Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Ako sa starať o diamantový zásnubný prsteň

klenotník sa stará o diamantový zásnubný prsteň z bieleho zlata
Dostala ste svoj vysnívaný diamantový zásnubný prsteň a bojíte sa, že by sa mohol poškodiť? Nebojte sa. V tomto článku vám poradíme ako sa o svoj zásnubný prsteň starať tak, aby vám vydržal ako nový čo najdlhšie.

Obsah článku

Základné a všeobecné pravidlo znie – ak ste bezradná, radšej zájdite za svojím klenotníkom. Je to vždy najistejšia cesta ako udržiavať svoj diamantový zásnubný prsteň v pôvodnej, žiarivej forme.

Toľko ste si danú chvíľu predstavovala a stále nemôžete uveriť, že ho konečne máte na prste. Pohľad na neho vás napĺňa šťastím, ale hrôzou zároveň. Bojíte sa, že ho náhodou niekde necháte, zabudnete, zničíte, stratíte kameň…

Stačí, ak sa budete dodržiavať niekoľko našich jednoduchých rád a diamantový prsteň vás bude sprevádzať celý váš život bez väčších problémov.

Ako správne nosiť zásnubné diamantové prstene

V prvom rade by malo platiť, že prsteň budete nosiť čo najčastejšie, hlavne v začiatkoch, aby ste si zvykla na jeho prítomnosť na prste. Čím viac ho budete nosiť, tým viac klesá riziko toho, že ho niekde zabudnete.

Niekedy majú ženy tendenciu neustále prsteň dávať dole z prsta. Nerobte to. Skúste so svojím prsteňom “splynúť v jednu bytosť”.

žena v župane drží v rukách diamantový zásnubný prsteň a obrúčku
Diamantový zásnubný prsteň a obrúčku si zložte pred každým sprchovaním a natieraním rúk krémom

Samozrejme toto pravidlo má aj svoje výnimky. Noseniu zásnubného prsteňa sa vyhnite:

  • pri práci s chemikáliami,
  • pri športe,
  • pri krémovaní rúk,
  • pri bežných domácich prácach a prácach v záhrade,
  • pri práci v laboratóriu,
  • kúpaní v bazéne alebo pri saunovaní,
  • a pri všetkých iných činnostiach, pri ktorých sa proste nosenie prsteňa s obrovským diamantom nehodí.

Zlato je odolné, ale nie nezničiteľné

Zlato je kráľovský kov a vonkajším vplyvom síce odoláva lepšie ako iné kovy (nehrozí mu oxidácia), ale aj tak ho treba chrániť pred nebezpečnými chemickými procesmi. A napríklad aj pred lakom na vlasy a parfémom, ktoré negatívne pôsobia na tento vzácny kov.

žena drží na prste zlatý diamantový zásnubný prsteň
Zlato patrí medzi odolnejšie kovy, napriek tomu mu môže ublížiť aj bežný lak na vlasy alebo parfém

Ródium chraní hlavne zásnubné prstene z bieleho zlata

Zásnubné diamantové prstene z bieleho zlata sú povrchovo ošetrované ródiom, ktorý im prepožičiava nádherný lesk a chráni ich pred mechanickým poškodzovaním. Táto povrchová úprava sa však časom opotrebuje. Aj preto je nutná pravidelná kontrola (zhruba po roku a pól) a potiahnutie novou vrstvou ródia u vášho zlatníka.

Pravidelná kontrola je dôležitá, hlavne ak ide o diamant

Počas denného nosenia si dávajte pozor na rôzne nečistoty a mastnotu, ktorá sa môžu veľmi ľahko dostať do okolia kameňa. Je nesmierne dôležité, aby ste aspoň raz za 6 mesiacov dali skontrolovať lôžko diamantu – či korunka správne drží, či je diamant istený a nachádza sa v správnej polohe.

Vyhýbajte sa drsným a tvrdým predmetom. Diamant je síce jeden z najtvrdších kameňov na svete, ale stačí malé ťuknutie na citlivom bode a môže znenazdajky prasknúť. Tiež by sa mohol nepatrične poškrabať alebo uvoľniť z korunky. Nevystavujte svoj šperk extrémnym teplotám a prsteň si počas noci nenechávajte na prste.

Čistenie diamantových zásnubných prsteňov

Platí jedno múdre pravidlo – ak máte možnosť, zoberte prsteň na čistenie k svojmu klenotníkovi, ktorý sa oň postará profesionálne. Je to vždy najlepšia a najistejšia cesta.

Vyhnite sa chemickým roztokom a škrabancom

Zlatníci radia, aby sa diamantové prstene s kameňom rozhodne nevkladali do žiadnych chemických a špeciálnych roztokov určených na ošetrenie zlatých šperkov. Diamantu by takýto „kúpeľ“ mohol nenavrátne zničiť štruktúru a povrch.

Existujú tiež rôzne extra textilné utierky, ktoré sú určené na čistenie prsteňov. Tu je opatrnosť tiež na mieste, nakoľko môžu spôsobiť škrabance na povrchu kameňa a prsteňa.

Obyčajná vodka prebije všetky ostatné domáce recepty

Diamantu dokáže vrátiť lesk a ligot obyčajná vodka – stačí ho na pól hodiny ponoriť do pohára s vodkou, opláchnuť pod vlažnou vodou a osušiť jemnou látkou.

Papierovým vreckovkám sa radšej vyhnite

Pozor na utieranie diamantových prsteňov. Nikdy nepoužívajte papierové vreckovky – tvoria totiž žmolky. Tie sa zachytia do záhybov prsteňa a veľmi ťažko sa z nich odstraňujú. Určite vám neodporúčame čistenie šperkov pastou, zubnou kefkou, jarovou vodou, mydlom alebo podobnými domácimi receptami, ktoré by vás vyšli nakoniec zbytočne draho.

Každý šperk má svoje miesto

Po každom vyčistení umiesnite svoj diamantový zásnubný prsteň do samostatnej krabičky určenej na skladovanie prsteňov. Úložný priestor by mal obsahovať mäkkú výstelku z jemnej pravej kože alebo luxusného saténu. Tá ho chráni pred nárazmi a mechanickým poškodením.

diamantový zásnubný prsteň na saténovej látke v drevenej krabičke na tráve
Diamantový zásnubný prsteň je ideálne mať uložený v pevnej krabičke na saténe alebo pravej koži

Diamantové prstene musia byť uložené samostatne, s dostatočným priestorom okolo nich. Ďalšou alternatívou je uložiť prsteň do jemného látkového sáčku, a následne ho vložiť do krabičky.

Zásnubný diamantový prsteň je celoživotná pamiatka na vašu jedinečnú lásku. Preto by ste s ním mali zaobchádzať ako so svojím vzťahom – starať sa oň s patričnou jemnosťou a pozornosťou. A ak to radšej prenecháte na odborníkov, neváhajte sa na nás obrátiť. V rámci našej záruky a servisu sa veľmi radi postaráme o každý diamantový šperk, ktorý ste u nás zakúpili.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať