Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

10 vecí, ktorým sa treba vyhnúť pri žiadosti o ruku

10 vecí, ktorým sa treba vyhnúť pri žiadosti o ruku
Krásna chvíľa plná romantiky a prekvapenia, ktorú si asi každý zapamätá na celý život. Zásnuby sú jedným z najdôležitejších okamihov príbehu lásky. A ako sa na ne pripraviť, aby nedopadli katastrofou?

Obsah článku

V hlave ste si zásnuby predstavili už minimálne desaťkrát, no keď príde na lámanie chleba, ostanete v strese. Namiesto pripravených fráz vám úplne vypadne text. Vy tak poviete niečo, čo ste nechceli. Z vysnívanej žiadosti o ruku sa tak pre vašu priateľku stane len trápny okamih, na ktorý nebude rada spomínať.

Pre ženu je žiadosť o ruku dňom, o ktorom sníva niekoľko rokov. Túži po tom, aby bolo všetko presne podľa jej predstáv. Romantika, kvety a najmä milovaný partner, ktorý pokľakne pred ňu vo chvíli, keď to bude najmenej čakať. Naopak, pre muža predstavujú zásnuby veľkú dávku odvahy a plánovania dokonalého okamihu. Požiadanie o ruku nepredstavuje len kúpu zásnubného prsteňa, ale aj vytvorenie okúzľujúcej atmosféry. Nie vždy to však dopadne presne podľa plánov a predstáv.

Ak sa chcete pri žiadosti o ruku vyvarovať problémom a trápnym okamihom, máme pre vás riešenie. Spísali sme desať najčastejších chýb, ktorých sa muži pri pokľaknutí pred svojou polovičkou dopúšťajú. Ak chcete svojej budúcej manželke urobiť radosť a chcete ju naozaj prekvapiť, radšej sa týmto veciam vyhnite.

Bez zásnubného prsteňa to nepôjde

U partnerky určite nepochodíte, ak ju požiadate o ruku a nebudete mať zásnubný prsteň. Žiadosť o ruku by mala byť naplánovaná dopredu a práve prsteň je pri tomto okamihu kľúčovým. Zabudnite preto na nápad, že pred ňu pokľaknete spontánne, keď vám to najbližšie napadne a budete mať vhodnú príležitosť. Radšej noste už kúpený prsteň všade so sebou, než by ste ho nemali kúpiť vôbec.

zásnubný prsteň z bieleho zlata s centrálnym diamantom
Diamantový prsteň je klasika, ktorá k zásnubám neodmysliteľne patrí. Bez neho to nepôjde.

Zásnubný prsteň je symbolom vašej lásky. Jeho výberu by ste mali venovať dostatok času a nemali by ste to odfláknuť. Zohľadnite štýl vašej partnerky a to, čo sa jej páči. Prečítajte si naše predošlé články, v ktorých nájdete podrobný postup, podľa čoho si vybrať správnu farbu zlata, drahý kameň alebo celkový vzhľad prsteňa. Dozviete sa tiež to, koľko by ste za zásnubný prsteň mali utratiť. Už dávno totiž neplatí pravidlo, že hodnota prsteňa by sa mala rovnať trojmesačnému platu.

Ak si zásnubný prsteň aj napriek tomu neviete vybrať, prípadne potrebujete s jeho výberom poradiť, určite nám napíšte. Radi vám pomôžeme vybrať prsteň z našej ponuky alebo vám dokonca vyrobíme dokonalý zásnubný prsteň na mieru.

Prsteň do jedla nepatrí

Poznáme to z romantických filmov. Muž so ženou idú na romantickú večeru a na záver sa buď v dezerte, alebo v pohári so šampanským bude ukrývať prsteň. Na obrazovke to vyzerá možno veľmi dobre, no dnes sa už takýto spôsob žiadosti o ruku nepoužíva.

Vaša partnerka si tento prsteň môže všimnúť skôr, než ste plánovali. Stratí sa tak akýkoľvek moment prekvapenia a vy len narýchlo budete vymýšľať, čo povedať. Premýšľali ste aj nad tým, ako si tento špinavý prsteň bude mať navliecť? Má si zašpiniť ruku od torty alebo si šperk najskôr očistiť servítkou? Môže tiež nastať úplná katastrofa, kedy si partnerka prsteň nevšimne, zahryzne do neho alebo ho nebodaj prehltne.

Radosť zo zásnub sa tak ihneď zmení na stres, paniku a beznádej. O pár rokov sa na tom spoločne možno zasmejete, no v tej chvíli ani jednému z vás do smiechu nebude.

muž žiada partnerku o ruku so zásnubným prsteňom v torte
Zásnubný prsteň do jedla jednoducho nepatrí. Radšej si vyberte lepší spôsob žiadosti o ruku.

Nesprávne zvolené slová

Je úplne normálne a prirodzené, že máte pred zásnubami stres. Kvôli nervozite sa vám aj slová hľadajú ťažko. Dopredu by ste si však mali natrénovať to, čo poviete. Povedzte si to doma pred zrkadlom a urobte tak NAHLAS. Ak si niečo budete hovoriť len vo svojej hlave, veľmi ľahko sa môžete pomýliť. Ak sa príliš zakoktáte a ani poriadne nevysvetlíte, čo chcete, vaša partnerka môže ostať zmätená.

Určite by mala odznieť zrozumiteľná otázka “Vezmeš si ma?” Nechoďte okolo horúcej kaše, nepoužívajte slovné barličky, ktoré len natiahnu váš prejav. Buďte priamy a správajte sa sebavedomo. Inak si vaša polovička môže myslieť, že to nemyslíte vážne a z jej úst nebudete počuť to vytúžené “ÁNO”.

Žiadosť o ruku cez správu? Na to zabudnite

Tak, ako by sme sa nemali s nikým rozchádzať cez správu, nie je tento spôsob vhodný ani na zásnuby. Požiadanie o ruku by v žiadnom prípade nemalo prebehnú cez SMS, e-mail ani správu na sociálnej sieti. Prečo by ste to vlastne robili? Chcete svoju partnerku ukrátiť o nádherný zážitok, ktorým je zasnúbenie?

Ak ste veľmi nervózny, ani to vás neospravedlňuje. S touto ženou predsa chcete prežiť celý svoj život, nemáte sa čoho obávať. Ak by ste sa na takúto vec opýtali cez správu, je veľmi pravdepodobné, že by ste dostali skôr negatívnu odpoveď. A ako by ste svojej nastávajúcej nastokli zásnubný prsteň? Asi jej ho neodfotíte a nepošlete správou na Facebooku. Alebo ste si mysleli, že pri takejto príležitosti ušetríte a prsteň ani nebudete potrebovať?

mladý muž držiaci v ruke smartfón
V žiadnom prípade nepožiadajte partnerku o ruku cez telefón. Je to veľmi neosobné a nevhodné.

Čarovný okamih len pre vás dvoch

Tento zvyk nám je tiež veľmi známy z romantických filmov. Veľkolepé žiadosti o ruku na ulici, na letisku, v kine či dokonca na štadióne. Všetko za prítomnosti stoviek či tisícok zvedavých ľudí a okoloidúcich. Možno si myslíte, že ženy po veľkolepých gestách túžia a práve žiadosť o ruku na verejnosti bude na to ideálna.

Pravda je však taká, že aj keď ženy túžia po romantických činoch, žiadosť o ruku je intímnou záležitosťou. Mali by ste si ju preto vychutnať len vy dvaja. Ak by ste partnerku vystavili tlaku verejnosti, možno by sa zľakla a nezareagovala by tak, ako ste očakávali. Možno by sa pred zrakmi toľkých divákov hanbila a nechcela by prejaviť svoje skutočné emócie.

Ak však túžite po tom, aby ste žiadosť o ruku mali zachytenú na krásnych fotkách či videu, máme pre vás jeden tip. Poproste svojho kamaráta, prípadne profesionálneho fotografa, aby vám s tým pomohol. Zasväťte ho do svojich plánov a vymyslite pre neho miesto, kde sa ukryje, aby ho vaša partnerka nezbadala skôr, než by bolo vhodné. Celú žiadosť o ruku naplánujte na takom mieste, odkiaľ bude môcť fotograf urobiť pekné zábery.

Hádka a žiadosť o ruku jednoducho nejdú dokopy

Niekoľko spôsobov na udobrenie sa po hádke všetci dobre poznáme, no žiadosť o ruku k nim rozhodne nepatrí. Chcete svoju partnerku po výmene názorov umlčať, a tak sa spontánne rozhodnete, že jej teraz položíte tú najdôležitejšiu otázku? Alebo ste už žiadosť o ruku mali naplánovanú, len sa niečo stalo a nemohli ste to dokončiť. Povedali ste si teda, že keď ste to už urobiť chceli, urobíte to, nech sa deje, čo sa deje.

Nech je ktorýkoľvek z týchto dôvodov práve vaším prípadom, radšej to nerobte. Žiadna žena netúži po tom, aby ste ju nahnevanú prekvapili takouto otázkou. Jej reakcia by pravdepodobne nebola taká, akú by ste chceli počuť. Zvoľte si výnimočnejší moment, na ktorý bude aj ona rada spomínať.

Dieťa ako dôvod svadby?

Spoznávanie sa, zásnuby, svadba, spoločný život a narodenie dieťaťa, ktoré spečatí založenie rodiny. Väčšina párov plánuje postupovať presne podľa tejto tradičnej štruktúry. Čo však robiť v prípade, že plány nevyjdú presne podľa predstáv a ako prvé sa na svet vypýta práve nový človiečik?

Do svadby by ste sa nemali bezhlavo púšťať len z dôvodu, že je vaša priateľka tehotná. Nie je žiadnou povinnosťou požiadať ju hneď o ruku len preto, že vám oznámila túto radostnú novinku. Najskôr by ste si mali prerátať úspory a zistiť, ako na tom ste. Prvoradé je postarať sa o bábätko, svadbu môžete vyriešiť aj neskôr. Veľa žien sa dokonca nechce vydávať, keď už pod srdcom nosia svoje dieťatko. Predsa len, s prípravami sa spájajú dni plné stresu.

zaľúbená dvojica držiaca v rukách snímku z ultrazvuku s ich dieťatkom
Ak je partnerka tehotná, nemusíte ju hneď požiadať o ruku. Nie každá žena sa chce vydávať tehotná.

Ak si však myslíte, že to spolu všetko zvládnete a nad požiadaním o ruku ste rozmýšľali aj predtým, smelo do toho. Nikde nie je napísané, že svadbu musíte stihnúť, kým sa dieťatko narodí. Vaša partnerka aspoň bude vedieť, že to spolu myslíte vážne a že sa na vás bude môcť vo všetkom spoľahnúť.

Kvety a žiadosť o ruku patria dokopy

Mnohé ženy to nahlas nepovedia, no ak dostanú kyticu alebo hoci len jeden kvietok, poteší ich to. Kvety sa spájajú s romantikou, preto by ste ich pri požiadaní o ruku nemali zabudnúť. Nie je to síce pravidlo, len odporúčanie, ktorým určite nič nepokazíte. Mnohí chlapi tomu neprikladajú príliš veľkú vážnosť, no to je chyba.

Možno si myslíte, že kytica kvetov bude príliš nápadná a ihneď vás prezradí. Alebo sa pre zásnuby rozhodnete spontánne a zháňanie kvetov je to posledné, čo máte na rozume. Chýbajúca kytica kvetov pravdepodobne neovplyvní jej rozhodnutie, no jej sklamanie určite áno. Asi každá žena v kútiku duše túži po tom, aby ju jej nastávajúce prekvapil kvetmi, ktoré dodajú tomuto krásnemu momentu tú správnu atmosféru.

Skutočne som ťa požiadal?

“In vino veritas.” Aj keď sa hovorí, že vo víne je ukrytá pravda, svoju priateľku by ste nemali žiadať o ruku v podguráženom stave. Možno ste si chceli dať len jeden pohárik na dodanie odvahy, no kvôli stresu z toho bolo pohárikov viac. Na svoje veľké plány ste zabudli a otázka “Vezmeš si ma?” z vás vypadne v tú najmenej vhodnú chvíľu. Voči vašej nastávajúcej to je trochu neúctivé a nevhodné.

Ak patríte k mužom, ktorí vďaka alkoholu zabúdajú, ľahko sa môže zdať, že si na druhý deň nebudete vôbec nič pamätať. Pripravte sa na to, že priateľke budete mať čo vysvetľovať. Ak súhlasila, dávajte si pozor, aby si to ešte náhodou nerozmyslela. Nebude mať žiadnu istotu, že ste to mysleli skutočne vážne. Zásnuby sú dôležitým medzníkom vo vašom živote, preto by ste si ho mali pamätať čo najlepšie. Tento deň by mal byť pre vás výnimočným, no alkohol môže veľmi rýchlo všetko pokaziť.

Zásnubný plagiátor

Chcete si požiadanie o ruku trochu uľahčiť, tak sa rozhodnete použiť rovnaký postup vášho kamaráta? Prípadne si nájdete zaujímavý príbeh na internete, ktorý skopírujete a tešíte sa, že nemusíte nič zložité vymýšľať. Mali by ste si uvedomiť, že každý príbeh lásky je iný. To, čo platilo na partnerku vášho priateľa, nemusí automaticky fungovať aj pri tej vašej.

Každá žiadosť o ruku by mala byť iná a originálna. Mali by ste ju prispôsobiť tomu, čo má rada vaša polovička. Nesnažte sa silou mocou kopírovať niekoho iného. Inšpirovať sa, samozrejme, môžete, no vždy do toho pridajte aj niečo vlastné. Niečo, čím zaručíte, že tento zážitok bude pre vašu milovanú nezabudnuteľným.

mladý muž držiaci mladú usmievavú ženu na svojom chrbte
Zásnuby by mali byť originálnou a krásnou chvíľou, na ktorú budete obaja radi spomínať.

Pár tipov na záver

Možno sme vás teraz trochu vystrašili či zneistili. Chceme, aby boli zásnuby nielen pre vás, ale najmä pre vašu priateľku výnimočné. Predsa len ide o deň, ktorý by sa už viackrát v živote nemal opakovať. Mali by ste preto urobiť všetko, aby ste z neho urobili výnimočný a nezabudnuteľný zážitok.

Na záver vám prinášame zhrnutie najčastejších chýb, ktorých sa muži pri žiadosti o ruku dopúšťajú. Ak je to možné, radšej sa im vyhnite.

  1. Nikdy nežiadajte partnerku o ruku bez zásnubného prsteňa. Ide o vec, ktorá k zásnubám jednoducho patrí a bez neho to nebude ono.
  2. Zásnubný prsteň neukrývajte do jedla. Ide o zastaraný zvyk z romantických filmov. Vaša partnerka by do neho mohla zahryznúť, prípadne ho aj prehltnúť.
  3. Aj keď ste počas žiadosti o ruku nervózny, dávajte si pozor na slová, ktoré poviete. Mali by ste hovoriť zrozumiteľne a nemali by ste vynechať klasickú formulku “Vezmeš si ma?”
  4. Žiadosť o ruku je veľmi osobným okamihom, preto by ste to mali urobiť zoči voči. Nikdy nežiadajte o ruku prostredníctvom SMS, e-mailu alebo správy na sociálnej sieti.
  5. Zásnuby na verejnosti pred zrakom stoviek ľudí patria skôr do romantických filmov. Táto výnimočná chvíľa by mala byť len pre vás dvoch. Radšej to preto urobte v súkromí.
  6. Nikdy nežiadajte partnerku o ruku po tom, ako sa pohádate. Ani v prípade, že už máte všetko naplánované a prsteň máte pripravený vo vrecku.
  7. Nemusíte ju požiadať o ruku len preto, že čaká bábätko. Požiadajte ju o ruku až vtedy, keď to budete myslieť naozaj vážne.
  8. Keď ju plánujete požiadať o ruku, nezabudnite kúpiť aj kyticu kvetov. Takáto maličkosť dokáže ženu potešiť viac, než si myslíte.
  9. Ak ste si vypili viac, než je vhodné, zásnuby radšej odložte na iný deň. Inak by ste riskovali, že si na druhý deň nebudete vôbec nič pamätať.
  10. Nekopírujte žiadosť o ruku niekoho iného. Inšpirovať sa môžete, ale vždy vymyslite aj niečo vlastné. Zohľadnite najmä to, čo sa páči vašej priateľke.

Nech už požiadate o ruku svoju partnerku kdekoľvek a akokoľvek, vedzte, že tým sa vaša spoločná cesta ešte len začína. Nestačí nastávajúcej navliecť zásnubný prsteň na ruku. Je dôležité, aby ste sa o váš vzťah aj naďalej starali.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať