšími diamantmi.

Ako sa menili trendy zásnubných prsteňov

Zásnubné prstene sa neustále vyvíjali, čo sa podpísalo na ich zmene, ktorou si v posledných dekádach prešli. V priebehu jednotlivých desaťročí sa striedali trendy jednoduchých zásnubných prsteňov s jedným diamantom a výrazne zdobené prstene, ktoré obsahovali aj tri diamanty, prípadne veľký farebný drahokam.

Menili sa aj tvary osádzaného diamantu. Na začiatku 20. storočia bol obľúbeným tvarom Round, teda okrúhly diamant. Ten sa vrátil znovu do módy až koncom 20. storočia a aj v súčasnosti patrí stále k tým najobľúbenejším. Medzitým sa do trendov v zásnubných prsteňoch dostali tvary slzy (Pear), srdca (Heart) či tabuľového diamantu so zaoblenými rohmi a postupnými rezmi (Emerald).

Ako sa menili zásnubné prstene v priebehu posledných 100 rokov

Video je peknou ukážkou toho, že meniace sa trendy nevynechali ani oblasť, akou sú šperky.

Súčasné trendy zásnubných prsteňov sa tiež menia pomerne rýchlo. Do módy sa vracia napríklad aj vintage štýl. Ide o prstene zdobené rôznymi ornamentmi, ktoré učarovali aj predchádzajúcim generáciám a ich najväčšou výhodou je nadčasovosť.

Do obľuby sa tiež dostávajú farby. Akvamarínové, zafírové či smaragdové – farebný šperk dokáže vytvoriť naozaj špeciálny dojem. Experimentovať sa začína aj v použití viacerých farebných prevedení zlata. V posledných rokoch sa čoraz viac predáva kombinácia bieleho a ružového zlata, prípadne bieleho a žltého zlata. Už dávno totiž neplatí, že šperky v rôznych farbách sa nesmú kombinovať.

Jeden hlavný diamant ostane asi navždy voľbou číslo 1, no preferencie narastajú aj v prsteňoch, ktoré majú zaujímavé osadenie diamantov. Obľúbenými sú zásnubné prstene s väčším počtom menších kameňov, ktoré bývajú zoradené do rôznych tvarov. Veľký záujem je aj o prstene s drobnými diamantmi po celom obvode prsteňa, s absenciou dominantného kameňa. Takýto zásnubný prsteň pôsobí veľmi jemne a elegantne.

Používanie diamantov v zásnubných prsteňoch

Pri vyslovení slova diamant si väčšina ľudí predstaví bezfarebný a číry drahokam. Ten sa v zásnubných prsteňoch používa naozaj najčastejšie. V menšom množstve sa však pri výrobe prsteňov používajú aj farebné diamanty, ktoré sú tiež označované ako “fancy”.

Farebné diamanty vznikajú viacerými spôsobmi, najčastejšie však kombináciou niekoľkých z nich. Ide o znečistenie cudzím chemickým prvkom v procese tvorby diamantu, vysoký tlak, ktorý na diamant pôsobí v zemskej kôre, prípadne ich takto sfarbí zemská radiácia. Z farebných diamantov sa zväčša používajú modré, fialové, oranžové, žlté, zelené, červené, ružové a hnedé.

Keďže sa farebných diamantov vyťaží ročne len značné malé množstvo, odvíja sa od toho aj cena samotných diamantov. V tomto prípade môžeme hovoriť o prvku exkluzivity, ktoré farebné diamanty ponúkajú. Čím sýtejšia je farba diamantu, tým stúpa aj jeho hodnota.

K najznámejšiemu farebnému diamantu patrí určite The Hope Diamond. Sýtomodrý diamant je opradený rôznymi legendami, podľa ktorých ľudia veria, že svojmu majiteľovi prináša nešťastie. Jeho váha je vyše 45 karátov a cena sa pohybuje v rozmedzí 200 až 250 miliónov.

Modrý diamant Hope patrí k najznámejším, najťažším a najdrahším diamantom.

Najdôležitejšie míľniky v histórii zásnubných prsteňov

Na záver by sme si mali pripomenúť tie najdôležitejšie míľniky v histórii zásnubných prsteňov, bez ktorých by sme v súčasnosti asi neobdarúvali svoje polovičky, na ktorých nám záleží.

  1. Prvé darovanie zásnubných prsteňov sa datuje až do roku 3 000 p. n. l., kedy si v starovekom Egypte vyrábali prvé prstene z trávy či drôtu.
  2. Starovekí Rimania pri zásnubách darovali dva prstene. Jeden železný slúžil na každodenné nosenie. Druhý bol vyrobený zo zlata a ženy ho nosili len na verejnosti alebo pri významných udalostiach.
  3. V roku 860 n. l. prehlásil pápež Mikuláš I. zásnubné prstene ako povinnú súčasť svadobného ceremoniálu.
  4. Prvý diamantový zásnubný prsteň venoval rakúsky arcivojvoda Maximilián v roku 1477 svojej milovanej Márii Burgundskej.
  5. Diamantové zásnubné prstene sa rozšírili v 18. storočí po nájdení diamantových ložísk v Brazílii a v 19. storočí v Juhoafrickej republike.
  6. V roku 1886 predstavil Charles L. Tiffany klasické uchytenie prsteňa. S vysoko nasadeným diamantom v otvorenom šesťcípom prevedení umožnil preniknúť do diamantu väčšiemu množstvu svetla.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať